در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

راهنمای والدین برای ترغیب کودکان به یادگیری طراحی و نقاشی

اشتراک گذاری:

نقاشی والدین کنار فرزند|یادگیری طراحی و نقاشی

اصولا یک دوره عالی برای ترغیب کودکان به یادگیری طراحی و نقاشی  است و این سن در حدود دو تا پنچ سالگی است. در این سن کودکان کنجکاو هستند و علاقه مند هستند که هرچه را می بیند رسم کنند. این ویژگی ها باعث می شود که که این دوره خارق العاده ای برای آموزش نقاشی در تهران برای دیدن دیدگاه کودکان باشد. والدین در اینجا برای رشد این مورد ٬نیاز به راهنمایی برای تشویق کودکان به این عمل دارند و در ادامه به بیان مراحل مهم در طراحی و یادگیری می پردازیم.

۱.استفاده از حرکات تکراری برای نشانه گذاری

کودکان در این بازه سنی٬در هنگام یادگیری طراحی و نقاشی٬ برای بیان کردن منظور خود ازیک سری حرکات که تکراری می‌باشند٬استفاده می‌کنند.به عنوان مثال شاید برایتان پیش آمده باشد که هنگام نقاشی کردن کودکان یک تعداد زیادی از خطوط صاف و مستقیم و یا اشکال دایره ای می بینید و این همان حرکت برای نشانه گذاری می باشد. این نکته را توجه کنید که کودمان در این مرحله کارهایشان هدفمند می باشد و پشت هرحرکت آن ها یک دلیل نهفته است.

کودک در حال نقاشی کشیدن| یادگیری طراحی و نقاشی

۲.رسم افراد و اشیاء به صورت واضح و قابل تشخیص

سنی که کودکان شروع به نقاشی کردن آدم ها می کنند٬ از حدود چهار سالگی است.نقاشی آن ها به اینصورت است که انسان هارا با پا و دست ترسیم می‌کنند و حتی این مورد امکان دارد که این دست و پا کشیدن را از سر انسان نقاشی کنند.سپس بعد از زمانی شروع به کشیدن چشم ها و موها می‌کنند این امکان نیز هست که در زمان نقاشی با صدای بلند با خود برای جان ادن به نقاشی و همچنین کنترل بر روی نقاشی و طرح خود حرف بزنند.این موضوع جالبی است زمانی که این را بفهمند که امکان کشیدن آن چه را که در نظر دارند٬ندارند اقدام به تغییر دادن طرح نقاشی خود می کنند.

۳.افزایش مهارت ها و آگاهی

اگر سنی را بخواهیم بگوییم که کودکان در آن سن٬ این توانایی را دارند که با مهارت بالاتر و بیشتری به یادگیری طراحی و نقاشی بپردازند٬از سن پنح سالگی به بعد است.توانایی آن را دارند که با دقت رنگ ها را انتخاب و حتی تلاش کنند که اشیا اطراف خود را مطابق با اندازه آن ها ترسیم کنند و خب به همین دلیل جزئیات بیش تری را در تصاویر نقاشی خود اعمال کنند.

کودکان در بازه سنی ۵ تا ۸ بیشتر نسبت به تفاوت موجود بین آن موضوع هدف و چیزی که نقاشی کرده اند ٬ از میزان اگاهی بیشتری برخوردار هستند که همین موضوع باعث می‌ شود که نا امید شوند و یا از کمک گرفتن از دیگران منصرف شوند.برخی کودکان نیز٬ ممکن است نقاشی خود را با کودک دیگر مقایسه کنند و باز هم نا امید شوند.دراین جا توصیه می شود که آگاهانه و سازمان دهی شده عمل کنید. به این دلیل که هرچقدر کودکان احساس راحتی کنند٬ از نقاشی و طراحی خود لذت بیشتری می‌برند. در نتیجه گزینه هایی که را سعی کنید انتخاب کنید که کودکان به راحتی از آن استفاده کنند. در این بین اگر مشاهد کردید که کودک دارای استعداد های ذاتی و خوبی است٬ وسیله های دیگری به او بدهید تا استعداد آن بیشتر رشد کند.

این  را فراموش نکنید که کودک شما از نظر فیزیکی و جسمی باید احساس راحتی کند. به عنوان مثال:کودکی علاقه دارد و برای او راحت است که روی یک مبل و یا روی زمین بخوابد و شروع به نقاشی کردن و رنگ آمیزی آن بکند.اصولا کودکان هرجقدر فضای بزرگتری برای نقاشی کشیدن داشته باشند٬ از آن لذت بیشتری می برند.توصیه ما به شما این است که کاعذ ها را کنار هم روی درب کابینت٬دیوار خانه و … بچسبانید.

کودک پالت به دست| یادگیز طراحی و نقاشی

۴.شناسایی و تشخیص مواد و ابزار

کودکان در این بازه سنی برای بیان کردن منظور خود ازیک سری حرکات که تکراری می‌باشند٬استفاده می‌کنند.به عنوان مثال شاید برایتان پیش آمده باشد که هنگام نقاشی کردن کودکان یک تعداد زیادی از خطوط صاف و مستقیم و یا اشکال دایره ای می بینید و این همان حرکت برای نشانه گذاری می باشد. این نکته را توجه کنید که کودمان در این مرحله کارهایشان هدفمند می باشد و پشت هرحرکت آن ها یک دلیل نهفته است.

تخم مرغ رنگ زدن|یادگیری طراحی و نقاشی

۵.استفاده ازعلائم و اشکال برای نشان دادن  دنیای پیرامون

 بیشتر کودکان در سن حدودا سه سالگی طراحی کردن یک شی یا یک فرد را شروع می‌کنند و این عمل را با یک انگیزه و هدف خاصی انجام می دهند.در ابتدا نقاشی زمانی که از آن ها بپرسید چه چیز را می خواهند نقاشی کنند ممکن است یک چیزی بگویند و هنگامی که نقاشی آن ها تمام می شود نتیجه کار ممکن است برای شما با آن چیزی که گفته بود فرق کند و مشخص نباشد که اصلا شبیه به چه چیز می باشد.

امکان این می باشد که درکودکان در هنگام یادگیری طراحی و نقاشی و آموزش نقاشی آبرنگ در تهران یک دفعه این تصمیم را بگیرند که شروع به ترسیم چیز دیگر که به آن علاقه مند هستند و یا برای آن ها آشنا می باشد را رسم کننداولین موردی  که ممکن است نقاشی کنند و از آن ها انتظار می رود، آدمک های بدون دست و پا می باشند.

۵نکته برای جذاب کردن طراحی و نقاشی و لذت بردن کودکان از آن

 حالا که از مراحل طراحی و نقاشی در بالا صحبت کردیم٬ این سوال پیش می آید که چه کار کنیم که بر جذابیت این عمل اضافه کنیم که در ادامه به بیان آن ها می‌پردازیم:

۱. با کودک همراهی کردن

از بهترین  راه های ممکن که باعث ایجاد انگیزه در کودک شما و تشویق آن به نقاشی و طراحی  می کند٬همراهی کردن آن در فرآیند نقاشی کردن است. برای افزایش علاقه کودکتان می توانید در کنار فرزند خود بنشینید و او تصویر شما را نقاشی کند و از این طریق نیز متوجه این موضوع شوید که فرزند شما  از چه ابزاری استقاده می کند و چه عملی را انجام می دهد.

کودک در خحال نقاشی کشیدن|یادگیری طراحی و نقاشی

 

۲. انتظارات واقعی از کودک داشتن 

از نطر روانشناسی بهترین آموزشگاه نقاشی در تهران نیز این نکته مهمی است که از کودک خود انتظار بیجا و بیهوده نداشته باشید. این موضوع در نقاشی کشیدن کودکان نیز صدق می کند. اگر بخواهیم با مثال این موضوع را بهتر بیان کنیم این است که طبیعی می باشد که کودک در نقاشی خود دهان و یا چشم ها را رسم نکند و به طور کامل آن ها را رسم نکند.

از پرسیدن سوالاتی مانند «چشم های پدر اینجوری است؟ یا خواهر دست هایش این شکلی است؟» پرهیز کنید به این علت که ممکن است باعث ناراحتی کودک شود و این حس به اون القا شود که نقاشی آن خوبی نیست و در نتیجه دست از کشیدن نقاشی و طراحی بردارد.

۳.اجتناب کردن از پرسیدن سوالات فراوان

این کار درستی است که علاقه خود را به کاری که فرزند شما انجام می دهد نشان دهید اما یاید این نکته را نیز توجه کنید که از پرسیدن سوالات زیاد پرهیز کنید٬ مخضوصا زمانی که کودک شما در ابتدای شروع نقاشی و طراحی است.

دلیل آن نیز این است که نقاشی کودکان همیشه دارای هدفی خاص نیست . در اینجا کاربهتر این می باشد ک آیا از نقاشی خود لذت می برد یا نه و منتظر او بمانید که بفهمید که نظرشان چه می‌باشد.

نقاشی کشیدن| یادگیری طراحی و نقاشی

۴.آرام و راحت بودن

این نکته مهمی است که کودکان در هر زمان که دوست داشتند٬بتوانند به طریق مختلف نقاشی انجام بدهند. راه پیشرفت کودک و افزایش علاقه مندی آن د راین است که به کودک این حس داده شود که می تواند بدون هیچ گونه تعارف و فشار می تواند نقاشی کند.به کودکان اجازه بدهید برای خود نقاشی کنند و نه بر طبق دل و نظر شما به نقاشی کردن بپردازند.. او را زمانی که یک طرح را نتوانست کامل کند سرزنش و نا امید نکنید.

آخرین مطالب

آموزش طراحی و طراحی چهره با

بیش از 50% تخفیف

زمان تا پایان تخفیف خرید دوره آموزش طراحی استاد مصطفایی

روزها
ساعت
دقیقه
ثانیه ها
نمایش ویدیو درباره تصویر صورت طراحی شده با اتود