تصویر طراحی شده شهاب حسینی توسط هنر جوهای هنرکده آنوش

آموزش نقاشی چهره

یکی از بهترین و محبوب‌ترین شاخه‌های هنرهای تجسمی نقاشی سیاه قلم است؛ اما در بین نقاشی سیاه قلم نیز نقاشی چهره از پرطرفدارترین رشته‌های نقاشی به حساب می‌آید. به اعتقاد بسیاری از هنر دوستان نقاشی چهره را می‌توان مادر نقاشی‌های دو بعدی دانست که می‌توان بر روی کاغذ، بوم و مقوا انجام داد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در طراحی سیاه قلم مخصوصاً برای طراحی چهره باید به آن توجه کرد، استفاده درست از نورها و سایه‌ها و همچنین حجم‌پردازی کار است. رعایت همین نکات ساده است که می‌تواند کار شما را بسیار تمیز کند و یک طراحی فوق‌العاده بسازد.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بپردازیم به آموزش نقاشی چهره و تمام نکات مربوط به آن، همراه ما باشید.

آموزش نقاشی چهره

نقاشی چهره با مداد

یکی از مهمترین نکاتی که در نقاشی و طراحی چهره افرادی که تازه کار هستند باید به آن توجه کنند این است که کارشان را ابتدا باید با مداد ساده آغاز کنند؛ چراکه این کار مقدمه‌ای برای رسیدن به سطوح بالای نقاشی است.

شاید برای شما پیش آمده باشد که وقتی از کنار یک مکانی رد می‌شوید یا در یک نمایشگاه چهره افرادی را بر روی تخت‌هایی مشاهده می‌کنید و برایتان سوال می‌شود که مگر می‌شود فقط با یک مداد این چهره را کشید؟

بله، امکانش هست. اگر شما نیز مراحل طراحی و نقاشی را به خوبی پشت سر بگذارید و این کار را اصولی آموزش ببینید می‌توانید به راحتی نقاشی‌های فوق‌العاده‌ای را تنها با یک مداد بکشید.

یکی از کارهایی که باعث می‌شود شما از پیشرفت جا بمانید و نتوانید به سرعت مراحل یادگیری را پشت سر بگذارید این است که در یادگیری نقاشی و اصول آن عجله کنید.

اگر بخواهید کاری را با عجله انجام دهید مطمئن باشید به سرانجام نخواهد رسید و بعد از مدتی از این کار زده خواهید شد؛ چراکه فکر می‌کنید دیگر قادر به پیشرفت و ادامه دادن نیستید.

کاری که شما باید برای یادگیری نقاشی انجام دهید، صبر است؛ یعنی شما با صبوری باید تمام مراحل آموزشی را به درستی طی کنید و سعی نکنید که مراحل را بدون یادگیری کامل پشت‌سر بگذارید یک نقاش حرفه‌ای باید تمام مراحل و اصول نقاشی را به صورت گام به گام طی کند تا به قله پیشرفت و موفقیت برسد و تبدیل به یک نقاش حرفه‌ای بشود.

برای نقاشی چهره با مداد به چه وسایلی نیاز داریم؟

برای انجام هر کاری شما نیاز به آماده کردن و تهیه ابزار آن کار دارید. نقاشی نیز دقیقا به همین صورت است شما برای اینکه بتوانید یک نقاش حرفه‌ای شوید نیاز به تهیه لوازم خاصی دارید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • آماده کردن مداد نقاشی مناسب:‌ اولین و اساسی‌ترین ابزار برای یادگیری نقاشی چهره با مداد مناسب آن است. اگر شما مدادتان مناسب و حرفه‌ای نباشد، مطمئن باشید نقاشی خوبی را نیز نمی‌توانید رسم کنید و کارتان به مشکل می‌خورد. در تهیه یک مداد خوب بکوشید. معمولاً مدادهای B2‌ از بهترین مدادها برای نقاشی و طراحی چهره هستند؛ چراکه تمام استانداردهای لازم را دارند و می‌تواند باعث خلق خطوط بسیار زیبا و قوی برای شما بشوند.
  • تهیه پاک کن خمیری:‌ خمیری را می‌توان به خمیر بازی بچه‌ها نسبت داد؛ چراکه جنس‌شان دقیقا مانند خمیر بچه است. یکی از ویژگی‌ها و خاصیت‌های مهمی که این پاکن‌ها دارند خاصیت چسبندگی آنها است.‌ خاصیت چسبندگی آنها باعث می‌شود که وقتی شما می‌خواهید سطح یک کاغذ و مقوا را پاک کنید خطوط و طرح‌های رسم شده با مداد به بهترین شکل ممکن پاک شود.‌ این خاصیت را می‌توان یکی از مهم‌ترین مزایای پاک‌کن‌های خمیری نامید؛ چراکه با استفاده از آنها می‌توانید به راحتی هر چه تمام همه نوشته‌ها و طراحی‌های خود را پاک کرده و اثر آن‌ها را کاملا از بین ببرید. همچنین از دیگر مزایای پاک‌کن‌های خمیری می‌توان به این مورد اشاره کرد که این پاک‌کن‌ها مانند سایر پاک‌کن‌های معمولی دارای پلیسه نیستند و به هیچ عنوان باعث کثیفی سطح مورد نیاز نقاشی شما نمی‌شوند.
  • پاک‌کن اتودی:‌ یکی دیگر از مهم‌ترین ابزارهای مورد نیاز برای طراحی چهره با مداد، پاک کن اتودی است. پاک کن اتودی برای نقاشی و طراحی تارهای ریز مو، انواع بافت‌های نوری و بازتاب‌های نوری بسیار موثر است. از ویژگی‌های مثبت این پاکن‌ها این است که مغز آنها به راحتی جدا شده و می‌توانید بعد از مدتی استفاده آنها را عوض کنید.
  • قلم موی سرتخت:‌ یکی از بهترین وسیله‌ها برای نقاشی چهره با سیاه قلم، قلم موی سر تخت است که کاربرد فوق‌العاده‌ای برای سایه زدن‌ها در قسمت‌های مختلف دارند.
  • کاغذ نقاشی مناسب: از دیگر مهمترین و اصلی‌ترین موارد و لوازم برای نقاشی چهره تهیه یک کاغذ طراحی و نقاشی مناسب است که ابعاد و ضخامت‌های آن دارای استانداردهای لازم باشد و جنس آن نیز مناسب و خوب باشد.

روش آموزشی نقاشی سیاه قلم

نقاشی چهره:

بعد از اینکه شما توانستید تمام ابزار و وسایل لازم برای نقاشی را آماده کنید، حالا باید کم‌کم و قدم به قدم برای شروع آموزش اقدام کنید.

اولین مرحله و گام برای یادگیری نقاشی چهره نحوه و چگونگی سایه‌ زدن‌ها است. که سایه زدن یکی از مهم‌ترین قسمت‌های طراحی چهره به شمار می رود و کوچک ترین اشتباه در انجام آن می‌تواند به کلی نقاشی شما را از بین ببرد.

برای یادگیری سایه زدن شما باید در مرحله اول با استفاده از یک کاغذ طراحی که بر روی تخته شاسی قرار داده‌اید این کار را انجام دهید. به صورتی که شما بر روی یک صندلی می‌نشینید و در ادامه آرنج خود را همچون یک تکیه گاه بر روی میز قرار می‌دهید و مداد را به صورت معمولی روی کاغذ فشار داده تا از تیزی آن کم شود.

سپس باید مداد را در زاویه ۳۰ درجه و یا کمی کمتر بر کاغذ طوری نگه دارید که قسمت صاف و تخت آن بر روی کاغذ مورد نظر شما چسبیده و در ادامه سایه زدن را کم کم شروع کنید.

یکی از کارهایی که می‌تواند به زیبایی سایه کمک کند این است که سایه را با یک فشار ثابت و یا حرکات رفت و برگشتی انجام دهید. همچنین باید تا جایی که امکانش است سایه های شما دچار کم رنگی و پررنگی نشده باشند و به صورت یک دست و هماهنگ با هم باشند.

در قسمت بعدی شما باید اجزای صورت را رسم کنید. توجه کنید که این قسمت از مهمترین قسمت‌های طراحی و نقاشی چهره است؛ پس به هیچ عنوان ساده به آن نگاه کنید و تمام مراحل آموزش آن را به خوبی فراگیرید.

در قسمت اول شما باید بینی و دهان را رسم کنید و سپس به سراغ چشم و ابروها بروید. توجه کنید که کشیدن موها در آخرین مرحله انجام می‌شود.

بعد از این که اجزای صورت را به خوبی نقاشی کردید حالا باید به سراغ صحیح سایه زدن بروید و با استفاده از ابزار مخصوص سایه زدن را با ظرافت بسیار بالایی آغاز کنید.

همان طور که بارها به آن اشاره کردیم از مهمترین و اصلی‌ترین نکات در نقاشی چهره نحوه درست و اصولی سایه زدن است؛ به همین دلیل است که می‌گوییم تمام وقت خود و حوصله خود را خرج سایه زدن صحیح و طبیعی کنید؛ چراکه اگر سایه‌های شما بسیار خوب و اصولی باشد نقاشی شما بسیار زیبا و طبیعی تر جلوه می‌کند.

نقاشی سیاه قلم

ترسیم چشم، ابرو، بینی و لب

قبل از این که بخواهید طراحی چشم را آغاز کنید، بسیار بالایی به تمرین مشاهده روی آورید. به این صورت که چشم‌های خود را در آیینه با ظرافت و دقت بسیار بالایی نگاه کرده و تمام قسمت‌های آن اعم از گوشه‌های داخلی و خارجی آن، نسبت‌ قسمت مربوط به سفید چشم در مقایسه با قسمت سیاه و نوع قرارگیری پلک‌ها و حرکت مردمک چشم‌ها‌ را به صورت کامل بررسی کنید.

معمولاً اگر حالت ساده چشم را بخواهیم بررسی کنیم می‌توانیم بگوییم شبیه به یک بیضی است که گوشه‌های آن یکسان نیستند. قسمت گوشه خارجی زاویه بسته و تا قسمت بالای تیرگی مردمک یک مثلث را تشکیل می‌دهد. معمولاً می‌توان گفت گوشه داخلی مثلث کوچک‌تری را نسبت به گوشه خارجی به وجود می‌آورد.

مردمک چشم نیز به صورت یک دایره است که اگر چشم را در حالت عادی نقاشی کنیم، بخشی از آن به زیر پلک می‌رود و نمایان می‌شود که در نقاشی چهره باید به این موضوع توجه کامل داشته باشیم و مردمک را به صورت کامل نقاشی نکنیم تا ظرافت کارمان بالا برود.

از دیگر نکات مهم برای طراحی چشم این است که معمولاً حجم پرک‌ها باید با حرکت مردم تغییر کند و پلک‌های بالا و پایین نباید با هم یکسان باشند و همین‌طور حجم مژه‌ها نیز باید تا حدودی با یکدیگر متفاوت باشند.

آموزش نقاشی

در طراحی ابرو باید به یک سری نکات مهم دقت کنیم تا کارمان دقیق و زیبا بشود. زاویه ابروها و حالت آن‌ها یکی از مهمترین قسمت‌ها برای نقاشی ابرو به شمار می‌روند. همچنین ضخامت ابروها را در نقاشی باید به درستی پیاده کنیم؛ چراکه تاثیر بسیار زیادی در زیبایی نقاشی شما خواهد داشت.

همچنین از دیگر مواردی که توجه به آنها ضرورت دارد، فاصله ابروها از چشم و همچنین فاصله بین دو ابرو است. این نکات بسیار ساده می‌تواند باعث شود نقاشی شما بسیار فوق‌العاده پیش برود و چهره بسیار خوبی را بتوانید نقاشی کنید.

روش طراحی ابرو معمولاً این چنین است که در ابتدا شما باید مسیر و حالت آب ابرو را به صورت کمرنگ بکشید و در ادامه با قسمت پهن مداد بر روی ابرو سایه بزنید. نکته بسیار مهمی که برای طراحی ابرو لازم است آن را باید توجه کنید این است که بدانید نیاز نیست موهای خیلی ریز ابرو را نقاشی کنید؛ چراکه آنها در نقاشی اهمیتی ندارند.

برای نقاشی بینی یک شخص شما باید به چند نکته توجه کنید؛‌ لازم است بدانید مهمترین و اساسی‌ترین آن در چهره بینی است. بینی تأثیر بسیار زیادی بر روی نقاشی شما خواهد داشت.

برای نقاشی بینی حتما آن را از زاویه‌های مختلف بررسی کنید و تفاوت‌های آن را به وضوح نشان دهید؛ چراکه کوتاهی در این مورد نیز برای شما سنگین تمام خواهد شد.

کارشناسان نقاشی و بزرگان این حوزه فرم لب و نقاشی این قسمت را آخرین قسمت برای کامل کردن یک چهره و زیبایی آن می‌دانند. لب می‌تواند جذابیت فوق‌العاده‌ای به نقاشی شما بدهد به شرطی که در ترسیم آن دقت کافی را داشته باشید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *