در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

آموزش نقاشی آبرنگ

اشتراک گذاری:

تصویر نقاشی شده با آبرنگ توسط استاد مصطفایی

با هنرکده آنوش بیشتر آشنا شوید

آموزش نقاشی آبرنگ از بهترین ابزارها برای یادگیری کودکان است. بچه‌ها اشتیاق زیادی برای کار با آب و قلم‌مو و ترکیب راحت رنگ‌ها از خود نشان می‌دهند. بزرگسالان نیز علاقه زیادی به نوع نقاشی آبرنگ دارند و یکی از پرطرفدارترین سبک‌های نقاشی است. می‌توان از آبرنگ به سادگی استفاده کرد و در مدت زمانی کوتاه اثری زیبا پدید آورد. همچنین می‌توان از آبرنگ در ترکیب با سایر روش‌ها، مثلاً مدادرنگی، استفاده کرد. با طی کردن دوره آموزش نقاشی آبرنگ علاوه بر تقلید از آثار استادان بزرگ که لازمه یادگیری هر هنری است، پس از مدتی می‌توانید نوآوری‌های خود را داشته باشید و آثار بدیع و تازه خلق کنید. یکی از دلایل دیگر خوب بودن نقاشی این است که با مرور زمان به تغییر زاویه دید شما کمک می‌کند. یعنی قادر خواهید بود با دیدی عمیق‌تر و متفاوت با سایرین به مسائل مختلف نگاه کنید. آموزش نقاشی در هنرکده آنوش بصورت حرفه‌ای آموزش داده میشود که آموزش نقاشی آبرنگ یکی از آموزش‌های هنرکده آنوش است.

آموزش نقاشی آبرنگ را چگونه شروع کنیم؟

آبرنگ در دو نوع تیوپی و قرصی به بازار ارائه می‌شود. از مهم‌ترین شرایط انجام کار هنری با آبرنگ یا گواش، رعایت نظافت رنگ‌برداری و رنگ‌گذاری و تمیزی آنهاست. به علاوه در این هنر، سرعت عمل نقاش و توانایی اجرایی و مهارت در استفاده از قلم‌مو و ابزارهای نقاشی، اهمیتی فراوانی دارد.

روش خیس در خیس

آموزش نقاشی آبرنگ می­تواند خیلی سرگرم کننده و درعین حال بسیار خسته­ کننده باشد. نقاشی آبرنگ تا حد زیادی به نوع کاغذ بستگی دارد. تکنیک­ های مختلفی برای آموزش نقاشی با آبرنگ وجود دارد که رایج ترین آن خیس در خیس است. دراین روش ابتدا کاغذ را با قلموی آغشته به آب مرطوب کنید. سپس آبرنگ را روی این لایه آب بیافزایید. با این روش رنگ به هرنقطه ­ای که آب وجود دارد خواهد رفت. این روش برای ترکیب رنگ بسیار کاربردیست. با این­ حال، برای رنگ­ آمیزی با رنگ ­های مخالفی که هنگام مخلوط کردن با هم تیره­ رنگ می­شوند مناسب نیست.

تاریخچه نقاشی آبرنگ

نقاشی با آبرنگ از کشور انگلیس آغاز شد. تعداد زیادی از نقاشان انگلیسی در پیشبرد و شناساندن این تکنیک، سهم پررنگ و بسزایی داشتند. دو تا از نقاشان نام آور در این روند، جان رابرت کازانس و پل ساندبی هستند. در نیمه ی دوم قرن هجدهم در انگلستان، نقاشی آبرنگ چنان رواج یافت و مطرح شده بود که به عنوان هنر ملی شناخته شده و از آن نام می بردند. بعد از کشور انگلیس کشور فرانسه دومین کشوری بود که نقاشی آبرنگ را رواج داد.
آبرنگ متریالی ست که شفاف و روان است و سرعت کار با آبرنگ بالاست. روانی متریال آبرنگ آن را به یک مدیوم غیر قابل پیش بینی و هیجان انگیز و جذاب تبدیل کرده است.

آموزش نقاشی آبرنگ چه مزایایی برای هنرجو دارد؟

هنرجویان و افراد مبتدی در ابتدای آموزش نقاشی آبرنگ، به خاطر غیر قابل کنترل بودن آبرنگ، یک مقدار سردرگم می شوند و ممکن است این موضوع ایشان را مقداری محتاط کند و باعث بشود از چندین لایه رنگ برای رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده کنند که منجرب به کدر شدن و ناشیانه جلوه دادن آثار اولیه شان بشوند.

اما هیچ جای نگرانی نیست، چرا که با تمرین بیشتر و کسب مهارت کافی و حفظ آرامش، نتیجه رضایت بخشی حاصل خواهد شد. در نقاشی آبرنگ، زمان و سرعت عمل بسیار حائز اهمیت است و وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ نسبتاً ارزان تر از بقیه تکنیک هاست. وسایل مورد نیاز برای آموزش نقاشی آبرنگ مناسبتر و باصرفه تر هستند.

این متریال خاصیت این را دارد که هم برای طرح‌های آزاد و رها و کمرنگ و هم برای طرح‌های با دیتیل فراوان که به سبک رئال نزدیک هستند، استفاده شود.

آبرنگ در شروع آموزش نقاشی کودکان علاوه بر این که برای آنها سرگرم‌کننده است، تمرکزشان را زیاد می‌کند و به آنها کمک می‌کند احساسات خود را بیان کنند.

از سبک‌های دیگر نقاشی، آموزش سیاه‌قلم است که در آن هیچ رنگ‌آمیزی به کار نمی‌رود و با قلم، زغال یا مداد انجام می‌شود. در این تکنیک نیز هنرجو می‌تواند به تخیل خود پر و بال دهد و استعداد هنری خود را به نمایش بگذارد. همچنین آموزش طراحی چهره و آموزش نقاشی از انسان با استقبال زیادی از جانب هنرجویان و مخاطبان روبرو شده است.  به طور کلی صرف نظر از اینکه از چه نوع تکنیک نقاشی استفاده می‌کنید، طراحی با مداد اساس کار شما را تشکیل می‌دهد، و اولین گام شما برای شروع آموزش نقاشی است.

نمونه ی نقاشی آبرنگ از مینوشکا مصطفایی
نمونه ی نقاشی آبرنگ از مینوشکا مصطفایی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب