در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

نکاتی که برای موفق تر بودن در نقاشی های رنگ روغن باید بدانید

اشتراک گذاری:

تصویر شخصی که پالت رنگ در دست دارد با رنگ های روغنی برای مقاله نقاشی های رنگ روغن

برای خلق یک اثر هنری زیبا، تنها گذراندن زمان زیادی از روز کافی نیست؛ بلکه این امر با کسب مهارت، تجربه و بالا بردن دانش خود در این زمینه میسر می­ گردد. به ویژه در نقاشی های رنگ روغن ، لازم است ابتدا اصول اولیه این تکنیک را بدانید، سپس با رعایت این نکات شروع به تمرین نمایید تا در نهایت شاهد تغییرات و پیشرفت چشمگیر آثار خود باشید. به عنوان مثال هنگامی که با رنگ روغن کار می­ کنید، خوب است بدانید که در این تکنیک باید تا خشک شدن رنگ روغن صبر نموده و سپس به رنگ­ آمیزی قسمت جدید بپردازید؛ دانستن همین نکته مهم، کمک می­کند تا رنگ­ های مختلف در آثار شما با هم ترکیب نشده و از مات شدن آن جلوگیری گردد. چنانچه مشتاق هستید تا بیشتر با فوت و فن این هنر ارزشمند آشنا شوید، پیشنهاد می­کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

حال برای مطالعه بیشتر در مورد یادگیری نقاشی رنگ روغن به صفحه آموزش نقاشی رنگ روغن در تهران مراجعه کنید.

نقاشی های رنگ روغن

در واقع به نوع خاصی از نقاشی­ها که با کمک رنگ روغنی خشک و تکنیک­ های مربوط به آن خلق می­گردد، نقاشی های رنگ روغن گفته می­شود. بد نیست بدانید که این رنگ­های خشک از روغن گردو، کنجد و خشخاش تهیه شده که هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فرد خود می ­باشد. در واقع کیفیت و مدت زمانی که نیاز است تا برای خشک شدن رنگ تامل نمایید، بر اساس نوع رنگدانه های این رنگ­ ها متفاوت بوده و با هم یکی نیست.

در نقاشی رنگ روغن حس کار کردن با بافتی براق و رنگ­های درخشان، بسیار هیجان ­انگیز است. توصیه می­کنیم به جای اینکه تمرکزتان را بر روی نتیجه نهایی اثرتان بگذارید، در هر مرحله کارتان را بررسی کنید و قدم­ به قدم پیش بروید. در ادامه به چند نکته مهم برای اجرای بهتر این تکنیک می­ پردازیم.

تصویر ابزار های نقاشی با رنگ روغن برای مقاله نقاشی های رنگ روغن

حتما از قلمو و بوم مناسب استفاده کنید

یکی از اصول مهم و ضروری برای موفقیت در نقاشی های رنگ روغن  انتخاب قلمو و بوم مناسب است. در واقع انواع قلمو در اشکال مختلف، تولید و به بازار عرضه شده ­اند که لازم است با کاربرد هر کدام آشنا شوید؛ رایج ­ترین نوع آن، قلموهای گرد، صاف و فندقی هستند. چنان چه قصد کشیدن نقاط ظریف و باریک را دارید، قلمو گرد انتخاب مناسبی است. برای ترسیم اشکال مستطیلی، بهتر است از قلموهای صاف استفاده کنید، چرا که سری مربع­ شکل دارند. همچنین قلموی فندقی، پرکاربردترین قلموها است که سری صاف دارد.

عموما موی استفاده شده در این قلموها از حیواناتی همچون گراز و سمور تهیه شده­­ است که البته در صورتی که تمایلی به استفاده از آن نداشته باشید، می­توانید از قلمو با موی مصنوعی استفاده نمایید که تمیز کردن آن­ها نیز راحت­ تر می­ باشد؛ اما انعطاف موی طبیعی حیوانات را ندارد.

بوم مناسب نیز از دیگر ابزارهای لازم برای موفقیت در نقاشی های رنگ روغن  به شمار می­ رود. شما می­توانید خودتان یک بوم بسازید اما پیشنهاد می­کنیم تا زمانی که حرفه ­ای نشدید اقدام به ساخت آن نکنید؛ چرا که هم وقت­ گیر است و هم ممکن است متحمل هزینه زیادی شوید. پارچه بوم در جنس­ های مختلف به بازار عرضه شده است. کرباس، پارچ ه­ای سنگین با بافت درشت می­ باشد که از پنبه یا کتان ساخته شده است. لازم به ذکر است که تهیه این بوم نسبت به سایر بوم ­ها، به صرفه ­تر می­ باشد و دارای قیمت کمتری است.

تصویر تیوپ های رنگ روغن به رنگ های قرمز، سبزآبی، زرد و آبی برای مقاله نقاشی های رنگ روغن

رنگ از مهم­ترین اجزاء است

برای نقاشی حرفه ­ای با رنگ روغن، دانستن دو نکته طلایی خالی از لطف نیست! مورد اول شروع نقاشی با مقدار کمی رنگ است؛ در مراحل بعد می­توانید کم کم از رنگ­ های غلیظ استفاده نمایید. مورد دوم رقیق کردن رنگ روغن با درصد کمی از تربانتین است تا بدین ترتیب با گذر زمان، رنگ ­ها بر روی اثری که خلق کردید دچار ترک نشوند.

همچنین بهتر است به جای خرید چندین رنگ مختلف برای نقاشی های رنگ روغن  ، تعداد محدودی از آن داشته باشید؛ چرا که به توصیه والنگین، نقاش معروف انگلیسی “هنرمند واقعی کسی است که در میان انواع طیف رنگ سبز که در یک فروشگاه وجود دارد، سبز مورد نظرش را با ترکیب رنگ ­های آبی و زرد خلق نماید.”

لایه­ گذاری را جدی بگیرید (آلاپریما)

یکی از تکنیک ­های جذاب در نقاشی با رنگ روغن، تکنیک آلاپریما یا همان خیس در خیس می­باشد. به معنای دقیق ­تر آلاپریما به روشی اطلاق می­شود که نقاش طی یک جلسه، نقاشی را به اتمام رسانده و تمام رنگ­ ها را با هم در اثر هنری خود به کار می­ برد. در این تکنیک پس از گذشت زمان و خشک شدن رنگ­ها، رنگ دیگری به تابلو اضافه نمی­ گردد.

از مزیت­ های مهم استفاده از این تکنیک، می­ توان به امکان بیان عواطف و احساسات هنرمند و همچنین نمایش نورپردازی ­های خیره ­کننده و جذاب اشاره نمود.

از تکنیک قلموی خشک استفاده کنید

تکنیک دیگری که در نقاشی های رنگ روغن  تاثیر بسزایی در جذابیت و زیبایی اثر دارد، قلموی خشک می­باشد؛ روش کار به این شکل است که پس از آغشته کردن قلمو به رنگ، آن را در قسمتی از نقاشی که کاملا خشک است می­ کشیم و کار می­ کنیم. در واقع این تکنیک به منظور ایجاد بازتاب درخشان در فضای داخل آب و یا گرد و غبار مورد استفاده قرار می­گیرد. همچنین می­ توانید برای افزودن جزئیات به گل­ ها نیز این تکنیک هیجان­ انگیز را به کار ببرید.

تصویر یک چشم کشیده شده با رنگ روغن برای مقاله نقاشی های رنگ روغن

حرکات ایمپاستو

ایمپاستو یک واژه ایتالیایی بوده و به معنای خمیر است. خلق آثاری درخشان و براق، از نشانه ­های به کارگیری تکنیک ایمپاستو است. در واقع خصوصیات رنگ روغن که همان غلطت بالا و دیر خشک شدن می­ باشد، آن را به گزینه­ای عالی برای اجرای این تکنیک تبدیل کرده است. در این روش قلمو را به رنگ آغشته نمایید و سپس سعی کنید بر روی سطح نقاشی خود، آن را حرکت داده و بافت ایجاد کنید. به کمک این تکنیک در نقاشی های رنگ روغن  می­ توانید نقاط برجسته و عمیق را در آثار خود ایجاد کرده و به این ترتیب به جذابیت ­های بصری آن بیفزایید؛ همچنین سبب ایجاد حس حرکت و انرژی در کار نیز می­ گردد.

به طور معمول نقاش در این روش با استفاده از یک قلموی سفت و یا کاردک مخصوص، رنگ­ های مختلف را بر روی سطح نقاشی بر جای می­ گذارد. این تکنیک جذاب باعث می ­شود تا اثر نهایی به شکل یک نقاشی سه بعدی به نظر برسد. نقاش معروف قرن نوزدهم،”وینسنت ون گوگ” نیز از این تکنیک زیاد استفاده نموده است.

برای دانستن نکات مهم در آموزش نقاشی می توانید به صفحه آموزش نقاشی در تهران مراجعه کنید. 

آخرین مطالب

آموزش طراحی و طراحی چهره با

بیش از 50% تخفیف

زمان تا پایان تخفیف خرید دوره آموزش طراحی استاد مصطفایی

روزها
ساعت
دقیقه
ثانیه ها
نمایش ویدیو درباره تصویر صورت طراحی شده با اتود