در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

معرفی وسایل مورد نیاز برای نقاشی رنگ روغن که لازم است بدانید!

اشتراک گذاری:

مقاله وسایل مورد نیاز برای نقاشی رنگ روغن

یکی از محبوب ترین و مشهور ترین سبک های نقاشی، نقاشی با استفاده از رنگ روغن است. این سبک دارای هنرمندان بسیاری با سلایق متفاوت خواهد بود که وابسته به این زمینه، از وسایل نقاشی رنگ روغن متفاوتی با کاربرد های متمایز استفاده می کنند.

این سبک پر طرفدار، همچون سایر سبک ها نیازمند به برخی از مهارت ها و وسایل ضروری است. در واقع یک هنرمند با استفاده از مرغوب ترین تجهیزات ضروری می تواند، اوج هنر خود را به نمایش بگذارد.

در کنار تمامی فنونی که برای اجرا بهترین نقاشی های رنگ روغن وجود دارد، استفاده از تجهیزات اساسی و با کیفیت اهمیت بیشتری خواهد داشت. بنابراین متقاضیان شرکت در کلاس های آموزش نقاشی رنگ روغن در تهران و سایر استان ها نیازمند به شناسایی وسایل ضروری این حرفه خواهند بود.

در ادامه مطالب به بررسی و معرفی اساسی ترین وسایل نقاشی رنگ روغن خواهیم پرداخت.

قلمو

قلمو از جمله تجهیزات موثر و ضروری در اجرا هر نوع از سبک نقاشی است. این محصول وابسته به طراحی منتخب، در نوع سخت یا نرم انتخاب می شود. در واقع انتخاب قلمو مناسب برای شروع نقاشی رنگ روغن موجب تسهیل در کار و تسریع در انجام آن می شود.

بنابراین حرفه ای ترین انتخاب آن است که وابسته به نوع طرح، سبک و نقاشی اجرایی به انتخاب و تعیین قلمو مناسب بپردازید. در سبک پر طرفدار و پر چالش نقاشی رنگ روغن، استفاده از قلمو های سر تخت و زبان گربه ای بسیار رواج دارد.

به طور کلی در اجرا این سبک از دو نوع قلمو زبر و نرم استفاده می شود. البته این تجهیزات محدود به موارد فوق نبوده و در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است.

  • نوع بادبزنی
  • مدل زبان گربه ای
  • قلمو سر تخت

قلمو تخت

یکی از کاربردی ترین و بهترین قلمو ها در این سبک، قلمو تخت است. قلمو های تخت قابلیت پوشش دهی کامل سطوح منتخب را خواهند داشت و بهترین انتخاب برای فضا های بزرگ است.

از دیگر مزایا این قلمو ها، قابلیت کنترل بالا و پهن بودن لبه های آن است. با استفاده از قلمو تخت نقاشی بسیار تمیز تر جلوه می کند. قلمو تخت از تکمیل ترین قلمو های رنگ روغن است.

قلمو بادبزنی

قلمو های بادبزنی به نام قلمو فن نیز شهرت دارند. این نوع از قلمو های کاربردی مناسب برای اجرا به عنوان محو کن هستند. این قلمو ها برای کشیدن گیاهان و درختان است و همچنین برای یکدست کردن رنگ ها کاربرد دارد.

نمایی از قلمو زبان گربه ای|وسایل مورد نیاز برای نقاشی رنگ روغن

قلمو زبان گربه ای

قلم های زبان گربه ای که به نام فیلبرت نیز شناسایی می شوند، از انواع وسایل نقاشی رنگ روغن هستند. این قلمو قابلیت اجرا طرح های ظریف، نرم و بافت های متنوع به نقاش خواهد داد. همچنین در هنگامی که نقاشی مرطوب است کاربرد خواهد داشت.

روغن بزرک

یکی از اساسی ترین تجهیزات نقاشی رنگ روغن، روغن بزرک است. این روغن مایعی زرد رنگ بوده که دارای بویی مخصوص خواهد بود. جهت استفاده از این روغن ها برای اجرا نقاشی رنگ روغن، از ترکیب آن با ماده تربانتین بهره مند می شوند.

این ماده غیر قابل تبخیر است و در مقابل اکسیژن به صورت ژله ای تغییر حالت خواهد داد. روغن بزرک از تخم کتان به دست می آید.

در ادامه به بررسی بیشتر انواع این ماده کاربردی خواهیم پرداخت.

روغن بزرک تصفیه شده

جهت تبدیل این روغن ها به نوع خام یا تصفیه شده، با استفاده از مواد شیمیایی بی رنگ آن ها را ترکیب کرده و به عنوان روغن بزرک تصفیه شده وارد بازار خواهند کرد. این نوع از روغن های بزرک جهت رقیق کردن رنگ روغم ها بسیار مناسب خواهد بود.

روغن بزرک استند

در صورتی که روغن ها را تا دما ۳۰۰ درجه سانتی گراد حرارت دهند، موجب ایجاد تغییراتی در ساختمان مولکولی آن ها خواهند شد. روغن هایی که دارای دما ۳۰۰ درجه سانتی گراد شوند خواصی شیمیایی خود را از دست نداده و دیر تر از سایر روغن ها خشک می شود.

روغن بزرک غلیظ آفتابی

جهت افزایش غلظت و چسبندگی روغن ها، آن ها را در معرض تماس با اکسیژن و خورشید قرار می دهند. در صورت ترکیب این روغن ها با رنگ روغن اصلی، حالت عسلی ایجاد خواهد شد. با استفاده از این روغن ها به دوام اثر قلم کمک می شود.

کاردک

کاردک های نقاشی یکی از اصلی ترین ابزار های انتقال دهنده رنگ  بر روی بوم نقاشی است. این ابزار ها با توجه به جنس، میزان ضخامت و نوعی که دارند در کاربرد های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاردک ها در صورت کلی به دو دسته اساسی کاردک پالت و کاردک انتقال دهنده رنگ تقسیم می شوند. کاردک پلات در تسهیل ترکیب رنگ ها بر روی بوم نقاشی نقش اساسی را ایفا می کند. کاردک های پالت هیچ نقشی در اجرا طرح بر روی بوم نخواهند داشت و به علت فرم خاصی که دارند مناسب رنگ گذاری نیستند.

کاردک های انتقال رنگ، کاربردی مشابه به قلمو ها دارند و برای انتقال رنگ به بوم و ترکیب آن ها با یکدیگر استفاده خواهند شد.

بوم نقاشی

بوم های نقاشی سطوحی است که برای خلق آثار نقاشی استفاده می شود. این سازه با استفاده از منگنه، چند قطعه چوب و یک پارچه مستحکم تشکیل خواهد شد.

در بهترین آموزشگاه نقاشی در تهران جهت انتخاب بوم های نقاشی از عوامل بسیاری پیروی می کنند. همچنین در کلاس های آموزش نقاشی در تهران برای انتخاب بوم های مناسب رنگ روغن، نکات کاربردی ذکر خواهد شد.

پارچه بوم ها|وسایل مورد نیاز برای نقاشی رنگ روغن

بررسی تفاوت بوم ها

با در نظر داشتن ابزار های اولیه جهت ساخت بوم ها، قابل ذکر است که نوع پارچه و اندازه بوم ها باعث بروز تمایزاتی در آن ها خواهد شد. مدل بوم های نقاشی دست ساز متنوع و گاهی زاویه دار یا برجسته هستند.

با توجه به مطالب فوق، دور از انتظار نیست که بوم های نقاشی از انواع بسیاری برخوردار باشند. در ادامه به متداول ترین نوع این سازه ها اشاره شده است.

  • بوم کنواس
  • پارچه بوم الیاف مصنوعی
  • بوم کرباس
  • پارچه بوم کتان

آخرین مطالب

آموزش طراحی و طراحی چهره با

بیش از 50% تخفیف

زمان تا پایان تخفیف خرید دوره آموزش طراحی استاد مصطفایی

روزها
ساعت
دقیقه
ثانیه ها
نمایش ویدیو درباره تصویر صورت طراحی شده با اتود