در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ چیست؟

اشتراک گذاری:

وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

از طریق نقاشی، می توانید احساسات خود را به اشتراک بگذارید. فردی که از دوران کودکی نقاشی می‌کشد، حس زیبایی، ذائقه و تفکر تخیلی در او ایجاد می‌شود. نقاشی با آبرنگ یکی از اولین تکنیک های هنری است که هر کودکی در فرآیند خلاقیت با آن آشنا می شود. نقاشی های آبرنگ روشن و سبک هستند. راز جادوی آبرنگ در استفاده از رنگ های مخصوصی است که بر پایه آب، چسب های طبیعی و رنگدانه های رنگی ساخته می شوند. اگر مطمئن نیستید کدام وسایل را برای نقاشی با آبرنگ بخرید، راهنمای ما به شما کمک می کند تا وسایل مورد نیاز برای نقاشی با آبرنگ را انتخاب و اولین یا شاهکار بعدی خود را نقاشی کنید.

انواع آبرنگ

رنگ های آبرنگ یک ماده هنری همه کاره برای طراحی و رشد توانایی های خلاقانه کودک است. آن ها در کلاس های هنری، مدارس و مهدکودک ها، آتلیه های نقاشی و آموزشگاه های هنری استفاده می شوند. استفاده گسترده از آبرنگ به دلیل تنوع تکنیک های طراحی است. هر تکنیک یک نتیجه منحصر به فرد می دهد. به عنوان مثال، در انگلستان مرسوم بود که بر روی کاغذ، نسبتاً مرطوب شده با آب، نقاشی می کردند، در حالی که در ایتالیا، برعکس، از آبرنگ خشک استفاده می کردند. ده ها برند و نوع رنگ آبرنگ برای هر سلیقه و رنگی و با قیمت های متنوع وجود دارد.

آشنایی با انواع آبرنگوسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

انواع آبرنگ ها عبارتند از:

آبرنگ خشک: شفاف ترین و ظریف ترین رنگ ها در این نوع آبرنگ وجود دارد که به شکل قرص یا بلوک عرضه  و با آب زیاد استفاده می شود.

آبرنگ مرطوب:  آبرنگ مرطوب، محبوب ترین نوع آبرنگ در بین هنرمندان مبتدی و حرفه ای است که به صورت تیوپی و گواشی وجود دارد.

آبرنگ مایع : این نوع آبرنگ کم تر رایج است، در کارهای حرفه ای از آن استفاده می شود، با طیف گسترده ای از رنگ های بسیار روشن، به صورت جوهری در بازار عرضه می شود.

خشک

آبرنگ خشک در انواع مختلف آبرنگ قرصی و بلوکی فروخته می شود. این نوع آبرنگ یک وسیله عالی برای هنرمندان مبتدی بوده زیرا بسیار مقرون به صرفه است و شرایط نگهداری خاصی نیاز ندارد. اما حتی اگر رنگ ‌ها را در یک مجموعه خریداری کرده‌ اید، بهتر است از تمام رنگ‌ ها استفاده کنید تا بفهمید آبرنگ چگونه است و ترکیب‌ های مختلف رنگ ‌ها چه تأثیراتی می‌توانند داشته باشند.

یکی از انواع آبرنگ های خشک|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

آبرنگ قرصی

آبرنگ قرصی به شما رنگ های باکیفیتی ارائه می دهد که همه به صورت فشرده بسته بندی شده اند تا اطمینان حاصل شود که به راحتی می توانید پالت خود را به هر کجا که می روید ببرید. این نوع آبرنگ به طور معمول یک مجموعه جمع و جور و سبک وزن بوده که به راحتی در جیب یا کیف شما قرار می گیرد، بنابراین بدون زحمت در فضای باز یا در سفر می توانید نقاشی کنید.

نمونه ای از آبرنگ قرصی| وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

آبرنگ بلوکی

آبرنگ بلوکی به صورت مستطیل یا دایره است که در بلوک های جداگانه قرار می گیرد. آن ها تحت فشار درست شده و به صورت دایره یا مستطیل در این بلوک ها فشرده می شوند. این نوع آبرنگ ها در زمان لمس کردن دست، خشک بوده اما وقتی یک قلم موی مرطوب را به آبرنگ می زنید، قابل استفاده می شوند.

آبرنگ مرطوب

آبرنگ مرطوب، ترکیب طبیعی آبرنگ ها با یک رنگدانه و چسب های طبیعی است. این نوع آبرنگ همره با آب و قلم مو روی سطح کاغذ اعمال می شود. رنگدانه های آبرنگ مرطوب معمولاً شفاف هستند و به عنوان گواش شناخته می شوند. کار با این نوع رنگ ها بسیار راحت است. در بازار می توان آبرنگ گواشی و آبرنگ تیوپی را از این دسته مشاهده کرد.

نمونه ای از آبرنگ مرطوب| وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

آبرنگ گواشی

آبرنگ گواشی به سرعت خشک می شود. این به این معنی است که می توانید در طول روز چندین لایه رنگ بزنید یا اگر یک تصویر نسبتا ساده می کشید، می توانید آن را قاب و همان روز آن را به دیوار آویزان کنید. از آن جایی که گواش یک رنگ محلول در آب است، به راحتی تمیز می شود و توانایی ایجاد لایه های مات به سبک نقاشی رنگ روغن را دارد. ترکیب شیمیایی گواش هنگام خشک شدن تغییر نمی کند، به این معنی که همیشه می توانید رنگ را دوباره استفاده کنید.

آبرنگ گواشی|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

آبرنگ تیوپی

آبرنگ تیوپی حاوی رنگ آبرنگ مرطوب و خمیری هستند و در حجم های ۱ تا ۳۷ میلی لیتر موجود می باشند. این نوع رنگ ها را می توان به صورت تکی یا ست خریداری کرد. آبرنگ های تیوپی انتخاب هنرمندانی است که در استودیوها روی نقاشی های بزرگ با استفاده از قلم موهای پهن کار می کنند.

نمونه ای از آبرنگ تیوپی|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

آبرنگ مایع

آبرنگ مایع برای کسانی که دوست دارند با ترکیبات مایع کار کنند مناسب است. این آبرنگ ها خشک نبوده و به شما این امکان را می دهند که به زیبایی نقاشی کنید. این یک رنگ ضروری برای تکنیک آبرنگ خیس است.  آبرنگ مایع دارای ویژگی منحصر به فرد ترکیب رنگ ها برای ایجاد یک رنگ خاص است. راحتی این نوع آبرنگ این است که با مخلوط کردن آبرنگ در یک شیشه جداگانه، می توانید رنگ مد نظر خود را برای استفاده در آینده بدون خشک شدن رنگ ذخیره کنید. با آبرنگ خشک، این روش کاملاً منتفی است. آبرنگ های مایع را می توانید به صورت تکی یا به صورت مجموعه ای برای آموزش نقاشی آبرنگ در تهران استفاده کنید.

آبرنگ جوهری

آبرنگ مایع جوهری پالت رنگی منحصر به فرد خود را دارد که در انواع دیگر آبرنگ ها تکرار نمی شود. در مفهوم کلاسیک، آبرنگ رنگ خاکستری ندارد و شما می توانید چنین سایه ای را فقط با مخلوط کردن رنگ ها به دست آورید. با این حال، آبرنگ خاکستری در آبرنگ مایع جوهری موجود است که فرآیند نقاشی را نه تنها برای مبتدیان، بلکه برای حرفه ای ها نیز تسهیل می کند. رنگ های این نوع آبرنگ در بین هنرمندان تقاضای زیادی دارد. رنگ های آبرنگ جوهری در ظرف شیشه ای قرار گرفته اند که به راحتی تمیز می شوند و به شما امکان می دهند رنگ های مختلف را با هم مخلوط کنید.

آبرنگ جوهری|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

قلم موی آبرنگ

انتخاب قلم موی آبرنگ در وسایل نقاشی آبرنگ همیشه آسان نیست. به هر حال، تکنیک های مختلف به ابزارهای متفاوتی نیاز دارند، اگر می‌خواهید بدانید که از کدام قلم مو استفاده  کنید، بهتر است اشکال مختلف آن را امتحان کنید. به یاد داشته باشید که آشنایی با اشکال مختلف قلم موی آبرنگ زمان می برد. هر قلم مو با در نظر گرفتن مو، شکل، اندازه و طول دسته، هدف خاص خود را دارد.

انواع قلم موی آبرنگ|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

انواع قلم مو از نظر نوع مو

موی طبیعی یا حیوانی یک محصول پرکاربرد در صنعت است. موی طبیعی توانایی بسیار خوبی در نگه داشتن رنگ دارد زیرا مو دارای پوسته های ریز و میکروسکوپی است. هر نوع موی حیوان دارای ویژگی های متمایز خود است که بر روی خواص قلم مو تأثیر می گذارد.

قلم موهای آبرنگ را می توان از موهای سنجاب درست کرد. این یک قلم مو ضروری برای نقاشی آبرنگ بوده، زیرا موهای آن بسیار نرم و کرکی است که به قلم مو اجازه می دهد مقدار زیادی رطوبت را جذب کند. چنین قلم موهایی را می توان هم برای نقاشی های بزرگ و هم برای جزئیات کوچک استفاده کرد.  نکته قابل توجه این است که قلم مو ها با موهای مصنوعی برای آبرنگ نامناسب هستند، آن ها بیش تر برای رنگ های اکریلیک استفاده می شوند

قلم موی تولید شده از موی بز، طراحی شده برای رنگ آبرنگ بوده که هنرمند نه تنها می تواند به راحتی از آن ها استفاده کند، بلکه در قیمت نیز صرفه جویی می کند. برای انتخاب قلم مو برای نقاشی کودکان به مهارت های نقاشی آن ها توجه کنید. قلم موی سمور، گران ترین ابزار مورد استفاده هنرمندان حرفه ای است. انتخاب چنین قلم مو هایی کشیدن خطوط نازک را ممکن می کند، می توان از آن ها برای نقاشی با گواش و آبرنگ استفاده کرد.

انواع قلم مو براساس مو|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

انواع قلم مو از نظر شکل

برای انتخاب صحیح قلم مو ، به شکل آن ها نیز باید توجه شود.  همچنین باید بدانید از کدام قلم موها برای آبرنگ، گواش یا رنگ روغن استفاده کنید:

۱) قلم مو های پهن یا صاف: برای رنگ کردن مناطق بزرگ با رنگ، پس زمینه استفاده می شود.

۲) قلم مو های گرد با انتهای نوک تیز: با این قلم مو ها جزئیات اصلی تصویر، سایه ها، هایلایت ها و … را می توان انجام داد.

۳) قلم مو های گرد نازک: برای جزئیات نهایی تصویر استفاده می شود. یعنی، به عنوان یک قاعده، این ها کوچکترین اندازه های قلم مو هستند که به شما امکان می دهند جزئیات کوچک را در یک نقاشی بکشید.

قلم مو براساس شکل|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

کاغذ مناسب نقاشی آبرنگ

اگر به آبرنگ علاقه دارید، بهترین انتخاب برای کشیدن نقاشی با آن، کاغذ است. در این صورت لازم است نوع ضخامت و دانه بندی کاغذ را رعایت کنید تا در حین افزودن آب به رنگدانه های کاغذ حالت خود را از دست ندهد.

کاغذ نرم و مرطوب

اگرچه آبرنگ یکی از محبوب ترین انواع رنگ برای وسایل نقاشی آبرنگ است، اما کار با آن بسیار دشوار است. این به این دلیل بوده که در اکثر تکنیک های آبرنگ با کمک آب انجام می شود. کاغذ ساده پس از برخورد با آب، خیس و پف می کند، که آن را به گزینه ای ضعیف تبدیل می کند. برای نقاشی با آبرنگ به کاغذ نرم و مرطوبی نیاز دارید که تحت تاثیر آب تغییر شکل ندهد.

کاغد نرم و مرطوب|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

کاغذ مقوایی

کشیدن نقاشی روی کاغذ ضخیم تر (۳۰۰ – ۶۰۰ گرم در متر مربع) آسان تر است. کاغذ ضخیم اغلب رطوبت را به خوبی حفظ می کند و برای نقاشی با آبرنگ مناسب است.

کاغذ مقوایی|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

ابزار های جانبی

مبتدیان همچنین می توانند لیست لوازم جانبی آبرنگ را مشاهده کنند. در اینجا ابزارهای بسیار مفیدی را خواهید یافت که می توانید به دلخواه آن ها را برای آموزش نقاشی در تهران خریداری کنید.

تخته شاسی یا زیر دستی

برای صاف کردن و ثابت کردن یک ورق کاغذ، به یک سطح مسطح نیاز دارید. بنابراین می توانید تصاویر را روی یک سطح صاف به راحتی بکشید.

گیره

زمان کشیدن قلم مو بر روی کاغذ، امکان انجام حرکت آزادانه قلم مو بر روی کاغذ و خراب شدن نقاشی وجود دارد. برای رفع این مشکل می توانید گیره های فلزی یا پلاستیکی بخرید که با اطمینان، ورق یا عکس اصلی را ثابت می کنند.

گیره از وسایل آبرنگ| وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

چسب کاغذی

نوار چسب برای محکم کردن ورق روی میز یا تخته شاسی استفاده می شود و عملکردی مشابه گیره دارد.

مداد و مداد تراش

برای کشیدن طرح قبل از رنگ آمیزی از مداد و مداد تراش استفاده می شود. هرچه خطوط نازک تر و ضعیف تر باشند، برای رنگ آمیزی نقاشی بهتر است. بنابراین، به جای HB، ۲B از ۲H استفاده کنید.

مداد و مداد تراش|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

کاردک

بسیاری از هنرمندان از کاردک ها به عنوان جایگزینی برای قلم موها در وسایل نقاشی آبرنگ استفاده می کنند. هنگام خرید یک کاردک پالت، به سر آن توجه کنید. سر کاردک  باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد. دسته آن نیز باید صاف و راحت باشد.

 

پالت مخصوص آبرنگ

پالت یک ابزار کاملا ضروری برای نقاشی با آبرنگ است. چند قطره رنگ را می توانید به راحتی روی پالت بریزید  و بلافاصله شروع به رنگ آمیزی یا مخلوط کردن رنگ های مختلف کنید. نکته مهم این است که پالت های پلاستیکی را انتخاب کنید. آن ها برخلاف پالت های چوبی ، آب را جذب نمی کنند، بنابراین رقیق کردن رنگ های خشک شده آسان تر است. به علاوه پالت های پلاستیکی ارزان تر است.

یکی از مدل های پالت مخصوص آبرنگ|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

ظرف شست و شو

برای شستشوی قلم مو و رقیق کردن رنگ ها به آب نیاز دارید. هم چنین می توانید پس از شستشو، قلم موهای خود را داخل ظرف قرار دهید.

ظرف شستشو|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

ظرف آب تمیز

اگر می‌خواهید نقاشی با آبرنگ ‌هایتان تمیزتر باشد، استفاده از ظرف آب تمیز است. همیشه باید در یک شیشه آب تمیز وجود داشته باشد که باید برای کشیدن و رقیق کردن رنگ استفاده شود.

ظرف آب تمیز|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

قلم مو در سایزهای مختلف

برای نقاشی با آبرنگ به ۳ قلم مو نیاز دارید: ۱) قلم مو بزرگ : برای رنگ کردن پس زمینه ۲) قلم مو متوسط ​​: برای تکمیل طرح اصلی ۳) قلم مو کوچک : برای طراحی جزئیات

دستمال پارچه ای

قطعا باید رنگ باقی مانده روی قلم مو را پاک کنید، بدین منظور استفاده از دستمال پارچه ای بسیار کارآمد است.

دستمال پارچه ای|وسایل مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ

سخن پایانی

هنرمند برای نقاشی با آبرنگ به ابزار، اشیا و مواد خاصی نیاز دارد. این چیزی است که برای کار با آبرنگ نیاز دارید. به یاد داشته باشید، همیشه می توانید با ابزارهای کم هزینه، نقاشی با آبرنگ را در بهترین آموزشگاه نقاشی در تهران شروع کنید و به تدریج با افزایش مهارت خود را حرفه ای کنید. در پایان باید بدانید که خرید وسیله مورد نیاز برای نقاشی آبرنگ تا حدود زیادی به کیفیت و جیب شما بستگی دارد.

لینک منبع

آخرین مطالب

آموزش طراحی و طراحی چهره با

بیش از 50% تخفیف

زمان تا پایان تخفیف خرید دوره آموزش طراحی استاد مصطفایی

روزها
ساعت
دقیقه
ثانیه ها
نمایش ویدیو درباره تصویر صورت طراحی شده با اتود