تصویر شخصی در حال نخلوط کردن رنگ های روغن برای تصویر شاخص اصول رنگ شناسی در نقاشی رنگ روغن

اگر بخواهیم به شکل ساده رنگ را تعریف کنیم، باید بگوییم که انواع رنگ در چشم ما تفکیک می­گردد و هر کدام بر طبق طول موجی که دارند به یک طیف رنگی ظاهر می­شوند. با ترکیب سه نور اصلی که همان آبی، سبز و قرمز هستند، انواع رنگ­های دیگر ایجاد می­شوند. در صورت عدم وجود نور، رنگ سیاه به وجود می­آید و همچنین قرار گرفتن تمام این نورها به میزان برابر، رنگ سفید را ایجاد می­کند. در ادامه بیشتر با اصول رنگ شناسی در نقاشی رنگ روغن آشنا می­شویم.

اصول رنگ­ شناسی در نقاشی رنگ روغن

سه رنگ اصلی که شامل زرد، قرمز و آبی می­شود به نام رنگ­های اصلی یا اولیه شناخته می­شوند. بنابراین این سه رنگ را نمی­توان از ترکیب رنگ­های دیگر با هم به وجود آورد. چنانچه دو رنگ­ اصلی را با هم ترکیب کنیم، رنگ های جدید نارنجی، سبز و بنفش ایجاد می­گردد که به رنگ­های مکمل یا ثانویه معروف هستند. نکته مهم که باید به آن اشاره کنیم این است که میزان ترکیب رنگ­های اصلی باید به نسبت مساوی باشد؛ چنانچه یکی از رنگ­ها کمی بیشتر یا کمتر باشد، رنگ­های رده سوم به وجود می­آید. فیروزه­ای، پرتقالی و … از جمله این رنگ­ها هستند.

 

 

در نقاشی رنگ روغن چگونه رنگ­ها را ترکیب کنیم؟

برای درک بهتر اصول رنگ ­شناسی در نقاشی رنگ روغن با مشاهده هر رنگی فورا از خود بپرسید: ترکیب آن چیست؟ چطور می­توانم آن را بسازم؟ می­توانید برای شروع از یک پالت رنگ کوچک شروع کنید! فراموش نکنید بسیاری از آثار جذاب و بی­نظیر تنها با ترکیب سه رنگ اصلی و سفید توسط هنرمندان ایجاد شده­اند. سعی کنید اطلاعات خود را درباره اصطلاحات مهم رنگ مانند: ارزش رنگی، تن، دما و اشباع بالا ببرید. این امر سبب می­شود تا بهتر انواع رنگ را بشناسید و با آن ارتباط برقرار کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش نقاشی رنگ روغن در تهران می توانید به صفحه آن مراجعه کنید.

ترکیب ­بندی در نقاشی

ترکیب­بندی یا کمپوزسیون یعنی چیدمان عناصر در کادر به گونه­ای که تاثیر پیامی که در دل اثر هنری است را بر روی مخاطب افزایش دهد. در ترکیب­بندی قرینه، توازن بین عناصر بسیار زیاد است به طوری­که سبب می­شود تا نگاه بیننده تنها بر بخش خاصی از اثر باشد؛ اما در ترکیب غیرقرینه، پویایی و حرکت وجود دارد و موثرتر خواهد بود.

نحوه استفاده از قلمو در نقاشی رنگ روغن

پس از شناخت اصول رنگ­ شناسی در نقاشی رنگ روغن دانستن نحوه کار با قلمو تاثیر بسزایی در خلق آثار حرفه­ای دارد. برای ترسیم آب آرام و راکد می­توانید قلمو را با ضربه­های آرام و صاف روی زمینه بکشید. همچنین برای نشان دادن دریای مواج و صخره باید قلمو را با ضربه­های محکم و جهت­دار بر روی سطح مورد نظر قرار دهید.

 

 

مراحل ترکیب رنگ

برای ایجاد رنگ­های گرم کافیست رنگ­های زرد و قرمز را ترکیب کرده و رنگ نارنجی را ایجاد کنید که خود این رنگ، دارای طیف­های متفاوتی می­باشد که هر کدام با تغییر نسبت قرمز و زرد به وجود می­آید. برای به دست آوردن رنگ های سرد نیز لازم است آبی را با قرمز ترکیب نمایید تا رنگ بنفش حاصل شود؛ هر چقدر میزان آبی بیشتر باشد رنگ سردتری خواهید داشت.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای