در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

انواع پرسپکتیو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اشتراک گذاری:

تصویر طراحی شده از کلبه ای از زاویه خاص برای مقاله انواع پرسپکتیو

طراحی پرسپکتیو هنر به تصویر کشیدن یک تصویر سه بعدی بر روی یک سطح صاف دو بعدی است. به عبارت ساده‌تر، به معنای ایجاد عمق در یک طرح ۲ بعدی مسطح می­باشد. ما در این مقاله در رابطه با انواع پرسپکتیو و ویژگی­های آن بحث می­کنیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

پرسپکتیو چیست؟

پرسپکتیو یکی از پیچیده‌ترین موضوعات در طراحی است. زیرا شامل دانش فنی و خاص می­باشد. با این حال، یادگیری این موضوع آن‌قدرها که بسیاری از ما تصور می­کنیم دشوار نیست. فقط باید نحوه کار کردن با پرسپکتیو را درک کنید. همچنین یاد بگیرید که چگونه آن­ها را ترسیم نمایید.

پرسپکتیو در حوزه هنری یک رابطه فضایی است، که اشیاء مختلف را در یک صحنه با توجه به موقعیت خود در چشم ناظر ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر، مکان عناصر یک صحنه در نقاشی و نحوه درک ما از آن­ها به صورت بصری است. بسیار مهم است که بفهمیم یک نقطه ناپدید در پرسپکتیو چه کاری را انجام می­دهد.

پرسپکتیو خطی

پرسپکتیو خطی یک نشانه عمقی است. این پرسپکتیو هم به اندازه نسبی و هم به نشانه عمق بعدی یعنی گرادیان بافت مربوط می­شود. در پرسپکتیو خطی، خطوط موازی که در فاصله دور ترسیم شده به نظر می‌رسد به هم نزدیک‌تر می­شوند. اصل طراحی در پرسپکتیو به طرز فریبنده­ای ساده است.

پرسپکتیو خطی تکنیکی است که امکان ایجاد یک توهم واقع گرایانه از عمق را در یک اثر هنری فراهم می­کند. به یک اثر هنری روی سطح دو بعدی حس سه بعدی بودن می‌دهد. این اتفاق زمانی حاصل می‌شود که هنرمند نقطه‌ای در افق را به عنوان نقطه ناپدید شدن انتخاب کند و سپس یک صفحه شطرنجی متقاطع را از آن نقطه دور کند. اشیایی که به نقطه ناپدید شدن نزدیک‌تر هستند در مقیاس کوچک­تر ترسیم می­شوند.

 برعکس، اشیایی که در مقیاس بزرگ­تر ترسیم می­شوند، به نظر به بیننده نزدیک‌تر هستند. یکی از راه‌های درک بصری پرسپکتیو خطی این است که ریل‌های راه‌آهن را به تصویر بکشید. وقتی قطار در فاصله‌ای دور باشد، کوچک به نظر می‌رسد، اما با نزدیک شدن به آن بزرگ‌تر می‌شود.

انواع پرسپکتیو

پرسپکتیو خطی انواع مختلفی دارد که شامل:

پرسپکتیو ۱ نقطه­ای

در این نوع پرسپکتیو، ما یک نقطه ناپدید داریم که همیشه در خط افق است. در این پرسپکتیو تمام نقاط ناپدید شده و در خطوط به هم نزدیک می­شوند. به همین دلیل به آن پرسپکتیو ۱ نقطه­ای می­گویند.

وقتی یک فضای داخلی را ترسیم می­کنیم، سه دیوار می‌بینیم که شامل:

  • موازی با صفحه تصویر
  • دو دیوار جانبی

زمانی خط دید شما موازی با مجموعه افقی است، که روی یک نقطه در فاصله دیگر نما همگرا باشند. یک نقطه­ای ساده­ترین نوع پرسپکتیو می­باشد، زیرا ما تنها با یک نقطه ناپدید سروکار داریم.

چه زمانی باید از پرسپکتیو ۱ نقطه­ای استفاده کنیم؟

پرسپکتیو ۱ نقطه‌ای یک انتخاب ایده‌آل برای به تصویر کشیدن فضاهای عمومی مانند بارها، کافه‌ها، رستوران‌ها، لابی هتل‌ها و منازل است. این نما به شما امکان می‌دهد که ایده خود را در یک نقاشی با نشان دادن حداکثر مقدار فضا فرض کنید. ما در این پرسپکتیو می­توانیم موقعیت نقطه ناپدید شدن را نسبت به مرکز صفحه تصویر تغییر دهیم.  پرسپکتیو ۱ نقطه­ای تصاویر را نامتقارن می­کند. همچنین ترکیب بندی پویایی به تصاویر می­بخشد.

پرسپکتیو ۲ نقطه­ای

نوع دیگری از پرسپکتیو خطی مهم برای طراحان، پرسپکتیو با دونقطه محو است. اغلب به آن نمای مایل می­گویند.  در این نما، افق شامل دونقطه ناپدید است. همچنین تصویر دو دیوار را از یک فضا را نشان می­دهد.  شما می­توانید این نقاط را در خط افق جابجا کنید. اما مهم است که فاصله بین نقاط باید ثابت بماند. هنگامی که تمام قوانین اساسی پرسپکتیو را درک کردید، می­توانید آن­ها را آزمایش نمایید و نقاشی­هایی با مؤثرترین زوایا ایجاد کنید.

پرسپکتیو ۲ نقطه­ای یک پرسپکتیو خطی است که در آن دونقطه ناپدید در خط افق وجود دارد. این نوع پرسپکتیو زمانی ظاهر می‌شود که خط دید شما با مجموعه‌های افقی خطوطی که به نقاط دوردست همگرا می‌شوند، زاویه داشته باشد.

تصویر خانه طراحی شده با پرسپکتیو دو نقطه ای

پرسپکتیو ۳ نقطه­ای

یکی دیگر از انواع پرسپکتیو خطی، سه‌نقطه‌ای می­باشد. طراحی پرسپکتیو ۳ نقطه­ای معمولاً شکل اغراق آمیزی از تصویر است و معمولاً در زیر افق یا بالای افق ترسیم می­شود. پرسپکتیو ۳ نقطه­ای دارای سه‌نقطه پنهان است. این نقاط پنهان شامل:

  • دونقطه در خط افق
  • یک نقطه در بالا یا پایین افق

پرسپکتیو ۴ نقطه­ای

این پرسپکتیو یک نسخه منحنی از یک پرسپکتیو دونقطه­ای است و می­تواند نمای پانوراما یا ۳۶۰ درجه را ارائه دهد. به عبارت ساده­تر، خطوط عمودی که از یک طرح پرسپکتیو دونقطه­ای پدید می‌آیند و در نقاط ناپدید کننده به هم می‌رسند، اکنون در ۴ نقطه­ای منحنی می­شوند.

 این نوع برجستگی را می­توان هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی مشاهده کرد. در این طرح، چهار نقطه پنهان به طور مساوی فاصله دارند که شامل:

  • دونقطه در خط افق
  • یکی در بالا
  • یکی در پایین

پرسپکتیو چند نقطه­ای

پرسپکتیو چند نقطه­ای زمانی اتفاق می­افتد که بیش از دونقطه ناپدید اولیه خاص در خط افق وجود داشته باشد. این پرسپکتیو جزء پرکاربردترین­ها می­باشد. هر طرحی که در آن بیش از دونقطه استفاده شده باشد را پرسپکتیو چند نقطه­ای می­گویند.

پرسپکتیو منحنی

پرسپکتیو منحنی نوع دیگری از طرح ریز است که با همه پرسپکتیوهای خطی متفاوت می­باشد. زیرا در این طرح شکل­های منحنی­ وارد شبکه می­شوند. شبکه­های پرسپکتیو منحنی با ۴، ۵ و حتی ۶ نقطه ناپدید اولیه کار می­کنند. می­توان آن­ها را بر اساس نوع میدان دید به این دسته تقسیم کرد:

  • میدان دید استوانه­ای (۴ نقطه ناپدید شونده)
  • میدان دید نیمکره (۵ نقطه ناپدید شونده)
  • میدان دید کروی (۶ نقطه ناپدید شونده)

میدان دید استوانه­ای (۴ نقطه ناپدید شونده)

پرسپکتیو استوانه­ای توسط لنزهای چشم ماهی و پانوراما ایجاد می­شود. که خطوط افقی مستقیم در بالا و پایین سطح محور لنز را به صورت منحنی بازتولید می­کنند.

میدان دید نیمکره (۵ نقطه ناپدید شونده)

پرسپکتیو نیمکره هنوز به طور گسترده در آموزش طراحی معرفی نشده است.  مبنای این پرسپکتیو یک شکل منحنی به دید یک چشم انسان و یک رویکرد آموزشی برای ادغام آن در طراحی است.

میدان دید کروی (۶ نقطه ناپدید شونده)

یکی دیگر از انواع پرسپکتیو کروی می‌باشد. پرسپکتیو کروی با استفاده از دید ۳۶۰ درجه خود بسیار به هنرمندان در طراحی­های خود کمک می­کند. در این پرسپکتیو شش نقطه پنهان می­باشند.

آخرین مطالب