در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

مهم ترین پیش نیازهای نقاشی

اشتراک گذاری:

تصویر مردی در حال کشیدن چهره مرلین مونرو

بسیاری از ما با دیدن تابلوها و نقاشی‌های زیبا دوست داریم هرچه زودتر نقاشی کردن را یاد بگیریم. در این مواقع معمولا اولین سوال ما از خودمان این است که از کجا شروع کنیم و برای شروع چه وسایلی نیاز داریم؟ در این مقاله پیش‌نیازهای نقاشی را کاملا توضیح داده‌ایم. بنابراین اگر قصد یادگیری هنر نقاشی کردن را دارید، مطلب زیر را با دقت مطالعه کنید.

پیش نیاز نقاشی

پیش نیازهای نقاشی

لازم نیست شیفته نقاشی باشید

مسلما باید نقاشی کردن را دوست داشته باشید تا به سراغ آن بروید. بنابراین اندکی علاقه اولیه لازم است تا به نقاشی گرایش پیدا کنید اما آیا باید عاشق نقاشی کردن باشید تا بتوانید آن را یاد بگیرید؟ خیر. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که علاقه بسیار به یک کار به مرور و با ساعات طولانی کار کردن کسب می‌شود. بنابراین حتی اگر علاقه اندکی به نقاشی کردن دارید، می‌توانید یادگیری آن را شروع کنید. با گذشت زمان هر چقدر بیشتر تمرین کنید و نتیجه کار خود را ببینید، علاقه‌تان بیشتر و بیشتر خواهد شد.

می‌توانید از هر سنی شروع کنید

یکی دیگر از پیش نیازهای نقاشی درک حداقلی از محیط و دنیای جانداران است. بنابراین کودکان باید به میزانی از  درک محیطی رسیده باشند تا بتوان نقاشی کردن را به آن‌ها یاد داد. هنگام شروع آموزش نقاشی افراد مختلف بر اساس سن گروه‌بندی می‌شوند.

استادان نقاشی براساس گروه سنی ممکن است روش‌های متفاوتی برای شروع در پیش بگیرند. برای بزرگسالان هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، در واقع نقاشی کردن را می‌توان از سه سالگی تا پایان عمر یاد گرفت. به هیچ وجه فکر نکنید در سنین بالا نمی‌توان آموزش را شروع کرد.

تخیل خود را پرورش دهید

هنگام شروع یادگیری نقاشی، بیش از آنکه نگران تهیه وسایل لازم باشید، سعی کنید قوه تخیل خود را قوی‌تر کنید. قدرت تجسم کردن اشیا یکی از پیش‌نیازهای نقاشی است. سعی کنید دقت و تیزبینی خود را بالا ببرید و بعد به اشیا خیره شوید.

تصویر اشیا را با همه جزییات به ذهن بسپارید و سعی کنید بدون نگاه کردن از روی آن نقاشی کنید. در تخیل خود اشیا را با هم ترکیب کنید. مثلا درختان جنگل را در حیاط خانه خود مجسم کنید و منظره‌ای نو بسازید. با اشیا و مناظر ارتباط بگیرید و تصاویر آن‌ها را بارها در دهنتان مرور کنید.

دستان خود را به طراحی و نقاشی عادت دهید

برای شروع یادگیری نقاشی، تنها تهیه ابزار کافی نیست. باید دستان خود را با کاغذ آشنا کنید. سعی کنید با تمرین فراوان دستانتان را همیشه آماده طراحی نگه‌دارید. با یک مداد طراحی ساده شروع کنید، پیوسته دستان خود را به کار ببرید. سعی کنید اشیا اطراف خود را یکی‌یکی با جزییات بکشید. گرم بودن دست‌ها یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای نقاشی است. شاید فرصت نداشته باشید، روزانه چندین ساعت تمرین کنید اما سعی کنید حتی اگر شده هر روز نیم ساعت تمرین داشته باشید.

یادگیری نقاشی

آیا برای یادگیری نقاشی باید پیش زمینه‌ای داشته باشم؟

استاد شما می‌تواند آموزش را از رسم نقطه و خط به شما بیاموزد، بنابراین بدون داشتن هیچ پیش نیازی می‌توان نقاشی کردن یاد گرفت. مسلما اگر تجربه‌ای در این زمینه داشته باشید از سطح بالاتر یادگیری را شروع می‌کنید. در هرحال نگران سطح یادگیری خود نباشید، از شروع کردن نترسید.

بسیاری از هنرجویان در ابتدای مسیر از نقاشی‌های ابتدایی خود خجالت می‌کشند. به هیچ وجه از اشتباه کردن و سادگی کار خود خجالت نکشید، نقاشان بزرگ دنیا از رسم ساده‌ترین خطوط کار خود را شروع می‌کنند. در یادگیری صبور باشید و گام به گام همراه استادتان پیش بروید.

یادگیری نقاشی را از کجا شروع کنیم؟

اولین قدم این است که شیوه آموزش خود را انتخاب کنید. بسیاری از هنرجویان بین انتخاب کلاس‌های حضوری و بسته‌های آموزشی مردد می‌مانند. می‌توان یادگیری را با هرکدام آغاز کرد. هریک از این روش‌های آموزشی مزیت‌های خود را دارد. با شرکت در کلاس‌های حضوری می‌توانید همه سوالات خود را از استادتان مستقیما بپرسید.

در جمع هنرجویان دیگر باشید و از یادگیری ‌کنار آن‌ها لذت ببرید. با وجود استادتان رفع اشکال کنید و متوجه اشتباهات کار خود شوید. در مقابل بسته‌های آموزشی هزینه کمتری برای شما دارد و بدون نیاز به رفت و آمدهای فیزیکی باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود.

کدام شاخه نقاشی را انتخاب کنم؟

یکی‌دیگر از دغدغه‌های هنرجویان در ابتدای مسیر انتخاب بین شاخه‌های مختلف نقاشی است. هنرجویان گمان می‌کنند از همان اول باید به طور مشخص شاخه خود را انتخاب کنند. نقاشی مداد رنگی، ابرنگ، پاستل، زغال، سیاه قلم، رنگ روغن و … همگی شاخه‌های نقاشی هستند که می‌توانید انتخاب کنید، اما نه در ابتدای مسیر.

شما اول از همه باید مسیر مشترک بین همه این شاخه‌ها را طی ‌کنید. این مسیر مشترک یادگیری طراحی ساده است. ابتدا باید بتوانید تکنیک‌های طراحی را یاد بگیرید. قدم بعدی این است که با مشورت استادتان و براساس علاقه شخصی شاخه نقاشی خود را برای ادامه مسیر مشخص کنید.

آموزش نقاشی

یادگیری طراحی پیش‌نیاز همه شاخه‌های هنری است

آموزش طراحی بستگی به سطح اولیه شما دارد، اگر هیچ پیش‌زمینه‌ قبلی نداشته باشید، استادان از طراحی اشیا بی‌جان به شما آموزش می‌دهند. اول باید بتوانید اشکال هندسی مثل مربع، دایره و بیضی رسم کنید. سپس سایه زدن یاد بگیرید و با سایه‌ها به اشکال هندسی شکل سه‌بعدی و زنده ببخشید. پس از این مرحله استادتان به سراغ آموزش طراحی حیوانات خواهد رفت.

در گام بعدی طراحی طبیعت را می‌آموزید و در نهایت تکنیک‌های طراحی چهره را به شما آموزش می‌دهد. پس از اینکه اصول طراحی را آموختید، با مشورت استادتان و براساس علاقه شخصی خود زیرشاخه مورد نظر را برای ادامه مسیر نقاشی انتخاب کنید. برای شروع یادگیری طراحی به یک سری ابزار نیاز دارید.

وسایل مورد نیاز

برای شروع طراحی کردن یک مداد، کاغذ و پاک‌کن کافی است. با این ابزار می‌توانید کار خود را شروع کنید. برای طراحی حرفه‌ای تر به چند مداد طراحی و پاک‌کن مخصوص نیاز دارید. می‌توانید لیست کامل ابزار مورد نیاز برای طراحی کردن را در زیر ببینید:

مداد طراحی: مدادهای مخصوص طراحی از نظر درجه سختی و رنگ دسته‌بندی می‌شوند. برای شروع حداقل سه مداد HB، B2،B5 نیاز دارید. برای طراحی خطوط باریک و کمرنگ مداد H و برای طراحی خطوط پهن و پررنگ از مداد B استفاده ‌کنید.

کاغذ طراحی: کاغذهای مخصوص طراحی در ابعاد مختلف تولید می‌شوند. جنس این کاغذها متناسب با گرافیت مدادهای طراحی است.

پاک‌کن خمیری: یکی دیگر از وسایل مورد نیاز طراحی پاک‌کن خمیری است. بافت این پاک‌کن‌ها نرم است و به راحتی روی کاغذ کشیده می‌شود. علاوه بر پاک‌ کردن اشتباهات، برای ایجاد سایه نیز از پاک‌کن استفاده می‌شود.

تخته شاسی: وسیله‌ای است که به شما کمک می‌کند تا کاغذ را روی آن نگه‌دارید و در دست بگیرید. تخته شاسی تسلط شما را به کار بیشتر می‌کند.

پاک‌کن اتوودی: در این وسیله پاک‌کن‌ها شبیه به مغز مداد در داخل میله پاک‌کن قرار می‌گیرند. برای طراحی بافت مو و سایه زدن از این پاک‌کن استفاده می‌شود.

محوکننده‌ها: برای طراحی بافت‌‌ نور از محوکن ها استفاده می‌شود. البته این وسیله کاملا ضروری نیست و تهیه آن بستگی به نظر استادتان دارد. محوکن‌ها مشابه کاغذهای لوله شده‌ای هستند که نوک آن‌ها تیز شده است.

مداد کنته: نوعی مداد زغالی فشرده است. مغز این مدادها از زغال نسبتا چرب ساخته شده و رنگ آن پررنگ‌تر از مدادهای طراحی معمولی است. مداد کنته معمولا به همراه محوکن‌ها به کار می‌رود.

شاخه های نقاشی

نقاشی با مداد رنگی

پیش‌نیاز نقاشی با مداد رنگی، گذراندن دوره‌های طراحی، حجیم‌سازی و نقاشی با پاستل است. وسایلی که برای نقاشی با مداد رنگی نیاز دارید به صورت فهرست‌وار در زیر می‌بینید:

 • مداد مشکی
 • مداد رنگی
 • پاک‌کن اتوودی
 • کاغذ مخصوص نقاشی
 • ماژیک راپید
 • قلم‌مو
 • تراش

 نقاشی با رنگ روغن

یکی از جذاب‌ترین رشته‌های هنری، نقاشی با رنگ روغن است. بعضی تابلوهای رنگ روغن به قدری زیبا هستند که با دیدنشان دوست داریم بلافاصله نقاشی کردن را یاد بگیریم. نقاشی با رنگ روغن نیاز به زمان و تمرین بیشتری دارد. برای یادگیری نقاشی با رنگ روغن صبور باشید، ابتدا طراحی کردن را به خوبی یاد بگیرید، بعد با راهنمایی استادتان وسایل لازم را از برندهای معتبر تهیه کنید و به مرور تکنیک‌های نقاشی رنگ‌ روغن را از استادتان بیاموزید. حداقل وسایلی که برای یادگیری نقاشی رنگ روغن لازم دارید، شامل وسایل زیر است:

 • پالت رنگ
 • بوم نقاشی
 • قلم‌مو
 • رنگ‌های روغنی
 • روغن بزرک
 • کاردک

رنگ‌های روغنی بوی تندی دارند و سمی هستند، هنگام نقاشی با رنگ روغن سعی کنید یک جای مخصوص برای نگه‌داری وسایل کار خود داشته باشید.

 نقاشی با آبرنگ

برای شروع نقاشی با آبرنگ، ابتدا باید بتوانید طرح خود را با مداد روی کاغذ رسم کنید. سپس با وسایل مخصوص نقاشی آبرنگ را کامل کنید. تقاشی با آبرنگ علی‌رغم سادگی تکنیک‌های ویژه‌ای دارد که باید آن‌ها را بیاموزید. وسایل مورد نیاز نقاشی با آبرنگ شامل ابزار زیر است:

 • پالت آبرنگ
 • کاغذ مخصوص
 • قلم مو
 • تخته شاسی
 • کاردک
 • پنبه و دستمال پارچه‌ای
 • مداد، تراش و پاک‌کن

 

 نقاشی با اکریلیک

نقاشی با رنگ‌‌های اکریلیک با درخشش خود جذابیت ویژه‌ای برای هنرجویان دارد. به ویژه هنرجویان نوجوان و جوان تمایل بیشتری به این زیرشاخه هنری دارند. بنابراین در این‌جا ابزار لازم شروع یادگیری برای هنرجویان علاقمند به اکریلیک آورده شده است:

 • رنگ آکریلیک
 • قلم‌مو( انواع قلم‌موی فلت، گرد، افشان، تخت)
 • پالت رنگ
 • بوم نقاشی
 • حوله کاغذی
 • صابون نقاشی
 • وارنیش
 • نوار
 • بطری آب

 

نقاشی با سیاه‌قلم

سیاه‌قلم یکی از محبوب‌ترین شاخه‌های نقاشی است. معمولا هنرجو به سرعت با آن ارتباط برقرار می‌کند.

برای نقاشی با سیاه‌قلم از مداد کنته و زغال استفاده می‌شود. در نقاشی‌های سیاه‌قلم رنگ‌های سفید و سیاه در کنار هم قرار می‌گیرند و طرح‌های زیبایی ایجاد می‌کنند. آموزش دوره‌های سیاه‌قلم نیز با یادگیری طراحی آغاز می‌شود، برای نقاشی سیاه‌قلم به ابزار زیر نیاز دارید:

 • مداد مشکی
 • مداد کنته
 • پودر زغال
 • قلم‌مو
 • پاک‌کن اتوودی
 • محو کن
 • کاغذ طراحی

برای خرید هریک از ابزار نقاشی، از استادتان بخواهید برندهای خوب را به شما معرفی کند.

بعضی هنرجویان پیش از ثبت‌نام در کلاس‌های حضوری ابتدا به سراغ کتاب‌ها و بسته‌های آموزشی می‌روند. گاهی این نوع آموزش‌ها تنها وقت شما را از بین می‌برد. پیشنهاد ما این است که از ابتدا زیر نظر یک استاد باشید. حتی اگر کوچک‌ترین اطلاعی از اصول طراحی و نقاشی ندارید، بدون ترس یادگیری را به شکل جدی شروع کنید.

اگر از بسته‌های آموزشی استفاده می‌کنید، سعی کنید تا انتها با روش‌های آن پیش بروید و خود را سردرگم نکنید‌. امروزه متدهای جدیدی برای آموزش نقاشی به وجود آمده‌اند که یادگیری را برای هر سنی و با هر شرایطی امکان‌پذیر می‌کنند.

کلام پایانی

در پایان این مطلب، لازم است بر این نکته تاکید کنیم که اگر به هنر نقاشی علاقه دارید، یادگیری آن را به تاخیر نیندازید. پیش نیازهای نقاشی برای شروع یادگیری چیزهای عجیب و غریبی نیستند. اندکی علاقه اولیه می‌تواند کافی باشد. سپس زیر نظر یک استاد تمرینات خود را آغاز کنید. هرچه پشتکار و ساعات تمرین شما بیشتر باشد، سریع‌تر پیش خواهید رفت.

در صورتی که هیچ‌گونه تجربه نقاشی ندارید، ابتدا از طراحی ساده ‌شروع کنید و به تدریج به سمت یادگیری شاخه مورد علاقه خود بروید. در ابتدای مسیر یادگیری نقاشی ممکن است، ذهن شما پر از پرسش‌های مختلف باشد. بهترین کار این است که برای روشن شدن بسیاری از ابهامات با یک استاد حرفه‌ای و دلسوز مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

آموزش طراحی و طراحی چهره با

بیش از 50% تخفیف

زمان تا پایان تخفیف خرید دوره آموزش طراحی استاد مصطفایی

روزها
ساعت
دقیقه
ثانیه ها
نمایش ویدیو درباره تصویر صورت طراحی شده با اتود