در سال ۱۴۰۲ هنرکده آنوش علاوه بر خانوم ها برای آقایان هم آموزش نقاشی و طراحی دارد.

انواع کلاس های نقاشی

هنر اشکال و فرم‌های بسیاری به خود می‌گیرد، از نقاشی و مجسمه گرفته تا شبیه‌سازی‌های هنری دیجیتال. هنرمندان حرفه‌ای و افرادی که از ابراز جنبه خلاقانه خود لذت می‌برند، در کلاس‌های هنری شرکت می‌کنند تا تکنیک‌های جدید بیاموزند و تمرین بیشتری کسب کنند. با این حال، کلاس‌هایی در مورد تاریخ هنر و فرهنگ هنری نیز برای کسانی که علاقه بیشتری به یادگیری در مورد تئوری‌ها، هنرمندان مشهور و آثار هنری مهم در طول تاریخ دارند، در دسترس است.

اشتراک گذاری:

انواع کلاس نقاشی

اولین قدم در آموزش نقاشی، آشنایی با انواع کلاس‌های نقاشی و پیدا کردن کلاس مناسب با سطح و روحیات فردی است.

برخی از کلاس‌های هنری بر تکنیک و برخی دیگر بر تاریخچه هنر تمرکز دارند. همچنین کلاس‌های هنری را می‌توان بر اساس تکنیک و همچنین سطح دسته بندی کرد. در این مقاله به معرفی انواع کلاس های نقاشی بر اساس تکنیک و همچنین سطح می‌پردازیم.

انواع کلاس های نقاشی بر اساس تکنیک

انواع تکنیک های نقاشی

کلاس نقاشی آبرنگ

کلاس‌های هنری آبرنگ به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند که چگونه به‌طور خاص با آبرنگ نقاشی کنند. نقاشی با آبرنگ به تکنیکی متکی است که با سایر اشکال هنری متفاوت است. به عنوان مثال، تکنیک قلم مو که به دانش آموزان در کلاس های آبرنگ آموزش داده می شود، در مورد نقاشی با روغن صدق نمی کند. چنین درس‌هایی همچنین به دانش‌آموزان نحوه‌ی صحیح ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر را آموزش می‌دهند که تکنیک دیگری خاص آبرنگ است. دانش‌آموزانی که در کلاس‌های مبتدی هنر آبرنگ ثبت‌نام می‌کنند، می‌توانند انتظار داشته باشند که مناظر و آب‌نماها را نقاشی کنند. دانش‌آموزان پیشرفته‌تر ممکن است وارد کلاس‌هایی شوند که به آن‌ها نحوه‌ی ترکیب مواد با ادغام زغال‌‌های رنگی و مداد رنگی را آموزش می‌دهد.

نقاشی با رنگ روغن

یکی از معروفت ترین انواع کلاس های نقاشی، نقاشی رنگ روغن است. نقاشی با رنگ روغن به دلیل تکنیک خاص خود، نیاز به یک کلاس مجزا دارد. وقتی در کلاس‌های هنریِ نقاشی با روغن شرکت می‌کنید، درباره‌ی تکنیک‌های مختلفی مانند “برس‌کشی خشک”، “رقیق کردن رنگ روغن با آب برای دستیابی به ترکیب [رنگ‌ها] مورد نظر” و “لایه‌گذاری” آموزش خواهید دید. نقاشی‌های با رنگ روغن می‌توانند دارای کمی عنصر سه‌بعدی باشند، زیرا با استفاده از ابزارهای خاصی می‌توانید شیارها، برآمدگی‌ها، خطوط مورب و سطوح شیب‌دار را در اثر خود ایجاد کنید.

آموزش نقاشی رنگ روغن در تهران

کلاس نقاشی آکریلیک

تکنیک آکریلیک به دلیل رنگ‌های پر جنب و جوش و سریع خشک شدنشان، به یکی از انواع محبوب کلاس های نقاشی تبدیل شده است. این رنگ‌ها بر پایه آب هستند و به سرعت خشک می‌شوند، که به هنرمندان این امکان را می‌دهد تا به سرعت لایه‌های مختلف رنگ را روی هم اعمال کنند و بدون نگرانی از خراب شدن اثر، تکنیک‌های مختلفی را امتحان کنند.

آکریلیک را می‌توان با استفاده از قلم مو، کاردک، اسفنج و یا حتی ایربراش اعمال کرد. این رنگ‌ها روی سطوح مختلفی از جمله بوم، مقوا، چوب و حتی پارچه قابل استفاده هستند.

یکی از مزایای تکنیک آکریلیک این است که به راحتی تمیز می‌شود. برخلاف رنگ‌های روغنی که برای تمیز کردن آنها به حلال‌های شیمیایی نیاز است، آکریلیک را می‌توان با آب و صابون شست.

آکریلیک برای خلق طیف گسترده‌ای از آثار هنری، از نقاشی‌های واقع‌گرایانه گرفته تا انتزاعی، مناسب است. این تکنیک به دلیل تطبیق‌پذیری و سرعت خشک شدنش، به انتخابی ایده‌آل برای هنرمندان در هر سطحی تبدیل شده است.

کلاس نقاشی سیاه قلم: ظرافت خطوط و سایه‌ها

سیاه قلم، یکی از قدیمی ترین انواع کلاس های نقاشی است که با استفاده از قلم موی باریک و جوهر سیاه یا خاکستر استخوان، خطوط و سایه‌روشن‌ها را روی سطحی مانند کاغذ یا مقوا ایجاد می‌کند. این تکنیک به دلیل ظرافت خطوط و توانایی خلق جزئیات دقیق، برای خلق پرتره، مناظر و سایر آثار هنری واقع‌گرایانه بسیار مناسب است.

سیاه قلم به مهارت و تمرکز زیادی نیاز دارد، زیرا هنرمند باید برای ایجاد خطوط صاف و یکدست، کنترل دقیقی بر قلم مو داشته باشد. با این حال، این تکنیک می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد و به هنرمندان امکان می‌دهد تا آثار هنری ظریف و ماندگاری خلق کنند.

کلاس مدادرنگیکلاس نقاشی مدادرنگی

مدادرنگی، ابزاری محبوب برای نقاشی و طراحی است که در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و درجه سختی موجود است. مدادهای رنگی به هنرمندان این امکان را می‌دهد تا با ترکیب رنگ‌ها و سایه‌روشن‌ها، جزئیات دقیق و تصاویر واقع‌گرایانه خلق کنند.

مدادهای رنگی را می‌توان با تکنیک‌های مختلفی از جمله هاشور، نقطه گذاری، ترکیب و محو کردن استفاده کرد. این تکنیک‌ها به هنرمندان امکان می‌دهد تا طیف وسیعی از بافت‌ها، جلوه‌ها و عمق را در آثار خود ایجاد کنند.

کلاس نقاشی پاستل گچی

پاستل گچی، نوعی رنگدانه خشک است که به صورت مدادهای کوتاه و فشرده در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها موجود است. پاستل‌ها به دلیل رنگ‌های نرم و مخملی و قابلیت ترکیب آسان، برای خلق نقاشی‌های ظریف و پر جنب و جوش بسیار مناسب هستند.

پاستل‌ها را می‌توان با تکنیک‌های مختلفی از جمله ضربه‌های مستقیم، محو کردن و ترکیب با انگشت استفاده کرد. این تکنیک‌ها به هنرمندان امکان می‌دهد تا طیف وسیعی از بافت‌ها، جلوه‌ها و عمق را در آثار خود ایجاد کنند.

کلاس نقاشی پاستل‌ گچی برای هنرمندان در هر سطحی مناسب هستند و می‌توان از آنها برای خلق طیف گسترده‌ای از آثار هنری، از نقاشی‌های ساده گرفته تا آثار هنری پیچیده و ظریف، استفاده کرد.

کلاس گواش

گواش، نوعی رنگ آبرنگ است که با مخلوط کردن رنگدانه با ماده چسبنده مانند صمغ عربی ساخته می‌شود. گواش به دلیل رنگ‌های مات و شفاف و قابلیت پوشانندگی بالا، برای خلق نقاشی‌های پر جنب و جوش و گرافیکی بسیار مناسب است.

گواش را می‌توان با استفاده از قلم مو، کاردک و یا حتی ایربراش اعمال کرد. این رنگ‌ها روی سطوح مختلفی از جمله بوم، مقوا، چوب و حتی پارچه قابل استفاده هستند.

یکی از مزایای گواش این است که به سرعت خشک می‌شود. این ویژگی به هنرمندان این امکان را می‌دهد تا به سرعت لایه‌های مختلف رنگ را روی هم اعمال کنند و بدون نگرانی از خراب شدن اثر، تکنیک‌های مختلفی را امتحان کنند.

گواش برای خلق طیف گسترده‌ای از آثار هنری، از نقاشی‌های ساده گرفته تا آثار هنری پیچیده و ظریف، مناسب است. این تکنیک به دلیل تطبیق‌پذیری و سرعت خشک شدنش، به انتخابی ایده‌آل برای هنرمندان در هر سطحی تبدیل شده است.

مجسمه‌سازی

کلاس‌های مجسمه‌سازی با متریال‌های مختلفی ارائه می‌شوند که شامل (اما محدود به) گِل، سنگ و چوب است. در کلاس‌های مجسمه‌سازی بر اهمیت شکل، خطوط و حرکت تأکید می‌شود، چرا که مجسمه‌ساز باید این عناصر را در آثارش بگنجاند. در این کلاس‌ها به هنرمندان در مورد ابزارهای مختلفی که می‌توانند برای مجسمه‌سازی استفاده کنند، از جمله دست، قلم‌تراش و چاقو آموزش داده می‌شود.

تاریخ هنر

بسیاری از هنرمندان در کلاس‌های تاریخ هنر شرکت می‌کنند تا درباره‌ی تئوری یا فلسفه‌ی پشت تکنیک‌های مشهور و هنرمندانی که آن‌ها را به کمال رساندند، بیاموزند. شرکت در کلاس‌های تاریخ هنر هم برای هنرمندان و هم برای افرادی که قصد دنبال کردن حرفه‌ای مانند فروشنده‌ی آثار هنری، مدیر موزه، مدرس هنر یا ارزیاب آثار هنری را دارند، مفید است. در این کلاس‌ها، مدرسان به دانش‌آموزان درباره‌ی چگونگی پیدایش هنر و چگونگی توسعه‌ی تئوری‌های مختلف در طول زمان آموزش می‌دهند. بسیاری از کلاس‌های تاریخ هنر بر روی دوره‌های خاص یا مناطق جغرافیایی خاصی از جهان تمرکز می‌کنند. به عنوان مثال، برخی دوره‌ها ممکن است به هنر رنسانس مربوط باشند، در حالی که برخی دیگر بر هنر رومی تمرکز می کنند.

انواع کلاس های نقاشی بر اساس سطح

معرفی نقاشی

این دوره هنرجویان را با اصول و تکنیک های اولیه نقاشی آشنا می کند. هنرجویان از طریق تجربیات گسترده، با ابزارهای نقاشی، ترکیب رنگ های اساسی، ترکیب بندی، فرم و روابط فضایی آشنا می شوند. همچنین هنرجویان با موضوعات متنوعی از جمله طبیعت بی جان، فضای داخلی، انتزاع، پرتره از خود و فیگور انسان درگیر می شوند.

کلاس نقاشی آشنایی با رنگ، پیگمنت، سطح

این دوره به طور عمیق تر و با جزئیات بیشتری به اصول اولیه نقاشی می پردازد. هنرجویان با تأکید مداوم بر فرآیند، طیف وسیعی از مواد و تکنیک ها را کشف می کنند و درک عمیق تری از ابزارهای نقاشی، ترکیب رنگ، رنگدانه ها، سطوح مختلف، تکیه گاه ها و زیرلایه ها و چالش های فنی نقاشی با روغن یا اکریلیک به دست می آورند. هنرجویان از طریق پروژه هایی مانند طبیعت بی جان، منظره، فیگور انسان، انتزاع و دغدغه های مفهومی، رویکردهای شخصی را توسعه می دهند که رشد صوری و فردی آنها را به عنوان هنرمند تقویت می کند.

نقاشی دیجیتال

فناوری های دیجیتال تکنیک های جدید و مفاهیم تخصصی را برای نقاشان امروزی ارائه می دهند. این دوره بر روی توسعه مهارت های فنی عملی در چندین نرم افزار کامپیوتری (فتوشاپ، ایلوستریتور) و سخت افزار (تبلت) برای ارتقا و تکامل راه حل های دو بعدی و سه بعدی برای دغدغه های سنتی نقاشی، و همچنین برای توسعه حرفه ای تمرکز دارد. تکالیف بر مهارت هایی مانند حل مسائل بصری، طراحی/رندرگیری و رنگ با همزمان بررسی چارچوب های مفهومی رسانه های دیجیتال و نقاشی تأکید دارند. عبور از نرم افزار و ترکیب رسانه ها تشویق می شود.

مسیرهای شخصی

این دوره برای هنرجویانی طراحی شده است که تعهدی نسبت به نقاشی دارند. این دوره یک تجربه استودیویی مشترک را فراهم می کند و محیطی حمایتی و نقادانه را ارائه می دهد که هنرجویان بتوانند صدای و مسیر خود را توسعه دهند. این دوره طیف وسیعی از متریال ها و رویکردهای گسترده به نقاشی را در بر می گیرد. ایده ها و کارهای هنرجویان از طریق تجربیات شخصی خود و همچنین چالش ها و تجربیات مشترک همکلاسی هایشان رشد می کند. این دوره شامل نقدهای فردی و گروهی و ارائه اسلاید است.

نقاشی دو بعدی و سه بعدی

این دوره ماهیت دگرگون شونده نقاشی در عصر حاضر را منعکس می کند. نقاشی دیگر صرفا یک هنر دو بعدی نیست (اگرچه شاید هرگز هم این طور نبوده است)، بلکه اشکال مختلفی به خود می گیرد و با رسانه ها و رشته های مختلف ادغام می شود. در این دوره به طور خاص، نحوه ی ادغام نقاشی و مجسمه سازی، با یکپارچه سازی استراتژی های چیدمان و شیوه های مفهومی در طول مسیر، مورد بررسی قرار می گیرد. گفتگوی میان رشته ای با پرفورمنس، رقص، عکاسی و سایر رسانه ها نیز کاوش می شود. دانشجویان در شیوه های ترکیبی کار می کنند که ممکن است شامل رنگ نباشد، اما علاقه ای به متریال، سطح و فرآیند را نشان دهد. این دوره برای دانشجویان تمام رشته ها و با هر گرایش کاری آزاد است.

نقاشی انتزاعی

رویکردهای مختلف به پدیده رنگ نقش مهمی در توسعه نقاشی انتزاعی در این قرن داشته است. از اولین آزمایش‌ها در انتزاع تا آخرین تحولات، نقاشان رنگ و فرم را از شیء و فیگور رها کرده‌اند تا به طور آشکارا معانی بالقوه‌ای را که در بیان رنگ ناب ذاتی است، کاوش کنند. در این دوره، ماهیت انتزاع و ارتباط آن با تئوری رنگ مورد بررسی قرار می گیرد. دانشجویان از طریق مسائل ساختاریافته و آزاد، خواندن متون، ارائه اسلاید و بازدید از موزه/گالری تشویق می شوند تا رویکرد شخصی خود را در نقاشی انتزاعی توسعه دهند; بر مسائل فرم، از جمله روش‌های جایگزین نقاشی، کیفیت‌های سطح و ترکیب‌بندی مؤثر تأکید می‌شود.

تسلط بر نقاشی

بر مطالعه تکنیک‌های استادان قدیم تمرکز دارد. این دوره مفاهیمی مانند لعاب‌کاری، سایه‌پردازی با رنگ مات، آستر، تک‌رنگ و قانون “چرب روی لاغر” را تعریف و به کار می‌بندد. دانشجویان عمدتا بر اساس طبیعت بی جان و فیگور کار می کنند و ممکن است کپی از اثری در یک موزه محلی تهیه کنند؛ برای تعمیق درک ما از کیفیت‌های نقاشی در بالاترین سطح، ۳ سبک از تکنیک‌های نقاشی سنتی را بررسی می‌کنند.

انواع کلاس های نقاشی بر اساس موضوع

کلاس نقاشی فیگور

این دوره با فیگور برهنه سروکار دارد. هنرجویان هر هفته مستقیما از مدل زنده نقاشی می کنند. طول مدت نقاشی ها از یک تا سه روز متغیر است و هر هفته حداقل ۴ ساعت کار خارج از کلاس الزامی است. بخش تئوری دوره شامل نقد و بررسی آثاری است که داخل و خارج از کلاس انجام می شود. سخنرانی ها به گونه ای طراحی شده اند که کارها را در یک چشم انداز تاریخی و معاصر قرار دهند. اسلایدها شامل مباحث مربوط به نقاشان خاص و موضوعات مربوط به فیگور انسان است.

نقاشی نقاشی منظرهنقاشی منظره

این دوره با موضوع مناظر طبیعی سروکار دارد و در طول ترم از مداد و رنگ به عنوان ابزار نقاشی استفاده می شود. بیشتر کارهای مشاهده ای منظره در محل، در مکان هایی نزدیک به دانشگاه یا در سفرهای میدانی قابل دسترس با حمل و نقل عمومی یا سرویس رفت و آمد موسسه انجام می شود. مباحث بر تحلیل آثار نقاشان خاص و موضوعات اساسی در تولید و به تصویر کشیدن تاریخی و معاصر مناظر متمرکز است. آموزش تکنیکی به پرسپکتیو جوی، ترکیب بندی و جلوه های نوری منحصر به فرد برای ایجاد فضای توهمی می پردازد. بخشی از زمان کلاس نیز به نقد و بررسی آثار دانشجویان اختصاص می یابد.

نقاشی تجربی

دیوید رید نوشت: «زمانی برای نقاشی خوب است که تحت فشار باشد، زمانی که زیر سوال می‌رود و در آن شک می‌شود… آن موقع است که نقاشی باید خود را ثابت کند، زمانی که بهترین اثر را خلق می‌کنید.» نقاشی به صورت چند فرهنگی حداقل برای ۴۰ قرن تمرین شده است. تاریخچه آن سرشار از تغییرات پویا و مداوم تکنیک‌ها، محتوا، مفهوم، ابزار و حتی متریالی است که این رسانه را تشکیل می‌دهند. و اگرچه اغلب توسط بدبینان مرده اعلام شده است، اما امروزه همچنان به عنوان وسیله‌ای قدرتمند برای ساخت تصاویر و استعاره‌های حیاتی، نیرومند، بیانگر و چالش برانگیز باقی مانده است. یکی از دلایلی که نقاشی (از نظر فیزیکی، سیاسی، اجتماعی) جان سالم به در برده است، توانایی آن در پاسخ به لحظه‌ی فرهنگی پیرامون خود و ظرفیت آن برای بازآفرینی خود است. این دوره با ترکیب تمرین نقاشی دانشجویان با سایر رسانه‌ها و سایر روش‌های خلق اثر، فرصتی نامحدود را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا ساختارهای دیگر، ایده‌های دیگر را در مورد اینکه نقاشی در این عصرِ تغییرات تکنولوژیکیِ سریع چیست و می‌تواند چه باشد، کاوش کنند.

دیوارنگاری‌های مبتنی بر جامعه

دانشجویان به طور فعال در پروژه‌های مختلف دیوارنگاری مبتنی بر جامعه شرکت می‌کنند که شامل همکاری نزدیک با ساکنان و سازمان‌های محلی، مدارس دولتی و/یا مراکز سالمندان است. در طول ترم، دانشجویان پس از تأیید توسط میزبان جامعه، دیوارنگاری‌های داخلی را برای یک مکان برنامه‌ی جامعه‌ای طراحی و اجرا می‌کنند. علاوه بر این، دانشجویان برای یک دیوارنگاری بیرونی بزرگ در محل خاص برای یک جامعه در بالتیمور پیشنهاداتی ارائه می‌دهند. طیف موضوعات مورد بحث شامل تاریخچه دیوارنگاری‌ها و پیدایش و توسعه جنبش دیوارنگاری‌های جامعه‌ای، جنبه‌های فنی ساخت دیوارنگاری و استراتژی‌های کار با جوامع متنوع است. مواد مورد نیاز برای دیوارنگاری تهیه می‌شود.

نقاشی پرتره

این دوره بر روی پرتره تمرکز دارد؛ رویکرد مشاهده‌ای است. هسته‌ی اصلی دوره توانایی نمایش پرتره به همان شکلی است که به نظر می رسد، بدون تفسیر یا تحریف. اهمیت طراحی در ارتباط با این نوع نقاشی محوری است. درک نسبت‌ها و زوایایی که به این رویکرد مربوط می‌شود. به دانشجویان در مورد روابط تُنالیته از طریق نقاشی‌های پالت محدود آموزش داده می‌شود که منجر به معرفی رنگ می‌شود. مسائل فنی مربوط به رنگ‌ها، انواع سطوح نقاشی به صورت عملی نشان داده می‌شود. در طول ترم سخنرانی‌هایی در مورد نقاشانی که با پرتره کار کرده‌اند و اکنون کار می‌کنند، ارائه می‌شود.

جمع‌بندی

کلاس‌های نقاشی در انواع گسترده‌ای از تکنیک‌ها، سطوح و موضوعات ارائه می‌شوند تا نیازها و علایق طیف وسیعی از هنرجویان را برآورده کنند. چه شما یک مبتدی باشید که به دنبال یادگیری اصول اولیه نقاشی هستید یا یک هنرمند باتجربه که به دنبال کاوش در تکنیک‌ها و ایده‌های جدید هستید، کلاسی برای شما وجود دارد.

آموزشگاه نقاشی آنوش: دنیایی از رنگ‌ها و خلاقیت

آموزشگاه نقاشی آنوش، به عنوان یکی از مطرح ترین آموزشگاه‌ نقاشی تهران، با ارائه طیف گسترده‌ای از دوره‌های آموزشی در زمینه نقاشی، پذیرای هنرجویان در تمامی سطوح و با علایق مختلف است. این آموزشگاه با بهره‌مندی از اساتید مجرب و متخصص، فضایی پویا و خلاقانه را برای هنرجویان فراهم می‌کند تا در آن استعداد خود را در زمینه نقاشی شکوفا کنند.

در آموزشگاه نقاشی آنوش، هنرجویان می‌توانند با تکنیک‌های مختلف نقاشی از جمله آبرنگ، رنگ روغن، سیاه قلم، مدادرنگی، پاستل گچی، گواش و … آشنا شوند و در سطوح مختلف مبتدی، متوسط و پیشرفته آموزش ببینند.

علاوه بر دوره‌های عمومی، آموزشگاه آنوش دوره‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی را نیز برای هنرجویان علاقه‌مند به رشته‌های خاص مانند نقاشی پرتره، نقاشی منظره، نقاشی انتزاعی و … برگزار می‌کند.

همچنین، این آموزشگاه با برگزاری نمایشگاه‌های دوره‌ای از آثار هنرجویان، فرصتی را برای آنها فراهم می‌کند تا آثار خود را به معرض دید عموم قرار دهند و از نظرات و انتقادات سازنده بهره‌مند شوند.

اگر به دنبال یادگیری نقاشی هستید و یا می‌خواهید مهارت‌های خود را در این زمینه ارتقا دهید، آموزشگاه نقاشی آنوش می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای شما باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در دوره‌های آموزشی می‌توانید به وب سایت آموزشگاه نقاشی آنوش مراجعه کنید.

آخرین مطالب

آموزش طراحی و طراحی چهره با

بیش از 50% تخفیف

زمان تا پایان تخفیف خرید دوره آموزش طراحی استاد مصطفایی

روزها
ساعت
دقیقه
ثانیه ها
نمایش ویدیو درباره تصویر صورت طراحی شده با اتود