در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

آموزش طراحی چهره در تهران

بسیاری از افراد ساکن در تهران به دنبال پیدا کردن بهترین آموزش طراحی چهره در تهران هستند. یکی از مباحث مورد علاقه در آموزش طراحی و نقاشی، طراحی چهره است. آموزش طراحی چهره می­تواند با ابزار مختلف نقاشی از جمله رنگ روغن، آبرنگ، پاستل، مداد رنگی و سیاه قلم صورت گیرد.

ازاین­رو، آموزش و یادگیری هرکدام از این مهارت­ها می­تواند گامی تکمیلی در این راستا باشد. برای بسیاری از هنرجویان، “طراحی چهره” غول بزرگی است و تصور می­کنند حتما باید یک نقاش حرفه ­ای باشند تا از پس آن برآیند! تا جاییکه پا روی علایق خود می­گذارند و طراحی از منظره و نقاشی اشیای بی­ جان را که در نگاه اول آسانتر به نظر می­آیند را برمی­گزینند.

هیچ وقت دنبال پیدا کردن زمانی برای “آموزش طراحی و نقاشی” بوده‌اید؟ دوست دارید روی توانایی ترکیب رنگ، نقاشی با رنگ روغن، آبرنگ مداد رنگی و … کار کنید و یا کمی طراحی کنید اما کار، خانواده و مسئولیت‌های روزمره مهمتری برای رسیدگی دارید و از خودتان می‌پرسید باید این علاقه به نقاشی را برای همیشه ترک کنم؟ آیا راهی برای آموزش طراحی و نقاشی در زمان کوتاهتر اما با نتیجه خوب وجود دارد؟

طراحی و نقاشی رشته ی فوق العاده جذاب و آرامش بخشی می باشد، زمانی که من شروع به نقاشی می کنم و به این هنر میپردازم، حقیقتاً ارتباطم با جهان پیرامونم قطع می شود و به دنیای رنگ ها پا میگذارم. نقاشی در وجود انسان ها نهادینه شده و بعید میدونم بشود کسی را پیدا کرد که در کودکی تجربه کشیدن نقاشی را نداشته باشد. این نشان دهنده این است که همگی ما به نوعی نقاش هستیم و نقاشی راهی است برای بیان احساسات ما.

تصویر استاد مصطفایی در کنار چهره طراحی شده خود او / آموزش طراحی چهره در تهران

معرفی دوره آنلاین طراحی چهره

نمایش ویدیو درباره نمونه طراحی چهره اثر مینوش

آموزش طراحی چهره با مداد با تخفیف ویژه

طراحی چهره با مداد به عنوان یکی از شیوه‌های هنری و تجسمی است که به کمک مداد‌های گرافیتی و رنگی انجام می‌شود. این هنر به شما امکان می‌دهد تا به تصویر بردن جزئیات و ویژگی‌های چهره‌ها بپردازید و آثاری زیبا و بیانگر قدرت خلاقیت شما خلق کنید. طراحی چهره با مداد به دلیل جذابیت و قدرت انتقال احساسات، همیشه مورد توجه هنردوستان و هنرمندان بوده است. این فرایند هنری می‌تواند از سطح مبتدی تا پیشرفته توسط هر فردی قابل انجام باشد و از هر سنی و تجربه‌ای بهره ببرد.

برای استفاده از تخفیف ویژه ثبت نام دوره آموزش مبانی طراحی با استفاده از لینک زیر ثبت نام کنید.

هزینه آموزش طراحی چهره در تهران

هزینه دوره های آموزش طراحی چهره هنرکده آنوش، کاملا به سطح هنرجو بستگی دارد. اگر با هنر آموزش طراحی آشنایی دارید پس نیازمند دوره های کمتر و کوتاه تری برای یادگیری هستید که هزینه های شما را کاهش خواهد داد.

معمولا دوره های طراحی چهره سیاه قلم دارای هزینه های متفاوتی میباشند لذا جهت اطلاع از شرایط و هزینه دوره های آموزش حرفه ای طراحی چهره با شماره ۰۲۱۸۶۰۵۱۸۹۶  تماس حاصل نمایید.

آموزش طراحی چهره در تهران با مداد

رشد و پیشرفت در آموزش طراحی چهره برای مبتدیان مثل هر فرآیند پیچیده دیگری، به مرور حاصل می شود. با صبر و حوصله کار طراحی چهره را با مداد و ذغال و سپس با آب مرکب و قلم مو آغاز کنید، تا پیش از مرحله استفاده از رنگ بتوانید تصاویر دلخواهتان را نقاشی کنید.

ما در اینجا میخواهیم به رایگان به شما یاد بدهیم که چگونه میتوان طراحی چهره ساده را شروع کرد. در ابتدای مقاله توضیحی کلی و کاربـردی در مورد وسایلی که بطور حیاتی در آموزش طراحی چهره مبتدی به کار می روند ارائه داده ایم، طبق تجربه و مطالعه که چه وسایلی بخرید و چگونه استفاده کنید تا آثار نقاشی و پول شما حیف نشود. و بعد از معرفی وسایل، به اصول طراحی چهره سیاه قلم به صورت مرحله به مرحله میپردازیم. با ما همراه باشید.

فیلم آموزش طراحی چهره با مداد برای مبتدیان

وسایل مورد نیاز طراحی چهره سیاه قلم

 • مداد طراحی – مداد و زغال از جمله وسایل خشکی هستند که در طراحی به کار می روند؛ مداد را معمولا به کسانی توصیه می کنیم که به خط و کشیدن لبه اجسام علاقه دارند و زغال یا کنته را اغلب کسانی انتخاب می کنند که سایه روشن را دوست دارند.
 • پاکن – پاکن تنها برای اصلاح اشتباه ها یا لکه های روی کاغذ نیست، بلکه پاک کن ابزار ارزشمندی برای ایجاد بافت هم می تواند باشد.
 • کاغذ – معمولاً وسیله طراحی و نوع تکنیکی که به کار می برید نوع کاغذ را تعیین می کند. بسیاری از کاغذ های طراحی با وزن متوسط، به صورت بسته بندی هستند.
 • تخته طراحی – استفاده از تخته طراحی این امکان را می دهد تا شما نسبت به کاغذ زاویه مناسبی داشته باشید و تصویر را بصورت مستقیم ببینید.
 • کاغذ زیر دست – برای جلوگیری از پخش شدن گرافیت زیر دستتان و کثیف شدن کاغذ طراحی بهتر است تکه کاغذی زیر دست خود هنگام طراحی داشته باشید، نوع کاغذ مهم نیست، بعضی طراحان از دستمال کاغذی، کاغذ پوستی، کاغذ کالک و… استفاده می کنند.

وسایل مکمل

 • پنبه، تامپو و دستمال کاغذی
 • محو کن
 • اتود
 • کنته
 • پاستل
 • زغال
 • کرایون(مداد شمعی)
 • فیکساتیو
 • راپید سفید
 • قلم مو
تصویر وسایل مورد نیاز طراحی / آموزش طراحی چهره در تهران

 

جهت دریافت کتاب Giovanni Civardi به لینک دانلود آموزش طراحی چهره pdf مراجعه نمایید.

تصویر 11 چهره طراحی شده / آموزش طراحی چهره در تهران

اصول طراحی چهره در تهران با مداد

مداد یکی از پر کاربردترین وسایل طراحی و پیش نیاز آموزش نقاشی است، این وسعت به دلیل حالت های مختلف گرفتن مداد در دست و فرم نوک آن می باشد. در تصویر فرم های گرفتن مداد نشان داده شده است و توضیح آن ها در خصوص طراحی با مداد و سایه زدن در زیر تصویر قرار دارد.

تصویر گرفتن مداد در دست به صورت نوشتن / آموزش طراحی چهره در تهران

نحوه گرفتن مداد در طراحی (به شیوه نوشتن)

در این حالت برای ترسیم خط های نازک و مشخص از نوک مداد استفاده میشود و با اندکی شیب از زاویه کنار مداد برای خط های پهن تر استفاده می کنیم.
این حالت تسلط طراح برای اضافه کردن جزئیات را نشان می دهد و همچنین بعضی طراحان برای شروع طراحی و اسکیس ( طراحی سریع و اولیه ) چهره از این حالت استفاده می کنند.

تصویر گرفتن مداد در کف دست / آموزش طراحی چهره در تهران

نحوه گرفتن مداد در طراحی (به کف دست)

این حالت بیشتر برای طراحی فرم چهره استفاده می شود تا کم کم با خطوط محکم چهره را نهایی کنیم.

مزیت این حالت طراحی سریع چهره و حرکت آزادانه دست و حرکت از ناحیه آرنج و شانه می باشد و بدلیل فشار کم خطوط کم رنگی بر روی کاغذ ثبت می شوند که اصلاح و تکمیل آن ها راحت تر است.

اغلب طراحان چهره از این روش برای شروع طراحی و مشخص کردن نسبت و فرم چهره استفاده می کنند.
استفاده دیگر این حالت برای سایه زدن با پهنای مداد می باشد.

جهت دریافت آموزش های بیشتر به دوره آموزش طراحی با مداد در تهران مراجعه کنید.

آموزش طراحی چهره در تهران

تصویر اولین مراحل طراحی چهره / آموزش طراحی چهره در تهران

برای یادگیری کافیست به ترس خود غلبه کنید، به توانایی­ هایتان ایمان داشته باشید و تلاش کنید. در این قسمت از مقاله آموزش طراحی چهره برای مبتدیان به صورت مرحله به مرحله آموزش داده­ شده ­است تا بتوانید به کمک آن از پس این غول بی شاخ و دم برایید! کار را با سایه زدن و مشخص کردن تناسبات صورت آغاز میکنیم.

۱- طراحی صورت

طراحی فرم صورت / آموزش طراحی چهره در تهران

طراحی صورت را با اندازه­ گیری بخش اصلی سرمدل شروع کنید. نسبت پهنا به ارتفاع را با چهار علامت مشخص کنید. کاغذ را طوری تقسیم کنید که در قسمت زیرین فضای خالی باقی بماند. سپس به کمک خطوط افقی سر را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید:

 • از خط ریشه مو تا خط ابرو
 • از خط ابرو تا پایه بینی
 • از پایه بینی تا انتهای چانه
آموزش طراحی چهره در تهران

در قدم بعدی با یک خط افقی ارتفاع صورت را به دو نیمه مساوی تقسیم کنید تا حدود خط چشم مشخص شود. با تقسیم این خط افقی به پنج قسمت مساوی، اندازه چشم­ها مشخص می­ شود.

آنچه در طراحی چهره سیاه قلم باید در نظر داشته ­باشید اینست که فاصله میان دو چشم برابر با یک چشم است. محل تلاقی خط عمودی میانی با خط یک سوم پایینی نوک بینی است. با تقسیم فاصله این نقطه تا نقطه انتهایی صورت به نسبت یک سوم و دو سوم، خط میانی لب­ ها را نیز مشخص کنید.

۲- طراحی چشم

طراحی چشم با مداد / آموزش طراحی چهره در تهران

مرحله بعدی طراحی چشم ­هاست. برای اینکار ابتدا خطوط بیرونی چشم و پلک­ های بالا و پایین را با خطوط ابتدایی مشخص کنید. با در نظر گرفتن فاصله­ های دقیق، جزییات را اضافه کنید. ابتدا محل سایه­ ها را مشخص و سپس آن را تکمیل کنید.

هنگام طراحی دو چشم با مداد به این نکته توجه کنید که لبه بالایی از لبه پایینی و قسمت بالایی عنبیه از قسمت پایینی و سمت راست، تیره ­تر هستند. اگر برای طراحی از سبک سیاه قلم استفاده می­کنید، با استفاده از محوکن، سایه­ ها را محو کنید و با کنته به تیرگی­ ها بیفزایید.

۳- طراحی بینی

آموزش طراحی چهره در تهران

قدم بعدی در طراحی چهره ساده، طراحی بینی است. ابتدا خطوط و فرم کلی بینی و طول و پهنای تیغه­ ها را مشخص کنید. جزییات شامل فرم پره­ ها را به آن بیفزایید. سایه زیر بینی و فاصله بین دوچشم را با با روشن­تر کردن تیغه بینی بین دوچشم نسبت به فرو رفتگی چشم مشخص کنید. سایه ­های بینی را ایجاد کنید. نورهای روی بینی را در طراحی سیاه قلم با استفاده از پاک­ن مدادی و در نقاشی با رنگ روغن با رنگ روشن­تر مشخص کنید.

۴- طراحی ابرو

طراحی ابرو / آموزش طراحی چهره در تهران

بعد از ترسیم چشم ­ها و بینی نوبت به طراحی ابرو می­رسد. در ترسیم ابرو به فاصله ابرو از چشم، حالت ابرو و فاصله دو ابرو از هم توجه کنید. پس از مشخص کردن خطوط اولیه، در طراحی چهره سیاه­ قلم و یا طراحی چهره با مداد رنگی، مداد را در جهت رویش ابروها، با دقت بکشید. توجه کنید که نقاط برجسته ابرو روشن­تر و پایین ابرو تیره­ تر است. با کمک پاک­ کن تیز تعدادی موی روشن در لابلای موها اضافه ­کنید و کمی زیر موها را سایه بزنید.

۵- طراحی لب

آموزش طراحی چهره در تهران

نوبت به طراحی لب رسید. نکته ­ای که در ترسیم لب­ ها مهم است، رعایت تناسبات است، پیشتر در مورد خط میانی لب صحبت کردیم. برای تعیین مکان لب پایینی نیز کافیست خط عمودی زیر بینی تا چانه را با یک خط افقی به دو نیم تقسیم کنید،

این خط نشانگر حدود لب پایینی است. برای لب بالایی نیز حد فاصل زیر چشم تا چانه را به دو قسمت تقسیم کنید. اکنون که حدود اولیه با خطوط ساده مشخص شد، سایه­ های کلی فرم لب را بزنید. توجه کنید که لب بالایی تیره ­تر از لب پایینی باشد. در آخر با تیره تر کردن زیر لب پایینی و گوشه­ های لب، به آن حجم دهید.

۶- طراحی گوش

بعد از ترسیم لب نوبت به طراحی گوش می­رسد. گوش، ارتفاعی معادل بینی و دقیقا به موازات آن دارد. پس از ترسیم خطوط بیرونی، گوش را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید:

آموزش طراحی چهره در تهران
 • قسمت بالایی، حلقه خارجی گوش است.
 • قسمت میانی حفره گوش را شامل می­شود
 • و پایینترین بخش، نرمه گوش خواهد بود

سایه زدن را از قسمت­های تیره­تر و عمیقتر شروع کنید و در طراحی سیاه ­قلم، با محوک ن و قلموی مناسب آن را محو کنید.

۶- طراحی مو

آموزش طراحی چهره در تهران

در مبحث آموزش طراحی چهره از روی عکس، چگونگی طراحی مو از اهمیت بسیاری برخوردار است. به این دلیل با جزییات بیشتری به آموزش این بخش می­پردازیم. ابتدا توده موها را مشخص کنید. در این مرحله لازم نیست موها را تک تک ترسیم کنید. جزییات بعدا اضافه خواهند شد. برای مشخص کردن مدل مو، مداد را در جهت رویش مو بکشید.

توجه کنید که نباید اینکار را به صورت تصادفی انجام دهید، بلکه باید هدفمند و درجهت رویش موهای مدل باشد. اگر مبتدی هستید، روش ایمن­ تر اینست که اگر فرهای تکی مشخص نیستند، از سایه زدن معمولی استفاده کنید. در ادامه می­توانید توده بزرگ موها را به گروه­های کوچکتر و سپس به فرهای مجزا تقسیم کنید. نکته مهم اینست که تمامی این موهای مجزا باید هدفمند ترسیم شوند و از طراحی تصادفی آنها بپرهیزید.

۷- اتمام طراحی چهره ساده

آموزش طراحی چهره در تهران

اکنون که طراحی شما به پایان رسیده است، نوبت به افزودن جزییات و پرداختن به تیره و روشن پوست می­رسد. بهتر است به­ جای طراحی یکباره و تمام کردن نقاشی چهره، تمام جزییات را تکمیل نکنید، به خود و نقاشی خود استراحت دهید تا مطمئن شوید همه خلاقیت­ ها و جزییات لازمه را پیاده سازی کرده­ اید. نکته ­ای که باید در نظر داشته باشید اینست که کارکردن بیش از حد روی اثر می­تواند اثر معکوس داشته باشد.

پیشنهاد: برای جلوگیری از کپی بودن برای تک تک مراحل تصویری طراحی شود.

سه قدم ساده آموزش طراحی و نقاشی

در ادامه این مقاله به انواع تکنیک های آموزش‌ طراحی و نقاشی چهره خواهیم پرداخت.

طراحی چهره دختر با مداد سیاه / آموزش طراحی چهره در تهران

طراحی چهره با مداد سیاه اثر مینوشکا مصطفایی

                                       سه قدم تا تبدیل شدن به یک نقاش بهتر

کار نیکو کردن از پر کردن است! پیشرفت در هرکاری با تمرین و تکرار حاصل می‌شود. با اینحال می‌توان با سه قدم ساده زمان آموزش طراحی و نقاشی را کوتاهتر کرد.

قدم ۱: از اشتباه کردن نترسید

چه کسی گفته مجبورید هر بارکه شروع به طراحی و نقاشی می‌کنید به یکباره یک نقاشی کامل تحویل دهید؟ حتی می‌توانید در هر هفته تنها یک رنگ را انتخاب کنید و با آن به نقاشی کردن بپردازید.

می‌توانید به جای اینکه برای آخر هفته صبر کنید تا حس خستگی طولانی شدن آموزش طراحی و نقاشی شما را دلزده کند، طراحی کردن را به قدم‌های کوچکی برای تمام کردن اثر خود تقسیم کنید.

بسیاری از ما فکر می‌کنیم نقاشی هنرمندان معروف در یک لحظه بهشان الهام شده است در حالیکه اینطور نیست. گاهی تصحیح یک اشتباه می‌تواند منجر به خلق یک شاهکار شود. اشتباهات خود را یک تصادف شیرین در نظر بگیرید.

قدم ۲: هر ماه یک نقاشی برای کشیدن پیدا کنید.

بهتر است با طراحی با مداد شروع کنید، مداد را روی صفحه کاغذ بگذارید. برای اینکار از مداد HB استفاده کنید.

کاغذ را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید تا فضایی برای چهار نقاشی در یک صفحه داشته باشید و نقاشیتان را کمی کوچکتر از فضای مجاز بکشید تا در صورت نیاز به گسترش به کمک شما بیاید. هرچه دوست دارید بکشید. در اینجا چند پیشنهاد ارائه شده‌است:

 • یک طرح نامفهوم می‌تواند کافی باشد.
 • کاغذ را از بیرون بگیرید و منظره یا گوشه‌ای از ایوان خود را بکشید.
 • یک طرح زنده بکشید. برای مثال گل را امتحان کنید.
 • طراحی اشیای بی‌جان مانند کلاه یا کفش خود را امتحان کنید.

کمی وقت بگذارید دیر یا زود طرحی را که می‌خواهید پیدا خواهید کرد.

قدم ۳: به آرامی شروع به افزودن رنگ‌های بیشتر کنید.

اکنون زمان بهبود کارتان با رنگ‌های بیشتر است. نترسید و شروع به ترسیم ریزه‌کاری‌های بیشتر کنید. آنچه را که در مورد اشتباه گفته‌شد را هرگز فراموش نکنید و خودتان را باور داشته‌باشید.

آموزش طراحی چهره در تهران با تکنیک های مختلف

سوالات متداول

اولین مرحله در طراحی چهره این است که مداد مناسب این کار را تهیه کنید و اصول اولیه نحوه گرفتن مداد را فرا بگیرید.

استاد مینوشکا مصطفایی یکی از باتجربه ترین اساتید حال حاضر استان تهران در حیطه نقاشی و طراحی چهره است.

استاد مصطفایی شاگردان بسیاری را در استان تهران تربیت کرده و همواره با جدید ترین متد تجربیات خود را به دیگران منتقل می کند.

طراحی چشم

طراحی بینی

طراحی ابرو

طراحی لب

طراحی گوش

طراحی مو

آموزش طراحی و طراحی چهره با

بیش از 50% تخفیف

زمان تا پایان تخفیف خرید دوره آموزش طراحی استاد مصطفایی

روزها
ساعت
دقیقه
ثانیه ها
نمایش ویدیو درباره تصویر صورت طراحی شده با اتود