در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

پنج تکنیک برای کشیدن منظره که باید بدانید

اشتراک گذاری:

تصویر کشیده شده پل یا مداد برای مقاله

هر نقاشی یا طراحی مستلزم بایدها و چگونگی و یک سری از قواعد می‌باشد که شما باید نسبت به آن‌ها آگاهیِ مورد نیاز را داشته باشید تا بهتر به آن بپردازید و فوت و فن را بدانید و طراحی بهتری به تصویر درآورید. برای طراحی و کشیدن منظره  که یکی از جذاب ترین و لذت بخش ترین بخش‌های هنر نقاشی است،
اگر نکات اصولی و مهم را در مراحل آن پیاده سازی کنید نتیجه ی بسیارمطلوبی می‌گیرید. در واقع برای طراحی کردن یک منظره می‌توانید از هر تکنیک و کاربردی که خودتان با آن راحت تر و مسلط تر هستید استفاده کنید.

تصویر طراحی شده از منظره جنگل برای مقاله کشیدن منظره

کشیدن منظره

یکی از تکنیک‌هایی که برای کشیدن و طراحی منظره بسیار رایج است، طراحی با ذغال است چون هم بسیار راحت و ساده است و هم سرعت اجراکردن آن بیشتر از روش‌های دیگر است و سریع تر می‌توان طرح موردنظر را ترسیم کرد. یک فایده و مزیت دیگری که در به کارگیریِ ذغال در طراحی وجود دارد، منظره ی تیره ی آن است که می‌توانید با آن سایه و روشنی موردنظر را ایجاد کنید.

برای کشیدن منظره یکی از گزینه های مناسب آبرنگ است که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه آموزش نقاشی آبرنگ در تهران مراجعه کنید.

اگر فکر می‌کنید که کشیدن نقاشی یا طراحی با استفاده از ذغال برای شما سخت و دشوار است، اصلا مسئله ای نیست چون می‌توانید از مداد یا گرافیت که برای طراحی استفاده می‌شود استفاده کنید؛ هم کاربردی تر و هم ساده تر از کشیدن منظره با ذغال است. برای کشیدن یک منظره اگر چند اصول را بدانید و طبق آن پیش بروید منظره ی زیباتری را خواهید داشت، در ادامه ما به این چند نکته اشاره خواهیم کرد:

۱-به صحنه با نمای کلی نگاه کنید.

اینکه بخواهید قبل از شروع نقاشی دقیق به منظره نگاه کنید، یعنی ۸۰٪ کار را انجام داده اید. چون قبل از شروع نقاشی شما باید در واقع قوه ی تخیل خود را فعال کنید و بنشینید به منظره نگاه کنید تا بتوانید کاملا آن‌ را آنالیز کنید و در ذهن خود جای دهید و تک تک جزئیات آن را به خاطر بسپارید و ببینید ذهن شما از این منظره چه برداشتی خواهد کرد. بعد روی بوم یا صفحه خودتان خط‌ها را به خصوص خط عمودی و افقی را کشیده و شروع کنید.

۲-اشکال ساده در منظره را در نظر بگیرید.

یک منظره را وقتی با دقت نگاه می‌کنید ممکن است اشکال و نکات و جزئیات زیادی داشته باشد. بیشتر برای آنکه بدانید چگونه باید نقاشی خود را شروع کنید اول مانند مبتدی‌ها چند تا شکل ساده و حجم ساده ای از آن‌ها را رسم می‌کنید؛ یعنی از شکل‌های بزرگ‌ تر شروع کنید و بکشید و بعد آن‌ها را به ترتیب کوچک تر کنید و به بخش‌های مختلف تقسیم کنید تا با هم متناسب در بیایند اما خیلی ریز و جزئی به آن دقت نکنید. سعی کنید اشکال و اشیا را با پس زمینه ی شفاف رسم کنید و داخل آن ها را رنگ آمیزی نکنید. در کشیدن منظره به اصول آن توجه داشته باشید.

تصویر برای قسمت کشیدن اسکیس از دره و منظره برای مقاله کشیدن منظره

۳-ابتدا اسکیس  بکشید

منظور از اسکیس همان طراحی نیمه کاره و ناتمام است، یعنی ایده را پیاده کنید چون بیشتر از مهارت طراحی اهمیت دارد. در اسکیس از جزئیات نقاشی صرف نظر می‌شود و ایده و کلیات نقاشی اهمیت بیشتری دارد، برای مثال: در کشیدن یک درخت بافت برگ هایش را با هاشور و خط خطی نمایش می‌دهیم که بیننده متوجه فرم درخت شود ولی جزئیات شکل برگ‌ها را کامل نمی‌کشیم و مخاطب نمی‌بیند؛ چون اسکیس معمولا با یک رنگ و وسیله کشیده می‌شود. هر چه آن نقاش طراحی بالاتری را دارا باشد، اسکیس روان تر و دارای حرکت بیشتری را می‌تواند اجرا کند.

کشیدن اسکیس یکی از مهارت های مهم در طراحی کردن است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه آموزش طراحی چهره در تهران مراجعه کنید.

۴-جزئیات را اضافه کنید

بعد از اینکه اشکال ساده را حدودا تا درصدی از نقاشی بر روی صفحه پیش رفتید و کشیدید پس این دفعه نوبت به جزئیات می‌رسد. حالا که اسکیس را هم کشیده اید و مخاطب متوجه نقاشی شده است، باید جزئیات را به آن اضافه کنید که نقاشی دقیق تری داشته باشید. در این مرحله تمام سعی خود را به کار بگیرید تا منظره را با یک چشم انداز خوب رسم کنید چون زمان آن رسیده است که با اضافه کردن جزئیات به منظره آن را تکمیل کنید. این جزئیات نقاشی  شامل، کشیدن منظره در در و پنجره و تنه ی کامل درختان و…خلاصه می‌شود.

۵-اشکال را پررنگ کنید.

در این مرحله که جزو آخرین مرحله می‌باشد، باید تصمیم نهایی خود را بگیرید و انتخاب کنید که کدام قسمت بیشتر مورد توجه و بیننده قرار بگیرد و برای او جذاب تر به نظر برسد. در نقاشی اگر می‌خواهید قسمتی بیشتر مورد توجه و رضایت قرار گیرد و بیشتر دیده شود، باید آن قسمت را پررنگ تر کنید. اگر در نقاشی منظره ای از چند تا ساختمان را رسم کرده اید، همه ی ساختمان ‌های دارای یک مشخصات را پررنگ نکنید. با تمرین  و تکرار مداوم هرروز و کشیدن منظره می‌توانید مناظر زیبا را که از نظر اصول نقاشی هم صحیح هستند را رسم کنید.

عناصر مهم در طراحی منظره

در طراحی یک تصویر و منظره پنج عنصر مهم وجود دارد که باید برای داشتن یک طراحی اصولی آن‌ها را در نظر بگیرید و توجه کنید؛ این عناصر عبارت اند از : رنگ، خط، بافت و مقیاس موجود در طراحی .

ما در تئوری رنگ‌ها بارها و بارها داشتیم که رنگ، جزو عناصر مهم و اصلی  در طراحی و نقاشی است. همچنین خطوط هم عنصر مهمی به شمار می‌رود که طرح از آن‌ها شکل می‌گیرد و نقش می‌پذیرد، یعنی طراح در ابتدای کشیدن یک منظره، از خط و خطوط استفاده می‌کند. عنصر بعدی هم عنصر فرم است که به عنوان شکل و ساختار توصیف می‌شود، برای مثال: در کشیدن یک درخت باید حتما به فرم و شکل آن توجه کنیم و بعد آن را به طور کامل رسم کنیم.

بافت در طراحی یا نقاشی یک منظره، یک ماده ی بصری مهم به شمار می‌رود، مانند رسم کردنِ یک برگ درخت که باید به بافت آن توجه کرد. مقیاس هم یکی از مهم ترین عنصر در طراحی است که تعیین کننده اندازه ی هر چیزی در طراحی می‌باشد. بدون شک نکته‌های کلیدی و مهم برای کشیدن منظره در این مقاله توانسته است که بهترین زمینه را برایتان رقم بزند تا هنرمندی خبره و زبردست شوید و طراحی‌های کامل و ظریف تری داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش نقاشی می توانید به صفحه آموزش نقاشی در تهران مراجعه کنید.

آخرین مطالب

آموزش طراحی و طراحی چهره با

بیش از 50% تخفیف

زمان تا پایان تخفیف خرید دوره آموزش طراحی استاد مصطفایی

روزها
ساعت
دقیقه
ثانیه ها
نمایش ویدیو درباره تصویر صورت طراحی شده با اتود