رنگ روغن و کاردک|روش های خشک کردن رنگ روغن

رنگ روغن وسیله ای همه کاره است که حداقل از قرن هفتم پس از میلاد برای خلق آثار هنری زیبا مورد استفاده قرار گرفته است. آموزش رنگ روغن در تهران به صورت لایه‌ای برای ایجاد توهم عمق استفاده می‌شود، اما لایه‌های رنگ روغن ممکن است روزها یا حتی هفته‌ها طول بکشد تا کاملا خشک شوند. خوشبختانه، روش های خشک کردن رنگ روغن  مختلفی وجود دارد که می توانید روند خشک شدن را تسریع کنید.

۱-انتخاب رنگ و وسایل خشک کردن

از اولین روش های خشک کردن رنگ روغن است که خود آن نیز به چند مورد تقسیم می شود که به شرح زیر می باشد:

استفاده کردن از رنگ های روغنی ساخته شده از اکسید آهن برای رنگ های خاکی

برخی از مواد معدنی مورد استفاده در رنگ روغن سریعتر از سایرین خشک می شوند. اگر نیاز به تکمیل یک نقاشی در یک بازه زمانی کوتاه دارید، سعی کنید از رنگ های خاکی استفاده کنید. بسیاری از رنگ های زمین از رنگ های ساخته شده از اکسیدهای آهن استفاده می کنند که می تواند تا چند روز سریعتر از رنگدانه های دیگر خشک شود.

از استفاده از رنگدانه هایی مانند سیاه عاج و کادمیوم که تمایل به خشک شدن بسیار آهسته دارند خودداری کنید.

رنگ های روغنی ساخته شده از اکسید آهن

استفاده از  رنگ های ساخته شده با روغن بزرک

زمان خشک شدن رنگ های روغنی می تواند بر اساس روغن استفاده شده متفاوت باشد. روغن دانه کتان سریعتر از روغن گردو خشک می شود که خود سریعتر از روغن خشخاش خشک می شود. رنگ های ساخته شده از روغن بذر کتان می توانند زمان خشک شدن نقاشی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، و آنها را به راحتی در اکثر فروشگاه های لوازم هنری پیدا می کنید.

رنگ های ساخته شده با روغن بزرک

چسب زدن بوم با چسب گچی

استفاده از پرایمر  که ابتدا روی بوم زده می شود تا طول عمر نقاشی را زیاد کند. چسب گچ برای نقاشی های رنگ روغن خوب  است زیرا مقداری از روغن را از لایه های پایه جذب می کند و به خشک شدن سریعتر نقاشی کمک می کند. یک پرایمر یا برس اسفنجی را در گلس آغشته کنید و آن را در یک لایه نازک روی بوم بمالید. قبل از رفتن به رنگ روغن، اجازه دهید کاملا خشک شود.

چسب زدن بوم با چسب گچی

ترکیب کردن روغن بذر کتان با رنگ روی پالت

از آنجایی که روغن بذر کتان سریعتر از سایر انواع روغن خشک می شود، مخلوط کردن کمی روغن بزرک اضافی با رنگ روی پالت شما می تواند به سرعت خشک شدن نقاشی شما کمک کند.

ترکیب کردن روغن بذر کتان با رنگ روی پالت

مخلوط کردن رنگ با یک حلال مانند سقز یا لیکوین

تعدادی از محصولات موجود هستند که برای نازک شدن رنگ روغن طراحی شده اند و به خشک شدن سریعتر آن کمک می کنند. سقز سنتی ترین محیط خشک کن است، اما محیط های آلکیدی مانند لیکوین نیز محبوب هستند. حلال های مختلف ممکن است بافت های کمی متفاوت با رنگ شما ایجاد کنند، بنابراین آزمایش کنید تا ببینید کدام یک را ترجیح می دهید.

حلال ها می توانند خطرناک باشند، بنابراین حتماً دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید و با احتیاط از این محصولات استفاده کنید.

۲-استفاده کردن از رنگ روغن برای خشک شدن سریعتر

دومین مورد از روش های خشک کردن رنگ روغن،استفاده کردن از خود رنگ روغن است. حال برای آنکه بدانیم که این چه معنایی دارد به بیان موارد آن می پردازیم:

رنگ کردن روی سطح صاف

هنگامی که روی بوم بافت دار نقاشی می کنید، رنگ روغن می تواند در شکاف ها جمع شود و لایه ضخیم تری ایجاد کند که خشک شدن آن زمان بیشتری طول می کشد. به دنبال بوم با سطح صاف باشید یا روی سطح دیگری مانند تخته نقاشی کنید.

اگر به دنبال یک پروژه خلاقانه هستید که همچنان به سرعت خشک شود، سعی کنید از رنگ روغن روی یک قابلمه مسی استفاده کنید. رنگ‌های روغنی روی مس سریع‌تر اکسید می‌شوند، اگرچه ظاهر کمی سبز به نقاشی شما می‌دهند.

رنگ کردن روی سطح صاف

 اعمال کردن یک لایه پایه  در یک رنگ با خشک شدن سریع

استفاده از رنگ سریع خشک‌شونده برای لایه پایه می‌تواند به خشک شدن سریع‌تر بقیه رنگ کمک کند. رنگ‌های حاوی آهن‌های فلزی مانند سرب، کبالت و مس سریع‌ترین خشک شدن را دارند.

به عنوان مثال، اگر در حال نقاشی منظره بیابانی هستید، می توانید از رنگی که با اکسید آهن قرمز ساخته شده است به عنوان رنگ پس زمینه خود استفاده کنید.

به سرعت رنگ آمیزی کردن با استفاده از لایه های نازک

رنگ روغن بهتر است به صورت لایه ای اعمال شود، اما اگر ابتدا یک لایه ضخیم بزنید، می تواند زمان خشک شدن را برای هر لایه بعدی افزایش دهد. در عوض، نقاشی خود را از نازک ترین لایه ها تا ضخیم ترین لایه ها بسازید. به عنوان مثال، اگر گربه ای در نقاشی خود دارید و می خواهید از رنگ ضخیم استفاده کنید تا آن واقع بینانه تر در آموزش نقاشی در تهران به نظر برسد، آخرین آن را اعمال می کنید.

 

به حداقل رساندن تعداد لایه های استفاده شده

اگر واقعاً در تنگنای زمانی هستید و نیاز دارید که نقاشی‌تان سریع خشک شود، موضوع ساده‌ای را انتخاب کنید که بتوانید تنها با چند لایه شستشوی نازک یا چند لایه روی نقاشی خود رنگ کنید و در پایان جزئیات به آن اضافه شود. هرچه لایه‌های بیشتری بمالید، رنگ به مدت طولانی‌تری برای اکسید شدن نیاز دارد.

۳-نگه داشتن نقاشی در محیط مناسب

سومین مورد از روش های خشک کردن رنگ روغن، استفاده و نگهداری نقاشی در محیط مناسب می باشد که این محیط هابه شرح زیر است:

خشک کردن نقاشی در یک اتاق بزرگ و روشن با رطوبت کم

رنگ‌های روغنی برای اکسید شدن نیاز به زمان دارند که در آن رنگ با هوا واکنش می‌دهد تا سخت شود. رنگ های دیگر زمانی که آب موجود در آنها تبخیر می شود خشک می شوند، اما اکسیداسیون در واقع تغییری در ترکیب شیمیایی رنگ است. اکسیداسیون به بهترین وجه در اتاقی با نور طبیعی فراوان، رطوبت کم و گردش هوا خوب اتفاق می افتد.

 استفاده از رطوبت گیر برای آب و هوای مرطوب

رنگ روغن در هوای خشک سریعتر اکسید می شود. اگر در آب و هوای مرطوب زندگی می کنید، یک رطوبت گیر کوچک تهیه کنید و آن را در نزدیکی نقاشی خود قرار دهید. این کار رطوبت اضافی هوا را از بین می برد و به سرعت خشک شدن رنگ روغن کمک می کند.

استفاده از رطویت گیر

به گردش در آوردن هوای اتاق با پنکه

نشان دادن پنکه به سمت نقاشی رنگ روغن شما به سرعت خشک شدن به اندازه نقاشی آبرنگ کمک زیادی نمی کند، اما داشتن گردش خوب در اتاق کمک می کند تا فرآیند اکسیداسیون سریعتر اتفاق بیفتد. این به این دلیل است که روغن ها در طول اکسیداسیون در واقع اکسیژن را از هوا می گیرند، بنابراین گردش هوا اکسیژن مورد نیاز رنگ را برای خشک شدن فراهم می کند. می توانید از پنکه جعبه ای یا پنکه سقفی استفاده کنید و تنظیم کم یا متوسط ​​باید کافی باشد.

به گردش در آوردن هوای اتاق با پنکه

گرم نگه داشتن اتاق

رنگ های روغنی در فضای گرم سریعتر خشک می شوند. دمای اتاقی که نقاشی شما در حال خشک شدن است باید حداقل ۷۰ درجه فارنهایت (۲۱ درجه سانتیگراد) باشد، اما هر چه گرمتر بتوانید آن را دریافت کنید، بهتر است. با استفاده از ترموستات یا با قرار دادن دماسنج دیجیتال در نزدیکی نقاشی خود، دمای اتاق را پیگیری کنید.

در واقع دمایی وجود ندارد که برای رنگ روغن خیلی گرم باشد، اما سعی کنید اتاق را تا جایی که می توانید گرم نگه دارید و در عین حال راحت باشید.

گرم نگه داشتن اتاق

کلام آخر

در این مقاله سعی بر آن کردیم که نکاتی جامع و کامل در ارتباط با روش های خشک کردن رنگ روغن را در بهترین آموزشگاه نقاشی در تهران بیاوریم که کار شما  راحت بکنیم و این نکته را فراموش نکنید که دقت و حوصله  را سرلوحه کارتان قرار بدهید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
از مجموع ۴ رای