در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

آموزش طراحی و نقاشی در چند گام ساده

اشتراک گذاری:

تصویر نقاشی در حال انجام
هیچ وقت دنبال پیدا کردن زمانی برای “آموزش طراحی و نقاشی” بوده‌اید؟ دوست دارید روی توانایی ترکیب رنگ، نقاشی با رنگ روغن، آبرنگ مداد رنگی و … کار کنید و یا کمی طراحی کنید اما کار، خانواده و مسئولیت‌های روزمره مهمتری برای رسیدگی دارید و از خودتان می‌پرسید باید این علاقه به نقاشی را برای همیشه ترک کنم؟ آیا راهی برای آموزش طراحی و نقاشی در زمان کوتاهتر اما با نتیجه خوب وجود دارد؟ در این مقاله ابتدا راهکارهایی برای آموزش نقاشی و یادگیری تکنیک‌های طراحی به شما معرفی خواهیم کرد و در ادامه به صورت تخصصی به انواع تکنیک های آموزش‌ طراحی و نقاشی خواهیم پرداخت.

سه قدم ساده آموزش طراحی و نقاشی

سه قدم تا تبدیل شدن به یک نقاش بهتر

کار نیکو کردن از پر کردن است! پیشرفت در هرکاری با تمرین و تکرار حاصل می‌شود. با اینحال می‌توان با سه قدم ساده زمان آموزش طراحی و نقاشی را کوتاهتر کرد.

قدم ۱: از اشتباه کردن نترسید

چه کسی گفته مجبورید هر بارکه شروع به نقاشی می‌کنید به یکباره یک نقاشی کامل تحویل دهید؟ حتی می‌توانید در هر هفته تنها یک رنگ را برای نقاشی انتخاب کنید و با آن به نقاشی کردن بپردازید. می‌توانید به جای اینکه برای آخر هفته صبر کنید تا حس خستگی طولانی شدن آموزش طراحی و نقاشی شما را دلزده کند، نقاشی کردن را به قدم‌های کوچکی برای تمام کردن اثر خود تقسیم کنید. بسیاری از ما فکر می‌کنیم نقاشی هنرمندان معروف در یک لحظه بهشان الهام شده است در حالیکه اینطور نیست. گاهی تصحیح یک اشتباه می‌تواند منجر به خلق یک شاهکار شود. اشتباهات خود را یک تصادف شیرین در نظر بگیرید.

قدم ۲: هر ماه یک نقاشی برای کشیدن پیدا کنید.

سوالی که خیلی از هنرآموزان با آن موجه هستند، اینست که آیا کپی کردن نقاشی دیگران کار درستی است؟ دو عقیده کاملا متفاوت در مورد کپی کردن وجود دارد؛ برخ معتقدند از آنجایی که تقریبا تمامی تکنیک‌هایی که می‌خواهید بیاموزید قبلا توسط هنرمندان پیاده شده‌اند، بهترین راه یادگیری تکنیک ها و آموزش طراحی ، کپی کردن آثار دیگران است. برای اینکار بهتر است بخشی از آثار بزرگ را انتخاب و شروع به ترسیم آن کنید و با مقایسه آن با اثر اصلی به ایرادات خود پی ببرید. اینکار برای تقویت مهارت‌های مبتدیان بهترین کار است. با اینحال برخی دیگر معتقدند گرچه کپی کردن آثار دیگران توانایی شما را در رنگ آمیزی و تقویت تکنیک‌های آموزش نقاشی و یا طراحی اشیای بی‌جان تقویت می‌کند؛ اما ممکن است باعث مرگ خلاقیت شما شود. اما چاره چیست؟ بهتر است با طراحی با مداد شروع کنید، مداد را روی صفحه کاغذ بگذارید. برای اینکار از مداد HB استفاده کنید. کاغذ را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید تا فضایی برای چهار نقاشی در یک صفحه داشته باشید و نقاشیتان را کمی کوچکتر از فضای مجاز بکشید تا در صورت نیاز به گسترش به کمک شما بیاید. هرچه دوست دارید بکشید. در اینجا چند پیشنهاد ارائه شده‌است:
 • یک طرح نامفهوم می‌تواند کافی باشد.
 • کاغذ را ازبیرون بگیرید و منظره یا گوشه‌ای از ایوان خود را بکشید.
 • یک طرح زنده بکشید. برای مثال گل (آموزش نقاشی گل رز) را امتحان کنید.
 • طراحی اشیای بی‌جان مانند کلاه یا کفش خود را امتحان کنید.
کمی وقت بگذارید دیر یا زود طرحی را که می‌خواهید پیدا خواهید کرد.

قدم ۳: به آرامی شروع به افزودن رنگ‌های بیشتر کنید.

اکنون زمان بهبود کارتان با رنگ‌های بیشتر است. نترسید و شروع به ترسیم ریزه‌کاری‌های بیشتر کنید. آنچه را که در مورد اشتباه گفته‌شد را هرگز فراموش نکنید و خودتان را باور داشته‌باشید.

تکنیک های آموزش‌ طراحی و نقاشی

حالا که یک نقاش حرفه‌ای شده‌اید ممکن است بخواهید تکنیک‌های مختلف نقاشی را امتحان کنید. در ادامه بطور مختصر بعضی از تکنیک های آموزش‌ طراحی و نقاشی آورده شده‌است.
  1. آموزش نقاشی رنگ روغن – برای شروع نقاشی با رنگ روغن مانند آنچه دربالا ذکرشد، ابتدا طرح اولیه را روی بوم بکشید، اگر مبتدی هستید حتما کار را با رنگ‌های شفاف شروع کنید تا نگران رقیق‌شدن بیش‌ازحد رنگ روغن نباشید. همچنین برای جلوگیری از ترک‌خوردن، قبل از خشک شدن لای زیرین، لایه بعدی را آغاز نکنید یا از تکنیک رنگ زیاد روی رنگ کم استفاده کنید. ابتدا کلیات را ترسیم و سپس به جزییات بپردازید.
  2. آموزش نقاشی آبرنگ – تکنیک‌های مختلفی برای نقاشی با آبرنگ وجود دارد که رایجترین آن خیس در خیس است. دراین روش ابتدا کاغذ را با قلموی آغشته به آب مرطوب کنید. سپس آبرنگ را روی این لایه آب بیافزایید. با این روش رنگ به هرنقطه‌ای که آب وجود دارد خواهد رفت. این روش برای ترکیب رنگ بسیار کاربردیست. با این‌حال، برای رنگ‌آمیزی با رنگ‌های مخالفی که هنگام اختلاط با هم تیره‌رنگ می‌شوند مناسب نیست.
  3. آموزش طراحی چهره – این روش اغلب برای طراحی چهره به‌کار می‌رود. اولین گام در آموزش نقاشی سیاه قلم، یادگیری نحوه سایه‌زدن است. پس از آن برای شروع آموزش طراحی چهره با استفاده از طرح کلی، مکان مناسب اجزای صورت را مشخص کنید. در مرحله بعد اجزای صورت شامل بینی، دهان، چشم و ابرو و طرحی کلی از موهای پیشانی را ترسیم کنید. در گام بعدی، برای سایه‌زدن از کنته استفاده کنید تا حالت طبیعی‌تری پیدا کند. با استفاده از محوکن سایه‌زدن را ارتقا ببخشید و سپس آن را کامل کنید.
  4. آموزش نقاشی کودکان – نقاشی برای کودکان می‌تواند سرگرمی مناسبی برای رشد خلاقیت باشد. برای یاد دادن نقاشی به بچه ها می‌توانید مفاهیم پایه هنر مثل عناصر، اصول و حتی تاریخچه کوتاهی از هنر را به صورت قدم‌به‌قدم به آنها بیاموزید. با آموزش طراحی ساده شروع کنید، ابتدا شما بکشید و از کودک خود بخواهید آن را تکرار کند. تشویق آنها و خرید وسایل نقاشی مشوق خوبی برای ارتقای مهارت های نقاشی بچه ها است.
در کنار تمامی سبک‌ها و روش‌های قید شده، موضوعات مختلف نقاشی نیز تعیین‌کننده سبک آن خواهد بود؛ از جمله طراحی منظره و اشیای بی‌جان، نقاشی حیوانات و… که هرکدام تکنیکهای خاص خود را دارند و نیاز به آموزش حرفه‌ای دارند.   منابع :willkempartschool larrysart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

آموزش طراحی و طراحی چهره با

بیش از 50% تخفیف

زمان تا پایان تخفیف خرید دوره آموزش طراحی استاد مصطفایی

روزها
ساعت
دقیقه
ثانیه ها
نمایش ویدیو درباره تصویر صورت طراحی شده با اتود