تصویر برگه ای که با مداد چسزس بر روی آن می کشند به همراه لوگو هنرکده آنوش و نام مقاله

فرقی ندارد که شما در چه سطحی از مهارت نقاشی هستید، تکنیک‌ها و قوانینی در طراحی با مداد وجود دارد که باید برای همیشه در ذهن شما بماند. این قوانین کمک زیادی به شما در طراحی می‌کند. ما در این مقاله قصد داریم شما را تکنیک‌ها و قوانین مهم طراحی با مداد آشنا کنیم. شما قرار است نکات مهم در طراحی با مداد آشنا شوید که بسیار کاربردی و مهم است. ما به شما این اطمینان را به شما می‌دهیم که با یادگیری این تکنیک‌ها، طراحی با مداد برای شما بسیار آسان می‌شود.

تصویر چند مرحله از کشیدن گوی با مداد در طرح مینوش پینتینگ

در دست گرفتن مداد را یاد بگیرید!

اولین نکته ای که شما باید در طراحی با مداد یاد بگیرید، صحیح در دست گرفتن مداد است. شما این نکته را باید همیشه در ذهن خود داشته باشید و تا زمانی که کاملا حرفه ای شوید باید آن را تمرین کنید. نکته ای که در طراحی با مداد وجود دارد این است که شما هنگام طراحی از نوک مداد نباید استفاده کنید،  برای این که بهره بیشتری از خود مداد ببرید و از کناره‌های مداد استفاده کنید.

شما باید بدانید که مداد را باید مانند زغال در دست بگیرید، این کار باعث می‌شود که مداد شما مدت زمان بیشتری نوکش تیز می‌ماند. زمانی که می‌خواهید قسمت‌های بزرگ‌تر را طراحی کنید، باید مداد را به صورت عمود در دست بگیرید. سعی کنید که خطوطی پهن تر و نرم را روی کاغذ پیاده کنید. نکته ای که لازم است بدانید این این است که، زمانی از نوک مداد استفاده کنید که قصد دارید جزییات کار را طراحی کنید، زیرا استفاده از نوک مداد باعث می‌شود کار ظریف تر به عمل آید.

از چندین تکنیک سایه زنی استفاده کنید!

نکته ای شما باید در مورد سایه زنی بدانید این است که، یکی از قسمت‌های مهم و اصلی طراحی، سایه زنی است. سایه زنی باعث می‌شود کار شما زنده به نظر برسد، در واقع نقاشی که سایه ندارد حسی را در بینند زنده و ایجاد نمی‌کند. ما به شما توصیه می‌کنیم که برای زیبا تر شدن و سه بعدی شدن کارتان در طراحی از تکنیک سایه زنی استفاده کنید. همان طور که گفتیم سایه زنی یکی از نکات مهم در طراحی با مداد است.

ما در این قسمت قصد داریم شما را با انواع سایه زنی‌ها آشنا کنیم با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر توضیح دهیم.

هچینگ: سایه زنی هچینگ به این صورت است که با طراحی خطوط موازی سایه‌ها را در نقاشی نمایان می‌کنید. شما در سایه زنی هچینگ می‌توانید که این خطوط موازی را برای تیره‌تر شدن سایه نزدیک بهم بکشید و همچنین می‌توانید همین خطوط موازی را دورتر از هم، برای روشن شدن سایه بکشید. فرقی نمی‌کند که این خطوط عمودی باشد یا افقی. زاویه و منحنی‌هایی که در طراحی دارید را با خطوط موازی دنبال کنید، تا کار شما مدل سه بعدی به خودش بگیرد.

ترکیب: وقتی می‌خواهید در نقاشی خود سایه ای با پایان صاف داشته باشید از تکنیک سایه زنی ترکیب استفاده کنید. این نوع سایه زدن زمان بیشتری را صرف می‌کند اما واقع گرایانه است.

رند: تکنیک سایه دیگری که قصد داریم برای شما توضیح دهیم و معرفی کنیم، تکنیک سایه زنی رند است. این تکنیک به این صورت است که با پاک کن انجام می‌شود و معمولا با این روش سایه سبک اری نمایان می‌شود.

نکته دیگری که لازم باشد راجب سایه زنی در طراحی بگوییم، برای سایه‌ای که قرار است بزنید باید نور را تنظیم کنید.

تصویر طراحی شده زنی که به پایین نگاه می کند در طح مینوش پینتینگ

طراحی چهره هم جزئی از موارد طراحی با مداد است که می توانید برای مطالعه بیشتر به صفحه آموزش طراحی چهره در تهران مراجعه کنید.

پهنای خطوط را در نظر بگیرید!

زمانی که شما قصد دارید طراحی انجام دهید علاوه بر نکات مهمی که در طراحی با مداد در ابتدای مقاله گفتیم باید به موضوع دیگری نیز توجه کنید. این موضوع دقت در پهنای خطوط است. در صورتی که شما در طراحی خود پهنای خطوط را در نظر بگیرید، طراحی شما دارای خصوصیاتی می‌شود، این خصوصیات عبارت اند از: سه بعدی‌تر نشان دادن طراحی، هدایت کردن نگاه بیننده به قسمت‌هایی که خودتان می‌خواهید و مشخص می‌کنید، جذاب تر نشان دادن یک طراحی با برجسته کردن آن و همچنین بسیاری از موارد دیگر. ضخامت و وزنی که شما در طراحی خود به کار می‌برید، نشان دهنده کیفیت خط است؛ در واقع می‌تواند نشان دهنده نورپردازی، متریال، وزن و بسیاری از موارد دیگر باشد.

اول طرح کم رنگ را در بیاورید!

نکته حائز اهمیتی که باید در طراحی به آن توجه کنید و آن را رعایت کنید این است که، در ابتدای شروع کار خود، طرحی که مد نظرتان است را باید ابتدا کم رنگ بکشید. این باعث می‌شود، زمانی که شما قسمتی از طرح زنی خود را اشتباه کشیدید، بتوانید آن را به راحتی پاک کنید. در غیر این صورت، زمانی که شما قسمتی از طرح را اشتباه کشیدید و مجبور به پاک کردن آن شدید، اثر آن روی کاغذ شما می‌ماند و این باعث خراب شدن کار شما می‌شود.

دائما بررسی کنید!

زمانی که طراحی را شروع کردید به یاد داشته باشید که زود به زود کاری که تا کنون انجام داده‌اید را برسی کنید. در این بخش این مورد را خوب به خاطر بسپارید، که قبل از این که وارد جزئیات کار شوید کار خود را چندین بار بررسی کنید تا متوجه شوید که طراحی شما تا اینجای کار ایرادی ندارد. برای اینکه از جزییات مطمئن شوید حدس زدن را کنار بگذارید و از درست بودن، متقارن بودن و جزئیات دیگر مطمئن شوید، زیرا بعد از این که خطوط را پر رنگ کردید دیگر امکان تغییر و پاک کردن وجود ندارد.

همیشه برگه ای زیر دست خود داشته باشید!

کسانی که به تازگی طراحی را شروع کرده‌اند و در سطح مبتدی هستند باید به نکته‌ای توجه کنند. به یاد داشته باشید که قبل از شروع طراحی حتما یک برگه زیر دست خود بگذارید. این کار از کثیف شدن و لک شدن کار شما جلوگیری می‌کند. شما هنگام طراحی می‌توانید حرکات دست خود را از دوربین و یا درون آینه مشاهده کنید. این کار باعث می‌شود شما مشکلات حرکات خود را پیدا کنید و نقاط برتری را در طراحی خود پیدا کنید.

به موقع تمام کنید و از وسواس بهراسید!

شاید برایتان جالب باشد که بیشتر نقاشان بعد از این که اثر خود را امضا کردند هنوز در حال تغییر آن هستند و باز هم به طراحی خود فکر می‌کنند. بدیهی است که در همه مواقع شرایطی پیش می‌آید که باید تغییری روی کار انجام شود به همین دلیل به سختی می‌شود گفت که یک طراحی دقیقا چه زمانی تمام شده است. اما از زیاده روی و وسواس بودن پرهیز کنید، زیرا این اخلاق باعث می‌شود که شما نتوانید به خیال آسوده کار خود را تمام کنید و از طراحی خود ناراضی باشید.

تصویر صورت طراحی شده با اتود

سخن پایانی

ما در این مقاله نکات مهم در طراحی با مداد را برای شما توضیح دادیم و شما را با اصول مهم آن آشنا کردیم. امیدواریم که با مطالعه این مقاله کیفیت کار شما در طراحی بهتر از پیش شده باشد و این مقاله توانسته باشد به سوالات شما پاسخ دهد.

برای مطالعه بیشتر در مورد طراحی با مداد می توانید به صفحه آموزش طراحی با مداد در تهران مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای