در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

نشان دادن عمق در طراحی را “پرسپکتیو” میگویند.

اصولی که در این مقاله نشان میدهیم شما را در آشنایی با مسایل پرسپکتیو یاری می دهد.

پرسپکتیو – استوانه ها

هر چیزی را که طراحی میکنید در رابطه با ارتفاع چشم است یعنی در رابطه با خطی فرضی و افقی است که به هنگام نگاه کردن به جلو در مقابل چشم قرار میگیرد.
بیضی های مختلف تصویر زیر نشان می دهند که وقتی شیء پایین تر از ارتفاع چشم قرار میگیرد قسمت بالای آن دیده می شود. وقتی که شیء بالاتر از خط ارتفاع چشم قرار میگیرد قسمت زیر آن دیده می شود. سطحی را که در این صفحه می بینید پایین تر از ارتفاع چشم قرار داشته است. هرقدر بیضی از خط افق. چه از بالا و چه از پایین بیشتر فاصله داشته باشد پهن تر می شود.
بیضی نمایش یک شیء گرد است. سطل از بیضیها و خطوط مستقیم تشکیل شده است. در ضمن پیشروی باید اشیاء گرد دیگری نظیر کره و مخروط را نیز طراحی کنید.

پرسپکتیو-سطل
پرسپکتیو-استوانه

آموزش طراحی چهره

اگر دوست دارید همراه با عکس گام به گام طراحی چهره یاد بگیرید کلیک کنید.

پرسپکتیو – مکعب ها

وقتی که از مکعب یا مربع طراحی میکنید باید قانون کوته نمایی را مورد توجه قرار دهید. همانطور که در طراحی آسیاب قهوه مشاهده میکنید گوشه های نزدیک به شما بلندتر از گوشه های دورتر است.
توجه داشته باشید که خطوط موازی آسیاب قهوه وقتی از ما فاصله می گیرند به نظر می رسد که به هم نزدیک می شوند. اگر آنها به حد کافی از ما دور شوند روی خط ارتفاع چشم در نقطه ای به نام نقطه گریز به هم می رسند. شما همواره می توانید پرسپکتیو خود را با به هم رسیدن خطهای موازی در یک نقطه بررسی کنید.
آسیاب قهوه نیز همانند سطل پایین تر از ارتفاع چشم قرار دارد و ما از بالا به آن نگاه میکنیم.

پرسپکتیو-آسیاب-قهوه
پرسپکتیو-مکعب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب