تفاوت اساسی رنگ روغن و رنگ اکریلیک

نقاشی یکی از حرفه های جذابی است که اشخاص زیادی تمایل دارند در این حرفه فعالیت کنند. در نقاشی از تجهیزات و وسایل متنوعی استفاده می شود که رنگ ها یکی از آن ها هستند. در واقع رنگ ها نقش اساسی در زیباتر شدن نقاشی و کیفیت آن دارند. در میان انواع رنگ معمولاً نقاشان بین انتخاب رنگ روغن و رنگ اکریلیک سردرگم می شوند. بر همین اساس قصد داریم در این مطلب به معرفی این دو رنگ و تفاوت اساسی رنگ روغن و رنگ اکریلیک بپردازیم. اگر قصد دارید در این حرفه موفق شوید نیاز است حتماً تجهیزات کار آمدی را انتخاب کنید پس تا پایان با ما همراه باشید.‌

 

 

رنگ آکریلیک

رنگ اکریلیک یکی از بزرگترین اختراعات تاریخ هنر است. اما همه مزایا و معایب رنگ اکریلیک بستگی به هنرمند دارد اگر مهارت داشته باشید به آسانی با آن کار می کنید. رنگ اکریلیک ابتدا به عنوان جایگزینی برای رنگ روغنی با خشک شدن سریع ابداع شد. همچنین دارای ویژگی هایی مانند غیر سمی بودن، محلول در آب، دائمی و دارای رنگ های متنوع است. اما هنگامی که می خواهید رنگ ها را با هم ترکیب کنید، همین قابلیت خشک شدن سریع می تواند یک نقطه ضعف باشد.

رنگ روغن

رنگ روغنی رنگی است که به آهستگی خشک می شود و از ذرات رنگدانه معلق در روغن خشک کننده تشکیل شده است. که در اثر قرار گرفتن در معرض هوا یک لایه رنگی سخت تشکیل می دهد. رنگ‌های روغنی عمدتاً روی بوم یا تخته ‌های ضخیم‌ تر استفاده می‌شوند. اما می ‌توانید روی چوب، فلزات خاص و سرامیک نیز از آن ها استفاده کنید. این رنگ ها به دلیل پایه روغنی خود، هنگام استفاده از پرایمر به عنوان پوشش پایه، بهترین عملکرد را دارند

 

 

 تفاوت اساسی رنگ روغن و رنگ آکریلیک

اگر قصد دارید که با این رنگ ها کار کنید ابتدا باید تفاوت اساسی رنگ روغن و رنگ اکریلیک را بدانید. اکنون این دو رنگ را از جهات مختلف بررسی می کنیم تا راحت تر بتوانید این موضوع را درک کنید.

 • حل شوندگی

رنگ های آکریلیک توانایی این را دارند که با آب حل شوند. پس شما می توانید از آب برای حل کردن این رنگ ها استفاده کنید. اما رنگ‌ های روغن انواعی دارند که قابلیت حل شدن با آب را دارند. دیگر رنگ های روغن که این قابلیت را ندارند را باید با روغن حل کرد.

 • تمیز کردن قلمو

قلم مویی که به رنگ آکریلیک آغشته است را می توان خیلی سریع با آب پاک کرد. اما برای پاک کردن قلموی آغشته به رنگ روغن باید از ترکیبات خاصی استفاده شود.‌ در دوره های آموزش نقاشی در تهران تمامی این ترکیبات گفته می شود.

 • سرعت خشک شدن

رنگ های آکریلیک خیلی سریع خشک می‌ شوند و شما در مدت زمان کمی قادر خواهید بود نقاشی کنید. اما رنگ های روغن حتی در طی چند روز نیز خشک نخواهند شد.

 • کیفیت رنگ خشک شده

از آن جایی که رنگ‌ های روغنی برای مدت طولانی ‌تری نسبت به رنگ‌های اکریلیک خیس می ‌مانند، به شما انعطاف ‌پذیری می‌دهند تا یک نقاشی را شروع کنید.  سپس روز بعد دوباره به آن برگردید و مستقیماً از همان جایی که متوقف کرده‌ اید ادامه دهید. رنگ روی پالت همچنان مرطوب و قابل انعطاف خواهد بود. رنگ های روی بوم شما هنوز هم می توانند با هم ترکیب شوند.

 • اهمیت آماده سازی سطح

برای استفاده از رنگ اکریلیک نیازی به آماده سازی سطح نیست و شما می توانید از آن روی بسیاری از سطوح استفاده کنید.  اما برای رنگ روغن باید حتما ابتدا سطح را آماده سازی کنید.

 • رنگ خشک شده

هنگامی که رنگ اکریلیک خشک می شود کمی تیره شدن رنگ مشاهده خواهد شد. بر همین اساس نیاز است هنگام نقاشی رنگ ها را روشن تر انتخاب کنید.‌ در آموزش نقاشی اکریلیک در تهران تمامی این اصول آموزش داده خواهد شد.

 

 

مزایای استفاده از رنگ آکریلیک

رنگ اکریلیک مزایای بیشتری نسبت به معایب دارد. دانستن مزایای رنگ اکریلیک به شما کمک می کند تا بسیاری از جنبه های نقاشی با آن ها را درک کنید.

 • رنگ اکریلیک به سرعت خشک می شود و لایه بندی را آسان تر می کند

رنگ اکریلیک اساساً از ترکیب پلاستیک (بایندر پلیمری اکریلیک)، رنگ (رنگدانه ها) و آب ساخته می شود. آب وظیفه دارد رنگ را بدون خشک شدن در لوله نگه دارد. هنگامی که رنگ را روی سطحی بمالید، آب موجود در لایه رنگ تبخیر می شود. این یک لایه رنگ پلاستیکی روی سطح باقی می گذارد.

 • دارای رنگ های زنده و روشن

وقتی صحبت از رنگ های اکریلیک به میان می آید، انتخاب های  بسیار متنوعی دارید. شما می توانید از یک پالت رنگ خاموش تا یک پالت رنگ روشن را انتخاب کنید.

 • می توانید روی هر چیزی نقاشی کنید.

این یکی از موارد کلیدی است که اکریلیک را به یک وسیله عالی برای  شروع یادگیری نقاشی تبدیل می کند. برای این که بتوانید سریع یاد بگیرید شروع به نقاشی روی هر چیزی عالی است. با رنگ روغن می توان بر روی کاغذ، کارت، تخته بوم نقاشی کرد.

 

 

معایب استفاده از رنگ آکریلیک

رنگ آکرولیک جزو رنگ های جدید محسوب می‌ شود و مزایای بسیار زیادی دارد. اما چند عیب نیز دارد که شما می توانید بسته به شرایط خود آن ها را نادیده بگیرید.

 • خشک شدن سریع

یک عیب بزرگ این رنگ ها این است که خیلی سریع خشک می شوند. افرادی که تازه کار هستند بهتر است که از آن ها استفاده نکنند. زیرا معمولا افراد تازه‌ کار سرعت بسیار کمی دارند که منجر می شود رنگ هنگام کار خشک شود.

 • دستیابی به یک ترکیب صاف

ترکیب با اکریلیک به دلیل سرعت زمان خشک شدن می تواند خسته کننده باشد. به خصوص اگر در مقیاس بزرگ کار می ‌کنید.  کار کردن روی بوم به‌ عنوان یک تازه وارد عملاً غیر ممکن است. البته اگر شما به بهترین آموزشگاه نقاشی در تهران مراجعه کنید کار کردن در مقیاس بزرگ با این رنگ ها را یاد خواهید گرفت.

 

 

مزایای استفاده از رنگ روغن

مزایای زیاد رنگ روغن سبب شده افراد ترغیب شوند که از آن استفاده کنند. اگر قصد دارید با این رنگ کار کنید که ابتدا باید مزایای آن را به خوبی بدانید. با توجه به این که مزایای استفاده از رنگ روغن بسیار زیاد است چند مورد را بررسی خواهیم کرد.

 • ظرافت بسیار

رنگ ‌های روغنی در ترکیب رنگ ‌ها با یکدیگر عملکرد بی نظیری دارند. به دلیل ماهیت آهسته خشک شدن رنگ های روغنی، می توانند برای ایجاد ترکیب های ظریف فوق العاده باشند.

 • کار راحت

استفاده از رنگ های روغنی راحت تر از پاستل و آبرنگ است. به همین دلیل است که بیشتر افراد مبتدی رنگ روغن را انتخاب می کنند. یکی دیگر از مزایای رنگ روغن  در این است که هنگام استفاده از آن ها، انجام اصلاحات روی بوم کاملاً آسان است.

 • ترکیب منحصر به فرد

رنگ های روغنی به خوبی با رنگ های دیگر ترکیب می شوند، روغن بدون زحمت با محیط اطراف رنگ ترکیب می شود. بنابراین، برای یک هنرمند آسان است که با ضربه ها ترکیب های خلاقانه بیابد. هنگام استفاده از رنگ های دیگر، ممکن است نتوانید این کار را انجام دهید.

 • خشک شدن طولانی

بر خلاف رنگ های دیگر که در معرض هوا خشک می شوند، رنگ های روغنی به راحتی خشک نمی شوند. می توانید چند هفته آن را در معرض هوا بگذارید و خشک نمی شود. این بسیار مقرون به صرفه و کارآمد است.

 

 

معایب استفاده از رنگ روغن

هر محصولی در کنار مزایایی که دارد معایبی نیز دارد بعضی مواقع این معایب چندان زیاد نیستند. پس می توان آن ها را در نظر نگرفت البته این به خود شما بستگی دارد اکنون معایب رنگ روغن را بیان می کنیم.

 • آماده سازی زمان بر

اگر می خواهید سطح بوم را خودتان آماده کنید زمان آماده سازی بیشتر است. البته می توانید یک بوم از پیش آماده شده بخرید و فوراً شروع کنید.

 • خشک شدن طولانی

شما باید بوم خود را برای رنگ روغن آماده کنید و حوصله داشته باشید تا نقاشی خشک شود. شما باید یکپارچگی رنگ خود را حفظ کنید. در مقایسه با سایر گزینه های رنگ، رنگ روغن به زمان  بسیار بیشتری نیاز دارد. البته با آموزش نقاشی رنگ روغن در تهران آماده سازی بوم را خیلی راحت یاد خواهید گرفت.

 • تغییر رنگ

نقاشی های رنگ روغن با بالا رفتن سن به رنگ زرد متمایل می شوند. این فرآیندی است که نمی توان از آن اجتناب کرد، حتی اگر نقاشی مهر و موم شده باشد. استفاده از کلاسورهای خوب می تواند این روند را کند کند، اما متوقف نمی کند.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی تفاوت اساسی روغن و رنگ اکریلیک پرداختیم. در صورت تمایل می توانید هر کدام از این رنگ ها را خریداری و مورد استفاده قرار دهید. قطعاً مطالعه این اطلاعات برای شما مفید و سودمند بوده است. اما اگر شما به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می توانید با کارشناسان این مجموعه ارتباط بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۸ از ۵
از مجموع ۵ رای