در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

نقاشی با آبرنگ برای مبتدیان

آبرنگ یک ابزار فوق العاده و تطبیق پذیر است - اما ابزاری که بسیاری از مبتدیان را می ترساند! در این مقاله، امیدوارم این ترس را از بین ببرم. ما در مورد اینکه با کدام پالت شروع کنیم، چگونه رنگ ها را مخلوط کنیم و چگونه سایه بزنیم صحبت خواهیم کرد. این مقاله شامل یک ویدیوی آموزشی و یک برگه کار رایگان نیز می باشد!

اشتراک گذاری:

نقاشی با آبرنگ

قبل از اینکه شروع به نوشتن این مقاله کنم، تصمیم گرفتم کمی تحقیق آنلاین در مورد نقاشی با آبرنگ برای مبتدیان انجام دهم. فکر می‌کردم با این کار، هیچ نکته‌ای را از قلم نمی‌اندازم و می‌توانم یک پست به‌طور کلی بهتر بنویسم. و… وای خدای من! خودم همیشه از آبرنگ استفاده می‌کنم، اما اطلاعاتی که در گوگل پیدا کردم مرا غرق کرد. بعد از خواندن مقالات زیادی با «بار اطلاعاتی بیش از حد»، دست‌هایم را بالا انداختم و تصمیم گرفتم غیرمتعارف عمل کنم. در این پست، نکات ساده‌ای را پیدا می‌کنید که به نظرم اگر برای اولین بار می‌خواهید با آبرنگ کار کنید، مهم هستند.

قبل از شروع

این آموزش مبتدیان بر اصول اولیه آبرنگ تمرکز دارد. اگر می‌خواهید اصول اولیه و موارد بسیار بیشتری را یاد بگیرید، شرکت در دوره آنلاین «دوره جامع آبرنگ برای مبتدیان» از TPK را در نظر بگیرید. این دوره با بیش از ۱۰ ساعت آموزش ویدیویی، یکی از جامع ترین دوره های آبرنگ موجود در وب است!

لوازم مورد نیاز

برای ورود به دنیای آبرنگ، به چند وسیله و ابراز اولیه نیاز دارید. این موارد عبارتند از:

۱) آبرنگ

آبرنگ در سه کیفیت مختلف وجود دارد: کودک، دانشجویی و حرفه‌ای. به نظر من بهترین آبرنگ برای مبتدیان، نوع دانشجویی است.

پالت آبرنگ

هر مجموعه‌ای که انتخاب می‌کنید، اولین کاری که باید بعد از خرید آبرنگ خود انجام دهید این است که یک پالت رنگی کاغذی ایجاد کنید. برای ایجاد پالت باید، یک تکه کاغذ آبرنگ را ببرید که کمی از مجموعه شما کوچکتر باشد. نمونه‌هایی از هر رنگ را روی آن رنگ آمیزی کنید، رنگ‌ها را برچسب بزنید و پالت شما تمام شده است!

ایجاد یک پالت رنگی رنگ مهم است زیرا به ندرت می توانید از روی ظاهر رنگ های آبرنگ در تابه های کوچکشان بفهمید که روی کاغذ چگونه به نظر می رسند.

پالت رنگی

۲) قلموها

وقتی پالت آبرنگ خود را تهیه کردید، وقت آن است که به فکر قلم مو باشید.

علاقه به قلم مو برای هر هنرمندی متفاوت است.

قلموها

۳) کاغذ آبرنگ

مهم است که رنگ های آبرنگ خود را روی کاغذ با کیفیتی اعمال کنید که رنگدانه را جذب نکند. کاغذ آبرنگ مطمئن ترین انتخاب شماست!

آبرنگ به دلیل جذب کنندگی نیاز به کاغذ مخصوص دارد. کاغذ آبرنگ اساساً به رنگ اجازه می دهد تا روی کاغذ بنشیند تا خشک شود به جای اینکه اجازه دهد رنگ به صورت تار عنکبوت در بیاید. اگر سعی کنید روی کاغذ استاندارد چاپگر ۲۰ پوندی رنگ آمیزی کنید، آبرنگ در لبه ها پخش می شود زیرا کاغذ بسیار جاذب است. (توجه داشته باشید که مجبور نیستید روی کاغذ آبرنگ نقاشی کنید!

۴) آب + پارچه

آخرین وسیله آبرنگی که نیاز خواهید داشت، آب تمیز برای آبرسانی به رنگدانه ها و تمیز کردن قلم مو است. همچنین برای لکه دار کردن قلم مو به یک پارچه نیاز خواهید داشت.

آب و پارچه برای نقاشی با آبرنگ

همچنین بخوانید: وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ چیست؟

روند کلی

آبرنگ نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد. ابتدا با یک پالت آبرنگ شروع کنید. سپس، از یک بطری اسپری کوچک، یک سرنگ هنری کند، یا یک قاشق برای مرطوب کردن رنگ‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید، استفاده کنید. سپس، قلموی خود را برای مرطوب کردن در آب فرو کنید، قلم مو را روی رنگ بزنید و قلموی پر از رنگ را روی کاغذ قرار دهید. همین!

شما می توانید با تنظیم مقدار آب روی قلم مو، سایه هر رنگدانه ای را کنترل کنید. اگر سایه خیلی روشن می خواهید، قلم موی خود را در آب خیس کنید و به سختی نوک قلم مو را به رنگ ضربه بزنید. برای تن های متوسط، همچنان رنگدانه را روی یک قلموی خیس اعمال می کنید، اما کمی بیشتر از سایه روشن رنگدانه اعمال می کنید. برای رنگ‌های تیره، آب را از قلم موی خود پاک می‌کنم (هنوز خیس خواهد بود، اما اشباع نمی‌شود)، سپس از رنگ مرطوب مستقیماً از پالت استفاده می‌کنم.

روند کلی نفاشی با آبرنگ

ترکیب رنگ ها

یکی از نکات قابل توجه در مورد آبرنگ این است که شما مجبور نیستید مجموعه ای بخرید که رنگ های زیادی داشته باشد! به راحتی می توانید رنگ های خود را مخلوط کنید. به سادگی یک رنگدانه را با حدود ۱/۱۶ قاشق چایخوری آب مرطوب کنید، سپس با یک قلم مو آب را به رنگدانه اضافه کنید. مقداری از رنگ را روی یک سطح صاف بزنید. سپس، همین کار را با یک رنگدانه دیگر انجام دهید و آن را به رنگدانه اول اضافه کنید.

ترکیب رنگ آبرنگ
اگر می خواهید از رنگ ترکیبی که ساخته اید در آینده استفاده کنید، فقط بگذارید خشک شود! شما همیشه می توانید آن را دوباره رقیق کنید.
دو رنگدانه را مخلوط کنید، و شما یک رنگ کاملا جدید دارید!

ترکیب رنگ آبرنگ

ایجاد سایه (کنتورینگ)

آبرنگ به دلیل ترکیب فوق العاده رنگ ها، خلق سوژه های جذاب را آسان می کند! استفاده از تکنیک سایه پردازی (کنتورینگ) برای ترکیب تن های مختلف از یک رنگ به شما این امکان را می دهد تا چیزی را واقعی جلوه دهید. با در نظر گرفتن این موضوع، قصد دارم به شما نشان دهم که چگونه با ترکیب رنگ و مات کنندگی (شفافیت) متفاوت رنگ، یک دایره را به یک کره تبدیل کنید:

همچنین بخوانید: آموزش پرتره در آبرنگ

دستورالعمل های نوشتاری:

۱) یک رنگ را انتخاب کنید، سپس با سایه روشن آن یک دایره بکشید.

ایجاد سایه نقاشی آبرنگ

۲) تصور کنید منبع نوری در نزدیکی سمت چپ دایره قرار دارد. در واقع، سایه ای در سمت راست کره ظاهر می شود. برای شروع ساختن سایه، برس خود را با مقدار بیشتری از همان سایه بارگیری کنید. آن سایه را به گونه ای رنگ آمیزی کنید که به شکل نیم ماه، دایره را “در آغوش” بگیرد.

سایه در آبرنگ

۳) همانطور که می بینید، تقسیم بندی مشخصی بین سایه متوسط و سایه روشن در بالا وجود دارد. برای از بین بردن این تفاوت، از یک برس تمیز و خیس برای اعمال آب به محل اتصال سایه روشن و متوسط آبرنگ استفاده کنید. با حرکت دادن قلم مو به صورت نیم دایره، این تقسیم بندی محو می شود!

نقاشی آبرنگ و سایه زدن

۴) حالا زمان آن است که سایه تیره را به پایین دایره/کره خود اضافه کنید. سایه تیره را همانطور که در تصویر نشان داده شده در پایین قرار دهید. سایه تیره را به همان روشی که سایه متوسط را محو کردید، محو کنید.

آموزش روند سایه زدن در آبرنگ

۵) ایده خوبی است که سایه‌ای به قسمت پایین کره اضافه کنید، همانطور که نشان داده شده است.

اگر می خواهید تمرین بیشتری برای دادن بعد به اشکال داشته باشید، توصیه می کنم این اشکال را در رنگ های مختلف نقاشی کنید. اگر نحوه سایه زدن یک شکل پایه را بدانید، می توانید تقریباً هر چیزی را نقاشی کنید! (دوره آنلاین جامع آبرنگ برای مبتدیان تمرین های زیادی با راهنمایی برای نقاشی شکل ارائه می دهد.)

آموزش حرفه ای آبرنگ

آبرنگ را از ابتدا و به صورت حرفه ای یاد بگیرید!

آیا به نقاشی با آبرنگ علاقه دارید؟

آیا می خواهید این مهارت را به صورت حرفه ای و از پایه یاد بگیرید؟

آموزشگاه نقاشی آنوش با برگزاری دوره های تخصصی آبرنگ، این امکان را برای شما فراهم می کند تا به طور کامل با این تکنیک نقاشی زیبا و پرطرفدار آشنا شوید.

در این دوره ها شما:

  • مبانی و اصول اولیه آبرنگ را فرا خواهید گرفت.
  • با انواع رنگ ها، قلم موها و ابزارهای آبرنگ آشنا خواهید شد.
  • تکنیک های مختلف ترکیب رنگ و سایه پردازی را آموزش خواهید دید.
  • نقاشی های مختلفی با آبرنگ را خلق خواهید کرد.
  • مهارت های خود را در زمینه نقاشی با آبرنگ ارتقا خواهید داد.

مربیان مجرب و متخصص آموزشگاه آنوش با صبر و حوصله و با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی، شما را در مسیر یادگیری حرفه ای آبرنگ راهنمایی خواهند کرد.

علاوه بر این، آموزشگاه آنوش امکانات و تجهیزات کاملی را برای انجام تمرینات عملی در اختیار شما قرار می دهد.

اگر به دنبال یادگیری آبرنگ به صورت حرفه ای و اصولی هستید، آموزشگاه آنوش بهترین انتخاب برای شماست.

همین امروز با ما تماس بگیرید و برای ثبت نام در دوره های آبرنگ اقدام کنید.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت آموزشگاه آنوش مراجعه نمایید.

آخرین مطالب

آموزش طراحی و طراحی چهره با

بیش از 50% تخفیف

زمان تا پایان تخفیف خرید دوره آموزش طراحی استاد مصطفایی

روزها
ساعت
دقیقه
ثانیه ها
نمایش ویدیو درباره تصویر صورت طراحی شده با اتود