تصویر شاخص از ابزار های طراحی و نقاشی برای مقاله 10 نکته برای سرعت بخشیدن به طراحی و نقاشی

اگر شما هم جزو علاقه ­مندان به طراحی و نقاشی باشید حتما پس از کسب مهارت و توانایی خلق آثار مختلف، به این موضوع فکر کرده­ اید که چطور سرعت خود را در طراحی افزایش دهید. البته باید بدانید که پروسه پیشرفت در این حوزه نیازمند صبر و شکیبایی زیادی است؛ گاهی اوقات برای سرعت بخشیدن به طراحی باید تمرین­هایی را انجام بدهید که شاید جذابیت زیادی برای شما نداشته باشد اما تاثیر بسزایی در کسب مهارت و به تبع آن، افزایش سرعت شما در طراحی خواهد داشت.

ابتدا بهتر است کمی واقع بین باشید و مشخص کنید که سطح مهارت شما در چه حدی است؟ و می­خواهید توانایی­های خود را به چه سطحی ارتقاء دهید؟ این نکته مهم را فراموش نکنید که شما برای حرفه­ای شدن نیاز به تمرین مداوم دارید؛ مغز و دست شما درست مثل ماهیچه یک فرد ورزشکار برای قوی­تر شدن، نیاز به تمرین و ممارست دارد. در ادامه به نکات مهم برای افزایش سرعت در طراحی می­پردازیم.

 1. انتخاب زمینه

اکثر ما طبق عادت برای شروع و سرعت بخشیدن به طراحی به سراغ کاغذ سفید می­رویم؛ اما نکته­ای که لازم است به آن توجه کنیم این است که انتخاب زمینه سفید سبب می­شود تا به دنبال تیره کردن طرح­های رسم شده باشیم و در اعمال ارزش خطی افراط نماییم؛ اما چنانچه از یک زمینه متعادل استفاده نماییم، با یک ارزش خطی متوسط و متعادل در تیره و روشن کردن طراحی پیش می­رویم. بنابراین بافت و نوع زمینه کاغذی که برای نقاشی انتخاب می­گردد می­تواند در افزایش سرعت و کنترل شما بسیار موثر باشد.

 

تصویر شخصی در حال طراحی کردن بر روی کاغز برای مقاله سرعت بخشیدن به طراحی

 

 1. طراحی و نقاشی به صورت مجموعه و هم­زمان

راهکار دیگری که سبب تسریع در طراحی شما می­گردد، خلق چندین نقاشی به صورت هم­زمان و در یک مرحله است. از مهم­ترین دلایل این امر می­توان به نکات زیر اشاره نمود:

 • می­توانید بدون اینکه نیاز باشد قلموی خود را تمیز کرده و یا به شست ­و ­شوی آن بپردازید، از یک رنگ به طور هم­زمان برای چند اثر استفاده نمایید.
 • برای سرعت بخشیدن به طراحی در فاصله زمانی که یک نقاشی را اجرا نمودید و نیاز است تا برای خشک شدن آن درنگ کنید، می­توانید به طراحی اثر بعدی بپردازید.
 • در صورت انتخاب یک تکنیک برای مجموعه، در یک زمان مشخص بارها و بارها آن را تکرار می­کنید که این امر تاثیر بسزایی در افزایش مهارت و سرعت طراحی شما خواهد داشت.
 1. اشیاء و لایه ­ها را به صورت درست رنگ ­آمیزی کنید

اصول درست یک نقاشی به این شکل است که برای شروع، به رنگ­آمیزی زمینه پرداخته در مرحله بعد لایه میانی و در آخر نیز به سطحی­ترین لایه بپردازید. یک مثال ساده برای روشن شدن مطلب، نقاشی یک درخت با پس ز­مینه آسمان است. در این اثر ابتدا لازم است به رنگ­آمیزی آسمان پرداخته و سپس لایه درخت را به آن اضافه نمایید. به این ترتیب این تکنیک ساده، کمک زیادی به صرفه­جویی در وقت شما می­نماید.

 

تصویر فردی در حال رنگ آمیزی کردن

 

 1. ایجاد خط صاف با چسب کالک

از دیگر ترفند­های سرعت بخشیدن به طراحی، استفاده از چسب کالک برای ترسیم خطوط صاف است. این چسب، بی­رنگ و مات می­باشد و گزینه­ای عالی برای زمان­هایی است که به دلیل لرزش دست قادر به کشیدن خطوط صاف نیستید. به کمک این چسب می­توان در کمترین زمان ممکن، یک اثر حرفه­ای و تمیز خلق نمود و دیگر وقت زیادی را برای اجرای خط­های صاف هدر نداد.

 1. برخی از بخش­ها را از عمد نیمه­ کاره بگذارید

گاهی اوقات به منظور جلب توجه مخاطب و ایجاد حس کنجکاوی در او، لازم است که طرح مورد نظر را به صورت نیمه­کاره رها کنید! بسیار دیده شده که هنرمندان مختلف در سراسر دنیا آثار خود را به شکل کامل نشده ارائه کرده­اند؛ یا در کتاب­های طراحی به وفور می­بینیم که یک اثر به شکل نیمه­کاره و یا بدون رنگ­آمیزی کامل اجرا شده ­است. هدف از این امر خلق آثار آموزشی و یا اجرای ایده­های نقاش می­باشد.

 1. در بخش­هایی از رنگ­های تخت و بی­سایه استفاده کنید

به منظور سرعت بخشیدن به طراحی، می­توانید بخش­هایی از اثر خود را بدون اجرای سایه رها کنید. اما توجه داشته باشید که این کار نیازمند دقت و ظرافت بالایی است؛ چرا که عموما هنرجویانی که به دلیل نداشتن مهارت و تجربه کافی دارای ضعف­هایی در آثار خود هستند از این ترفند استفاده می­نمایند. بنابراین مراقب باشید تا هیچ نقصی در اثری که خلق نمودید نمایان نشود.

 1. به کار خود عکس بیفزایید

در زمان­هایی که نیاز دارید تا یک فایل از آثار خود تهیه نمایید، به کمک عکاسی می­توانید به میزان قابل توجه­ای در وقت خود صرفه­جویی نمایید. به عنوان مثال، در طراحی­های مختلفی که دارید از عکس­ها استفاده نمایید؛ به این صورت که با تکنیک کلاژ و یا به عنوان زمینه کار از این عکس­ها بهره بگیرید. استفاده از عکس ­های بیشتر نیاز به رنگ ­آمیزی آثار را کاهش داده و به این ترتیب سبب سرعت بخشیدن به طراحی شما می­گردد.

 

تصویر فردی در حال نگه داشتن قلم نقاشی

 

 1. از قلموی درشت استفاده کنید

چنانچه از آن دسته هنرمندانی هستید که علاقه زیادی به طراحی مینیاتوری و با جزئیات زیاد دارید، پیشنهاد می­کنیم به استفاده از قلموی درشت و طراحی­های متفاوت هم فکر کنید! این امر سبب می­شود تا در فاصله زمانی کم، بتوانید طرح­های زیادی خلق کرده و به آسانی و بدون نیاز به صرف زمان زیاد، به نقاشی و رنگ­آمیزی لبه­های کار بپردازید.

 1. از کپی کار خود در طرحی دیگر استفاده کنید

گرچه این روش، در دنیای هنر قابل قبول نیست اما در برخی مواقع می­تواند تاثیر بسزایی در افزایش خلاقیت و تسریع در خلق یک اثر ارزشمند داشته باشد. ممکن است گاهی نیاز داشته باشید که اثر خود را در ابعادی بزرگ­تر و یا با تکنیکی دیگر مجددا کار کنید. یا در مواردی برای سرعت بخشیدن به طراحی بخواهید طرح قبلی خود را با طرح جدید تلفیق نمایید که این روش بسیار مفید و موثر خواهد بود.

 1. اثر خود را به صورت دیجیتالی روتوش کنید

به طور کلی امروزه نرم­افزار و دنیای دیجیتال تاثیر بسزایی در افزایش سرعت اجرای آثار در هنرمندان داشته است. استفاده از نرم افزارهایی مانند فتوشاپ و… می­تواند به شما در تلفیق و ترکیب چند اثر و کپی از آثار قبلی کمک زیادی نماید. در پایان نیز می­توانید آن را به راحتی پرینت بگیرید؛ به این ترتیب با سرعت بخشیدن به طراحی از اتلاف وقت جلوگیری نمایید.

 

سوالات متداول

 • بهترین روش برای سرعت بخشیدن به طراحی چیست؟
  برای سرعت بخشیدن به طراحی کارهایی می شود انجام داد که می توان به بعضی از آنها اشاره کرد که عبارتند از انتخاب کردن زمینه، استفاده کردن از ابزار های مختلف مانند استفاده از چسب برای ایجاد کردن خط صاف و ناتمام نگه داشتن قسمت هایی از کار و …
 • برای یادگیری طراحی چه راهی توصیه می شود؟
  برای یادگیری طراحی مسیری که به شما پیشنهاد می شود این است که ابتدا با تحقیق کردن انتخاب نوع طراحی که دوست دارید انجام دهید را انتخاب کنید و یا اگر در تهران هستید و خواهان آموزش طراحی هستید می توانید در دو نوع آموزش شروع کنید که می توانید به صفحه آموزش طراحی چهره در تهران و آموزش طراحی با مداد در تهران مراجعه کنید.
 • مسیر مناسب برای آموزش نقاشی در تهران چیست؟
  برای آموزش نقاشی می توانید با تحقیق کردن در مورد استادی که آموزش را می خواهید از او آموزش ببینید شروع کنید که استاد مصطفایی یکی از افرادی است که در این زمینه آموزش طراحی و نقاشی یکی از معروف ترین ها است.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای