تصویر انواع ذغال و مداد ذغالی برای طراحی با ذغال

طراحی با ذغال یکی از طراحی‌های قدیمی حائز اهمیت به شمار می‌آید. ذغال یکی از ابزارهای مهم و جالب طراحی می‌باشد که  با استفاده از آن می‌توان طرح‌ها و نقاشی‌های متنوعی را به تصویر درآورد. نقاشی‌های ذغالی از دوره‌های قدیم به یادگار جا مانده‌اند؛ چون در آن دوره مردم با استفاده ازانتهای سوخته‌ ی چوب در کنار غارها، به نقاشی روی سنگ و صخره‌ها می پرداختند و آثارهای جنگی دوره‌ی خود،ابزارجنگ،عکس حیوانات وآتش و اوضاع زندگی خود را کماکان به تصویر می‌کشیدند تا هم برای نسل‌های بعدی باقی بماند و هم اوضاع حال خودشان شود. امروزه گزینه های بیشتری درمقابل هنرمندان قرار دارد که آمی توان به ذغال فشرده، ذغال بید و پودر ذغال اشاره کرد.

 

تصویر نقش نگاره ها بر دیوار غار برای مقاله طراحی با ذغال

 

طراحی با ذغال

طراحی با ذغال یکی از تکنیک‌های جدید و خلاق در کنار مداد طراحی می‌باشد. اکثر هنرمندان و هنرجویان در لاین طراحی به دلیل اینکه ذغال طراحی، ذغالی پرکنتراست و سرعت بالایی در کشیدن دارد آن را انتخاب می‌کنند و از این وسیله برای طراحی خود به خصوص آموزش طراحی چهره به کار می‌گیرند وکلاس خود را شروع می‌کنند. البته در طراحی با ذغال، طراحی‌های دیگری مانند طراحی سیاه قلم، مدادرنگی، مداد طراحی و…هم وجود دارد که طراحی با ذغال استقبال و طرفدار بیشتری در بین آن‌ها دارد.

أنواع ذغال(اشکال مختلف)

ابزار موردنیاز در طراحی با ذغال، ابزارهایی از جمله: ذغال فشرده سیاه طبیعی، ذغال فشرده سپید طبیعی، مداد کنته سپید، مداد کنته سیاه، ذغال طبیعی و پاکن خمیری می‌باشند. این وسایل این قابلیت را داند که در هنگام طراحی کردن آن‌ها را به خوبی  ترکیب کنید چون با هم تماس دارند. حتی شما می توانید به دلخواه خود ابزارهای دیگری را هم به آن ها اضافه کنید و به طراحی خود ادامه دهید. البته این مورد را هم در نظر بگیرید که این ابزار هر کدام امکانات و ویژگی‌های خاص خود را دارند و باید در زمان مناسب و به تدریج مورد استفاده قرار گیرند.

 

تصویر انواع مختلف وسایل برای طراحی با ذغال

 

مهارت‌های طراحی با ذغال

در طراحی با ذغال  یا حتی نقاشی معمولی و هرچیز دیگری نیازمند یک سری مهارت و تکنیک‌های اصلی و جزئی می‌باشیم تا طراحی به بهترین نحو احسن صورت گیرد و سرعت عمل را هم بالا ببرد. بخشی از این مهارت‌ها که بهتر است در طراحی با ذغال استفاده شوند عبارت اند از:

 • برای سایه زدنِ بهتر و ترسیم جزییات از مداد کنته های نرم استفاده کنید.
  • باید ذغال طبیعی را در لایه های زیرین استفاده کنید و خوب آن‌را فیکس کنید.
  •پاکن خمیری را باید قبل از استفاده کمی ورز دهید تا تمیز شود.
 • برای تیره کردن سطوح کلی، از ذغال فشرده استفاده کنید وبرای محو کردن آن از انگشت استفاده کنید.
  •استفاده از تراش باعث شکستن نوک مداد کنته می شود.
  •برای محو کاری نیم سایه ها، می توانید از قلموی زبر چینی استفاده کنید.
  •طراحی نهایی حتما باید با فیکساتور طراحی، فیکس شود.

چگونگی طراحی با مداد ذغالی

طراحی با ذغال نسبت به نقاشی با مداد کاملا متفاوت است به همین خاطر یادگیری طراحی با ذغال درست مثل یادگیری هر تکنیک دیگری است که به تمرین زیاد و مستمر نیاز دارد تا چگونگی آن به دست نقاش منتقل شود. درابتدا شروع نقاشی با ذغال، با کشیدن طرح آزاد خط کانتور شروع می‌کنیم و بعد ذغال پودرشده را روی نقاشی با استفاده از یک برس پاک کن و حوله کاغذی پخش می‌کنیم و با استفاده از پاک کن ورز می‌دهیم و مواد برجسته را پاک می‌کنیم و با ذغال سفید آن نقاط  را طراحی می‌کنیم.

با تغییر ضربه ایجاد شده توسط مداد می توانیم بافت و برجستگی را ایجاد کنیم. و بعد ، سایه های نقاشی را با  یک مداد ذغال نرم تر تیره می‌کنیم. سپس با پاک کن ورز پس زمینه را پاک می‌کنیم تا باعث ایجادبافت و علاقه بیشتری شود وسایه‌های ایجاد شده را با یک کنده مخلوط بیرون می‌آوریم( در واقع لکه گیری انجام می‌دهیم) و در آخر نقاشی را با فیکساتور ثبت می‌کنیم که جلوی لکه گیریِ ناخواسته را هم بگیرد.

برای آگاهی بیشتر از آموزش طراحی چهره در تهران می توانید به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

دلیل اهمیت استفاده از مداد ذغالی

یکی از اهمیت‌های مداد ذغالی این است که فقط به رنگ سیاه تولید می‌شود و ماده‌ی سازنده‌ی مغز آن فقط پودر ذغال و واکس و درصدی ار خاک رس است که میزان سختی و چربی آن با مواد ترکیبی با پودر ذغال تعیین می‌شود. مداد ذغالی فابرکاستر در اروپا دارای بدنه‌ی طرح چوب است و در ایران بیشتر با بدنه سیاه وجود دارد. مداد ذغالی با برند‌های مشابه دیگری هم در بازار وجود دارند.

نحوه‌ی تیزکردن مداد ذغالی

به طور کلی می‌توان گفت ما دو نوع مدادهای طراحی داریم که گرافیتی و مداد کنته(ذغالی) هستند.  برای تراشیدن نوع گرافیتی آن می‌توانیم از تراش به جای کاتر استفاده کنیم و نکته‌ی مهم آن این است که باید از مدادتراش‌های باکیفیتی استفاده شود که بلندی مناسبی به نوک مداد دهد، چون نوک کوتاه مناسب برای طراحی نیست و بسیار مشکل است.

پس تراش ‌های رومیزی می‌توانند گزینه ی خیلی مناسب تری باشند  چون نوک بلند و تیزتری را ایجاد می‌کنند و سرعت بیشتری نسبت به کاتر دارند و راحت تر هستند و به مرور زمان کند نمی‌شوند. نوک بلند مداد کنته باعث این می‌شود که قابلیت آن را زیاد کند.

برای تراشیدن مداد کنته اما فرقی دارد که در این است؛  نوک آن حساس تر است و ممکن است زود بشکند به خصوص اگه نوع نرم آن باشد، پس بهتر است حتما از کاتر استفاده کنید و تیغ آن را کامل باز کنید و انگشت شست را اهرم قرار دهید و تیغ را با آن به داخل چوب مداد فشار دهید. امروزِ تراش‌های برقی هم اضافه شده اند که سرعت و کیفیت کار را افزایش داده اند.

نتیجه گیری

در کلام نهایی ما سعی کرده ایم تمامی نکات و ملزومات مهم و ضروری را در طراحی با ذغال  برایتان بازگو کرده باشیم و نهایت مفیدبودن را بهتان القا کنیم. در ابتدا برای شروع تمامی هنرها به خصوص نقاشی و طراحی پیش زمینه ای از اشکال و تصاویر و کشیدن خط و خطوط ابتدایی نیاز می‌باشد تا برای بهتر شدن  در آن، تمرینات مستمر و دائم را پیش روی بگیرید و خود را به درجات عالی برسانید. با خواندن مقاله‌ی مفید ما به بهترین شکل ممکن عالی شوید.

سوالات متداول

 • طراحی با ذغال را می توان چگونه شروع کرد؟
  ساده ترین روش برای شروع طراحی با ذغال این است که با مداد های ذغالی شروع کنید برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه آموزش طراحی با مداد در تهران مراجعه کنید.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای