تصویر چندین کاغذ در دست فردی

از قدیم  تا به الان اصول ساخت کاغذ، برای هر نوع کاغذی یکسان بود ولی نوع مصرفی آن با هم متفاوت بود و به همین خاطر ویژگی‌های مختلفی را در هر برگِ آن قرار دادند تا شما طبق نیاز خود آن‌ را خریده و استفاده کنید. دربازار کاغذهای مختلفی وجود دارند که بستگی به نوع خمیر استفاده شده در آن‌ها، قیمتشان هم نیز فرق دارد؛ برخی گران قیمت و برخی ارزان اند. انواع گران آن بیشتر کاغذهای دست ساز می‌باشند که طبق استاندارد خاصی درست نشده اند واز نظر سایز فرق دارند. در ادامه  با برخی از کاغذهای مناسب در طراحی آشنا می‌شوند.

کاغذهای طراحی جزو یکی از مهم ترین  ابزارهایی به شمار می‌آیند که کیفیت آن‌ها تاثیر مستقیم و زیادی بر روی  ظرافت و شفافیت و زیبایی طراحی دارد. یک طراح یا نقاش به هر اندازه ای که مهارت و تجربه داشتباشد، باز هم بخشی از نتیجه ی کارش بستگی به انتخاب و کیفیت ابزار استفاده شده دارد چون لازمه ی طرحش  را دربر می‌گیرد.

درواقع دنیای کاغذ، یک دنیای ژرف و گسترده است و هر کدام از انواع کاغذها کاربردهای خاص خودشان را دارند و در جای مناسب  مانند اداره‌ها یا مراکزهنری و…استفاده می‌شوند. اگر بخواهیم کاغذها را دسته بندی کنیم از نوع جنس، کیفیت، رنگ، اندازه، بافت کاغذی و…متفاوت اند و در مصارف متعدد به کار برده می‌شوند مانند کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه، کاغذ طراحی و …

 

تصویر چندین کاغذ انباشته شده روی هم برای مقاله کاغذهای مناسب در طراحی

 

انواع کاغذ

انواع مختلف کاغذ‌های طراحی عبارت اند از:

 • کاغذ کاهی:

  کاغذ کاهی کاغذی ارزان قیمت می‌باشد که به همین دلیل بین مقوا و کاغذ وجود دارد و بیشتر به عنوان چک نویس یا چاپ ارزان یا بسته بندی‌های ارزان قیمت و استفاده برای پیچیدن مواد غذایی و خوراکی مثل ساندویچ، پیراشکی و…استفاده می‌شود. در قدیم مردم استقبال فراوانی از این کاغذ داشتند و به وسیله دستگاه‌های مکانیکی تولیدش می‌کردند.

 • کاغذ پارس:

   

  شرکت گروه صنایع کاغذ پارس به عنوان یکی از صنعت‌های جانبی نیشکر در سال هزار و سیصد و چهل و نه در کنار کارخانه نیشکر هفت تپه و با هدف تبدیل کردن تفاله ی نیشکر(ضایعات کشاورزی) به انواع خمیر و کاغذ چاپ و تحریر و بسته….ساخته شده است. حتی این کارخانه به تولید انحصاری کاغذ لیوان یکبار مصرف بر پایه ی خمیر صددرصد ویرجین هم پرداخته است.

 • کاغذ سفید چاپ:

   

  یکی دیگر از کاغذهای مناسب طراحی،کاغذ سفید چاپ است. سفید چاپ کردن پرینتر مربوط به خود دستگاه می‌شود. اشکال سفید پرینت شدن برگه‌ها، تنها به پرینت سیاه و سفید بستگی ندارد .

 • کاغذ گلاسه:

   

  این کاغذ یک کاغذ مرغوبی است که یک روکش از نوع روکش ژلاتین دارد که سطح آن‌را صیقلی و صاف کرده است. برای طراحی و چاپ دو نوع کاغذ وجود دارد که متمایز از بقیه اند چون از این کاغذها( کاغذ تحریر-کاغذ گلاسه) بیشترین استفاده را می‌شود. این کاغذ بخاطر براق بودن سطح خود رنگ را به خوبی در داخل بافت خود کاغذ جذب نمی‌کند و و این امر باعث می‌شود که مرکب روی کاغذ قرار گیرد و رنگ‌ها از کیفیت و شفافیت خیلی بیشتری بهره ممد شوند.

تصویر کاغذ های گلاسه

 

 • کاغذ تحریر:

   

  یکی از پرکاربردترین کاغذها، کاغذ تحریر می‌باشد. این کاغذ آشناترین کاغذ برای شما است چون به صورت روزمره در روزنامه، کتاب، دفتر و پرینتر، چاپ کاتالوگ، کاغذ یادداشت، سررسید، اوراق اداری، پاکت نامه و… وجود دارد.
  این کاغذ دارای سطح چند قسمتی و بافت دار است که باعث می‌شود موقع چاپ یا نگارش، جوهر به راحتی به بافت آن جذب شود و ماندگاری و کیفیت آن را افزایش دهد. این کاغذ سفید رنگ می‌باشد و خود به چند دسته تقسیم می‌شود.  اصلی ترین ویژگی این کاغذ، خمیر استفاده شده در آن است . درصنعت چاپ هرچقدر کاغذ سفیدتر باشد، قیمت آن بیشتر است و بالعکس.

 • کاغذ روزنامه:

   

  جنس این کاغذ از تفاله چوب یا خمیر چوب و الیاف بازیافتی است که بدون استفاده از عملیات مکانیکی روی مواداولیه آن ساخته می‌شود. این کاغذ دارای دو ماده به نام لیگنین و سلولز است که بیشترین ترکیبات در چوب اند؛ این دو ماده باعث جلوگیری از پارگی و خرابی کاغذ می‌شوند. این کاغذ مورد پسند موسسات و چاپخانه ها است چون قیمت پایین دارد، قابل چاپ است، جنس کاغذش از مقاومت بالایی است و برای چاپ عکس از وضوح بالایی برخوردار است.

 • کاغذ کتان:

   

  کاغذ کتان کاغذی است که دارای ظرافت و بافت بالایی می‌باشد و توسط کسب و کارهای مختلف قرار می‌گیرد و همچنین کاغذهای مناسب در طراحی می‌باشد. در ساخت کاغذ کتان از الیاف گیاه کتان استفاده می‌شود و مزیت آن این است که انعطاف پذیری بالایی دارد، مقرون بر صرفه بودن، سازگاری آن با محیط، پاپ شدن رنگ‌ها و…است. این کاغذ گزینه ی مناسبی برای منوی رستوران، کارت ویزیت، چاپ سربرگ و…است. کاغذ کتان در بازار به شکل کاغذ امباس و کتان آلمانی هم وجود دارد.

 • کاغذ کاربن لس:

   

  این کاغذ قابلیت کاربن را دارد اما با این تفاوت که در ظاهر آن هیچ کاربنی دیده نمی‌شود و هیچ گونه کثیفی ندارند؛ و با اضافه کردن زباله به همان نسخه ی اصلی خود باقی می‌ماند، این فایده ی بزرگی برای محیط زیست تلقی می‌شود وکمتر آسیب وارد می‌کند و باعث می‌شود که درختان کمتری قطع شوند. این کاغذها در امور اداری استفاده می‌شوند و در رنگ بندی‌های مختلف عرضه می‌شوند. به این کاغذ، کاغذ خودکپی هم گفته می‌شود چون تاریخ مصرف دارند و هرچه از تاریخ تولیدشان بگذرد حساسیت کمتر و چاپ شان کمرنگ تر می‌شود.

 • کاغذ صنعتی:

   

  این کاغذ دارای مقاومت بالا است که از سولفات خمیر پالپ تهیه می‌شود. این نوع کاغذ معمولا با رنگ قهوه‌ای یا رنگ سفید تولید و ساخته می‌شود. دوام زیادی دارد و اکثرا برای بسته بندی کارتن، جعبه، پاکت به کار می‌رود و وزن متنوعی هم دارد. کاغذهای صنعتی کرافت بسیار تنوع دارند؛ چون شامل کاغذهای کرافتی اند که سفید نشده اند و برای بسته بندی استفاده می‌شوند، تا کاغذهای کرافت سفید شده که برای تهیه کاغذهایی اند که پیوستگی بافت آن‌ها قوی شده است،

 

تصویر کاغذ های صنعتی که با آن جعبه درست شده

 

استفاده شوند. این کاغذ از ۱۰۰٪ الیاف سلولزی با نشاسته ساخته شده است و تنها کاغذی است که برای جعبه‌های تولد و هدیه و کیسه‌های کاغذی استفاده می‌شود چون کاغذهای دیگر نمی‌توانند وزن‌های زیادی از جمله هدیه را تحمل کنند.

سوالات متداول

 •  کدام یکی ار کاغذ ها مناسب طراحی هستند؟
  کاغذ سفید چاپ یکی از مناسب ترین کاغذ ها برای شروع طراحی است. شما می توانید برای مطالعه کامل تر به صفحه آموزش طراحی با مداد در تهران مراجعه کنید.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای