تصویر چشم کشیده شده با مداد رنگی به همراه چندین رنگ مختلف مداد رنگی برای مقاله نکات نقاشی با مداد رنگی

نقاشی به عنوان یکی از مهم­ترین عناصر در جهان هنر به حساب می­آید. کودکان با نقاشی کشیدن روح خود را بزرگ­تر می­کنند و بزرگ‌سالان نیز هنر خود را به نمایش می­گذارند. اما در نقاشی کشیدن با مداد رنگی نکاتی وجود دارد. ما در این مقاله در رابطه با نکات نقاشی با مداد رنگی می­کنیم تا با نکات ریز و درشت آن آشنا شوید. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

به ابزار خود توجه کنید

مطمئن شوید که مداد رنگی­های مورد نیاز را در اختیار دارید. همچنین ابزارهایی مانند پاک­کن و مداد تراش را کنار دست خود قرار دهید تا در مواقع نیاز از آن­ها استفاده کنید. مدادهای رنگی درجه هنری از رنگ‌دانه‌های سبک در چسب‌های موم یا روغن ساخته شده‌اند. پایداری نور نشان دهنده ماندگاری رنگ‌دانه است. رنگ‌های یک مداد نور در طی سال‌ها ماندگاری دارد.

از مداد تراش دستی استفاده کنید

در هنگام نقاشی با مداد رنگی سعی کنید از مداد تراش دستی استفاده کنید. استفاده کردن از مدادتراش برقی سبب می­شود نوک مداد شما بسیار تیز شود و در هنگام نقاشی به مشکلاتی بر بخورید. در ادامه به معرفی چند مداد تراش دستی خوب می­پردازیم.:

  • جکسون: این تراش ساده‌ترین و ارزان‌ترین مداد تراش است که ما در بازار وجود دارد. همچنین کوچک، سخت و قابل حمل است. اگرچه فقط مدادهای با قطر استاندارد (مثلاً ۷ میلی متر) را تیز می‌کند.
  • تیز کن دوبل فلزی: دوبل فلزی از فلز ساخته شده و دارای دو تیغه استیل می­باشد. برای هر مداد ۷ میلی متری و ۹ میلی متری مناسب است.
  • تیز کن تکی کوه‌ای نور: این تراش پلاستیکی باکیفیت دارای یک سوراخ است که برای مدادهای با قطر ۷ میلی متر مناسب می­باشد. مدادها را تا نوک تیز می‌کند. این مداد تراش یک ویژگی خاص دارد. یک میله پلاستیکی درون این تراش قرار دارد که می­تواند برای صید تکه­های سرب از مداد رنگی مناسب باشد.

سطح مناسب خود را پیدا کنید

اگر قصد دارید یک نقاشی دقیق و واقعی بسازید، با یک طرح کلی شروع کنید. با تثبیت ترکیب و ساختار خود به عنوان اولین مرحله از فرآیند طراحی خود، می‌توانید بیشتر بر روی اعمال و ترکیب رنگ در مراحل بعدی تمرکز کنید. پیدا کردن سطح مناسب در کاغذ یکی از مهم­ترین نکات نقاشی با مداد رنگی به حساب می­آید. زمانی که قسمت و سطح مورد نظر خود را بر روی کاغذ پیدا کردید شروع به کشیدن کنید.

تصویر یک گربه نارنجی با مداد رنگی برای مقاله نکات نقاشی با مداد رنگی

فشار مداد خود را کنترل کنید

یکی از متغیرهای مهم فشار است . اشاره به تلاشی است که ما با مداد خود روی کاغذ اعمال می‌کنیم. فشار بر ارزش و شدت رنگ تأثیر می‌گذارد.

می‌توان سه سطح اصلی فشار را مشخص کرد: سبک ، متوسط ​​و سنگین.

 با این حال، اگر در حین طراحی سعی کنید بیشتر یا سبک‌تر فشار دهید، متوجه خواهید شد که سطوح انتقالی بسیار بیشتری وجود دارد. مقیاس فشار ممکن است به راحتی تا پنج مرحله یا بیشتر گسترش یابد.

بهترین گزینه شروع ساده است. این اصل برای چند لایه اول رنگ معتبر می­باشد. اگر از همان ابتدا خیلی محکم مداد را فشار دهید، ممکن است مداد رنگی به کاغذ آسیب برساند. در نتیجه، سطح قادر به پذیرش برنامه‌های بیشتر نخواهد بود. با هر لایه رنگ بعدی، باید فشار بیشتری وارد کنید تا رنگ‌دانه به کاغذ بچسبد.

نقاشی خود را جلا دهید

باید سعی کنید تا با تکنیک­های ریز مداد رنگی نقاشی خود را جلا دهید. رنگ‌ها با استفاده از رویکرد لایه بندی ترکیب می­شوند. برای جلا دادن به نقاشی، با رنگ­های روشن و فشار نور شروع کنید. همان‌طور که فشار ایجاد می­کنید، رنگ‌دانه‌ها خرد می­شوند و ترکیبات و گرادیان‌های صاف ایجاد می­کنند.

رنگ­ها را لایه بندی کنید

مداد رنگی با کیفیت را می­توان لایه لایه کرد. توانایی لایه‌بندی رنگ‌ها چیزی است که به مداد رنگی توانایی ایجاد جلوه‌های واقعی و انتقال صاف را می‌دهد. رنگ لایه­ای برای تغییر رنگ­ها و تن رنگ­های زیر مداد مؤثر است. بنابراین رنگ‌های اعمال شده در لایه‌های قبلی خود را نشان می‌دهند. سعی کنید لایه لایه از مدادهای رنگی خود در نقاشی استفاده کنید تا جلوه بیشتری را در بر گیرد.

رنگ­های خود را ترکیب کنید

شما برای ترکیب رنگ خود احتیاج به دانش ترکیب رنگ دارید. راهنمای ترکیب رنگ به شما کمک می­کند تا نکات نقاشی با مداد رنگی را به خوبی درک کنید. می­توانید با ترکیب کردن رنگ­های روشن و تاریک یک نقاشی و هنر زیبا را پدید آورید.

تصویر یک لاک پشت کشیده شده با مداد رنگی برای مقاله نکات نقاشی با مداد رنگی

جهت خطوط در نقاشی مهم است

از خطوط تیز و پررنگ بیش از حد استفاده نکنید. هنگام طراحی با مداد رنگی، باید درک درستی از نحوه مدیریت خطوط داشته باشید. این امر می­تواند به شما کمک کند تا جلوه­های دراماتیک را ترسیم کنید. از آنجایی که برخی از مدادها می­توانند خامه­ای باشند، یادگیری صاف نگه داشتن خطوط نیز فرآیند مهمی است.

ایجاد پررنگ و کم رنگ در نقاشی 

با استفاده از رنگ­های کم رنگ و پر رنگ در نقاشی خود جلوه ویژه به آن بدهید. شما باید سعی کنید که توازن و هماهنگی را در نقاشی خود با دقت هرچه تمام­تر در نظر بگیرید. ایجاد توازن در رنگ­های کم رنگ و پر رنگ باعث می­شود طرح شما واقعی­تر به نظر برسد.

به حاشیه و جزئیات توجه کنید

نقطه­ها، خط تیره­ها،  لایه بندی نقاط و خطوط رنگی در نقاشی شما باعث می­شود که بافت زیبایی در طرح شما ظاهر شود. حاشیه­ها در نقاشی بسیار مهم هستند و باید سعی کنید تا با دقت هرچه تمام­تر آن­ها را ترسیم کنید.

برای نقاشی خود باید وقت اختصاص دهید

صرف زمان زیادی برای یک اثر هنری می‌تواند گاهی خسته‌کننده باشد، بنابراین در ابتدا بهتر است خودانگیخته‌تر باشید. به نقاشی خود به چشم یک مسابقه نگاه نکنید و وقت کافی را برای آن بگذارید. هنرمندان زیادی هستند که سعی می­کنند تکنیک­ها را کپی کنند یا مانند هنرمندان دیگر باشند. یکی از مهم­ترین نکات نقاشی با مداد رنگی صبر و حوصله است. اگر وقت کافی را چاشنی کار کنید مطمئن باشید نتیجه­ای می­گیرید که از آن متعجب خواهید شد.

اگر وقت کافی ندارید که در یک روز طرح خود را به پایان برسانید، آن را موکول به روز بعد کنید. هرگز به عجله کردن در نقاشی فکر نکنید. برای مطالعه بیشتر در مورد آموزش نقاشی به صفحه آموزش نقاشی در تهران مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۶ رای